11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт глав держав і урядів НАТО, який відвідав Президент України Володимир Зеленський. Оскільки пропагандисти завжди реагують на світові події, де бере участь Україна, то ми вже чекали на хвилю фейків. І майже одразу в мережі з’явилася нова підроблена обкладинка про Вільнюський саміт.

Що сталося?

13 липня о 18:22 Telegram-канал «Украина.ру» поширив допис, в якому були зібрані нібито обкладинки, що ілюстрували сприйняття західної преси ролі президента Зеленського на саміті НАТО.

Серед інших зображень, поширених ресурсом, нашу увагу привернула обкладинка турецького журналу Le Man, адже це видання рідко використовують пропагандисти. На ній зображена карикатура Володимира Зеленського, якого прив’язали до стовпа над військовою технікою у вогні. Поруч помітно публіку, яка фотографує те, що відбувається. Сам малюнок має назву «Підсумки саміту».

«Як чудово, що нас скоро приймуть до НАТО!», вигукує Зеленський на малюнку.

Менше ніж за годину публікація набрала майже 40 тисяч переглядів. Станом на 14 липня допис прочитали близько 100 тисяч користувачів.

Зображення поширили й інші пропагандистські ресурси, зокрема Telegram-канал «Оптимистка в штатском 🇷🇺».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед зазначимо, що такої обкладинки немає в архіві примірників турецького журналу Le Man. Останній випуск розмістили на сайті 5 липня. Його обкладинка стосувалась теми турецької культури, про що йдеться на сторінці випуску.

На своїх сторінках у соціальних мережах Instagram, Facebook та Twitter видавництво публікує більше різних ілюстрацій до випусків. Проте й там жодного зображення, присвяченого Зеленському та саміту у Вільнюсі, немає.

Так, у Twitter Le Man опублікували обкладинку журналу №26 від 12 липня. Вона також стосується теми культури та мистецтва.

Розглянемо детальніше елементи зображення, яке поширюють в пропагандистських ресурсах.

Так датою випуску журналу із Зеленським на обкладинці є «13 Temmuz», що в перекладі з турецької означає «13 липня». При цьому на цьому зображенні вказано: це також випуск журналу №26.

Справжній випуск, який опублікували 12 липня під номером 26, вийшов на день раніше ніж фейковий. 

Це підтверджує факт, що обкладинка з Зеленським є підробкою та не має нічого спільного з реальністю. 

Висновок: Фейк

Читайте ще

  • Український альманах російських фейкових обкладинок. Частина 2
  • Фейк. Буданова замінює двійник
  • Фейк. ГУР готує провокації у Білгородській області

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!