Село Циркуни — одне з найбільш постраждалих від російських обстрілів на Харківщині, саме тому його вирішили внести до переліку населених пунктів, які відбудують за новим принципом «build back better», тобто «відбудувати краще, ніж було».

У селі зруйновані або пошкоджені практично всі соціальні заклади: школи, дитсадочки, лікарні, амбулаторії та адмінбудівля ради. Взагалі по Циркунівській громаді зруйновано близько 80% житла.

Бабуся в Циркунах поруч з трасою продає молоко на фоні зруйнованого будинку / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

У червні 2023 року в Харківській ОВА через постійні обстріли Циркунів виходили з ініціативою замінити село на Старий Салтів.

«Наприклад, Старий Салтів, як перспективна громада, яка розташована приблизно на такій же відстані від держкордону з РФ. Однак там значно менше обстрілів у порівнянні із Циркунами. Це може бути заміна, або тимчасова заміна, або розставлення пріоритетності. Ми розробляємо плани щодо відновлення. Будемо приймати рішення після розмінування», — так прокоментував 6 червня це начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

У відповіді на запит Ґвара Медіа ХОВА підтвердила це, доповнивши, що таке питання розглядалося 24 травня 2023 року Робочою групою з питань виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, повʼязаних із пошкодженням будівель та споруд на території Харківської області.

Відповідь від ХОВА на запит Ґвара Медіа про Циркуни

І справді, останніми місяцями Циркуни неодноразово обстрілювалися з систем С-300 та інших видів озброєння російською армію.

З відповіді на запит ХОВА дізнаємося про пропозицію до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури.

Ґвара Медіа звернулася до Кабінету Міністрів України та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з запитом уточнити чи були внесені зміни у відповідні постанови та чи дійсно замінять Циркуни на Старий Салтів у програмі відновлення.

Відповідь від Кабміну на запит Ґвара Медіа про Циркуни

Кабмін підтвердив, що село Циркуни на Харківщині знаходяться в переліку населених пунктів, які відбудують в межах експериментального проєкту.

Пошкоджений будинок у Циркунах / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Окрім власне Циркунів у межах проєкту відбудують селище Бородянка та село Мощун Київської
області, Посад-Покровське на Херсонщині, Тростянець Сумської області та Ягідне на Чернігівщині.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України дало відповідь на аналогічний запит, де прокоментувало, що станом на дату запиту Мінінфраструктури не розробляло та не подавало на розгляд Уряду жодних проєктів рішень стосовно внесення змін до зазначеного переліку. Таким чином Мінінфраструктури підтвердило, що в селі Циркуни Циркунівської територіальної громади Харківської області передбачається реалізація експериментального проєкту.

Відповідь від Мініфраструктури на запит Ґвара Медіа про Циркуни

Голова Циркунівської СВА Микола Сікаленко підтвердив, що він отримав офіційні відповіді, що нічого не змінюється. Він також додав, що архітектурна майстерня Пашенько, яка розробляє план відбудови теж про зміни не повідомляли. Представники бюро були на нараді з Агентством з відновлення.

У чому полягає відбудова за новим принципом «build back better», тобто «краще, ніж було»

Принцип «Build back better», тобто «відбудувати краще, ніж було» — один з основних для відбудови, де в межах експериментального проєкту відновлення проходитиме комплексно й за новими стандартами.

«Усі ці населені пункти зазнали страшних руйнувань. Тепер вони будуть відновлюватися комплексно. Це означає, що будуть відбудовувати не окремі будівлі та споруди, а все — зі системним підходом, новим плануванням та повною трансформацією цих населених пунктів», — підкреслив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Вираз «Build Back Better» вперше з’явився в Національному плані відновлення, який був представлений після тогорічної конференції з відбудови України у Лугано, Швейцарія. У документі пояснили, що «Build Back Better» (BBB) має стати одним з основних принципів відновлення країни.

Це означало «відбудову з вдосконаленою якістю та використанням передових технологій, що перевершують втрачене громадами. Узгодження відновлення України з принципами ЄС: зеленим переходом і цифровою трансформацією», – пояснювали автори проєкту значення цього терміна.

Крім того, BBB є одним з ключових термінів у звіті Регіонального відділення Світового банку (RDNA2), що оцінює потреби України у швидкому відновленні. Цей звіт є основним документом для оцінки збитків, завданих Україні внаслідок війни, а також потреб відновлення. Саме з цього звіту була взята цифра в $411 мільярдів, яку вважають загальною сумою потреб України для повного відновлення після року повномасштабної війни. Також з цього звіту випливає цифра в $14 мільярдів, яка є оцінкою першочергових потреб України у відновленні на 2023 рік.

Напис люди на воротах поруч з приватним будинком у Циркунах / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

За даними авторів RDNA2, термін BBB «стосується параметрів, які уряд вирішує включити до відновлення та реконструкції пошкоджених активів разом з покращенням функціональності, енергоефективності, універсального доступу, стійкості до стихійних лих і змін клімату. Також йдеться про критичні параметри модернізації, зокрема правильний розмір і правильне розташування інфраструктури та послуг. Таке оцінювання включається до розрахунку потреб, і кожен сектор використовує відповідні стандарти та базу для оцінки».

Ґвара Медіа продовжуватиме спостерігати за відновленням Циркунів. Села, яке серйозно постраждало від російської агресії.

Пошкоджена церква у Циркунах / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Читайте ще

Хаотичні обстріли, допомога волонтерів та нові маршрути до Харкова: як живуть деокуповані Циркуни. Що ближче до пункту призначення, то похмуріше: обстріляні автобусні зупинки, пошкоджені будинки (хоча майже всі із залатаними дахами), ще не стерті написи «Люди» на воротах. 

Башта танку та десятки ракет. У Циркунах просто неба триває виставка спаленої російської техніки. Серед експонатів – танк, який, за словами місцевих, був першим підбитим під час оборони Харкова зранку 24 лютого 2022 року. Саме тоді, близько 9-ї години, ворог намагався атакувати місто в районі Харківської окружної дороги.