Російські медіа все частіше поширюють наратив про те, що українці всіх дістали у Європі. Причому зазвичай вони маніпулюють вирваними з контексту фразами іноземних ЗМІ. Так, наприклад, в росії існує тематичне медіа, де збирають, перекладають та публікують іноземні матеріали. Лише один нюанс – публікують тільки однобоку думку, яка вигідна тільки росії. Медіа називається “inoSMI”.

inoSMI – це медіа проєкт, який здійснює моніторинг та переклад статей, опублікованих в іноземних виданнях, на російську мову, і є частиною державної медіагрупи Russia Today.

Нагадаємо, що RT – це контрольована державою міжнародна телевізійна мережа росії, яка фінансується урядом рф.

Серед іншого, на сайті безліч матеріалів присвячені поведінці українських біженців, нібито економічній втомі західних країн від громадян України та загалом “корисливим” мотивам наших співгромадян. Очевидно: це – наратив, який цілеспрямовано просуває медіа, вишукуючи крихти альтернативної інформації або ж просто перекручуючи інформацію з інших джерел.

У більшості випадків ці повідомлення начебто з авторитетних іноземних джерел легко спростувати – показуємо на прикладі.

“Реальні проблеми з українськими біженцями”

Цей матеріал, написаний польському медіа “Myśl Polska”. У тексті йдеться про те, що українці, які виїхали до Польщі, у більшості випадків виїхали з безпечних місць й лише заради фінансової допомоги.

По-перше, вислів про “безпечні місця” в Україні звучить більш ніж абсурдно: як відомо, російські ракети запускались і по Києву, і по Івано-Франківську та Львову. Постраждалі є як на сході, так і на заході країни. Повітряні тривоги звучать по всій Україні ледь не щодня – це можна легко перевірити в додатку. Чи може людина за таких умов захотіти евакуюватися за кордон? Звісно. Воєнний стан оголошено по всій Україні.

По-друге, українські біженці, які прибули до Польщі після 24 лютого, мають право отримати разову допомогу у розмірі 300 злотих (66$) та щомісячну допомогу на дитину у розмірі 500 злотих (110$). Середня ж зарплата в Україні у грудні 2021 року становила 641 $. Що у 9 разів більше, ніж допомога в Польщі. Мінімальна фіксована зарплата в Україні – 233 $, це майже вчетверо більше, ніж допомога, “заради якої українці їдуть до Польщі”. Про це пишуть фактчекери StopFake.

Myśl Polska у Польщі вважають нішевим виданням націоналістичної спрямованості. Myśl Polska часто підтримує позицію росії.

“Чотири відсотки стабільно налаштовані проросійськи. Прагнення допомагати українцям дедалі менше”

У матеріалі розповідається, що прагнення допомагати українським біженцям у Чехії поступово слабшає, і це пов’язано з несприятливою економічною ситуацією, пише iDNES. Люди не готові рятувати переселенців, які прибули в країну, на шкоду собі самим.

Чеська незалежна служба новин Сeske Noviny оприлюднив результати квітневого опитування, проведеного агентством Focus.

Згідно з результатами, 88% чехів підтримують надання гуманітарної допомоги Україні, а 84% підтримують допомогу українським біженцям.

11% чехів висловили готовність прийняти на роботу українських біженців. 

74% респондентів вважають росію головним винуватцем війни, майже дві третини підтримують санкції проти росії, а 60% виступають за виключення рф з Ради Безпеки ООН.

Втім, є й тривожні сигнали. Так, 60% респондентів вважають допомогу українським біженцям надто щедрою. Варто зазначити, що така думка лунає переважно серед осіб із базовою освітою та чоловіків старшого віку.

“Націоналісти, які вбивали євреїв та поляків, знали: Бандера – їхній вождь”

Матеріал заснований на інтерв’ю посла України в Німеччині Андрія Мельника з журналістом Тіло Юнгу.

У певний момент розмови журналіст сказав, що не розуміє, як людину, відповідальну за вбивство поляків і євреїв, можна назвати героєм. Мельник рішуче заперечив цю думку і заявив, що Бандера не був масовим убивцею. Після чого російські ЗМІ не змогли не присвятити цій темі цілу статтю про нацистів в Україні, які поклоняються Бандері, а Мельника ніхто з його позицією в Європі не підтримав (в Ізраїлі не прийняли вислови посла України в Німеччині). 

Проте Андрій Мельник заявив, що його висловлювання про Степана Бандеру не означають применшення трагедії Голокосту, як про це заявило посольство Ізраїлю в Берліні і попросив вибачення.

“Шановні ізраїльські друзі, шановні ізраїльські співгромадяни, я рішуче заперечую ці абсурдні звинувачення! Будь-хто, знайомий зі мною, знає: я завжди найбільш суворим чином засуджував Голокост”, – написав посол.

російські ЗМІ забули про це вказати, проте активно поширювали меседж, що Мельник доводить журналісту в інтерв’ю, що Бандера – вождь українців.

“Українські біженці у Європі можуть потрапити у податкову пастку, українців лякають подвійним оподаткуванням”

У матеріалі пишуть, що люди, які виїхали до ЄС, але продовжують дистанційно працювати на українські компанії, вже найближчим часом ризикують потрапити під подвійний податок.

Радниця юридичної фірми Eterna Law Каріна Павлюк розповіла, як працює податкова система для українців за кордоном:

“Важливо також розрізняти поняття «податкового резидента» і просто «резидента» (resident). Статус резидента дає право на проживання на території іноземної держави (для цього необхідно мати посвідку на тимчасове проживання у цій державі). Однак, посвідка на тимчасове проживання або наявність другого громадянства в іншій країні не тягне автоматично за собою податкове резидентство іноземної держави”.

“Горлицька: польський фемінізм стикається з українками”

В матеріалі розповідає про те, що до Польщі прибула рекордна кількість біженців, і переважна більшість – жінки, зазначає Myśl Polska. Це впливає на співвідношення статей в країні та загалом на всі сфери життя. Автор розмірковує про реакцію польських феміністок, якщо поляки віддадуть перевагу українкам з більш традиційними сімейними цінностями.

Як ми писали вище, це польське видання в принципі підтримує проросійські погляди. Через що налаштоване негативно до українців. Авторка статті вважає, що через великий наплив українок полькам доведеться боротись за увагу чоловіків. Особливо враховуючи те, що Україна не “спокушена” західними тенденціями, тому українки більше підтримують “традиційні” стосунки. Це може сподобатись чоловікам з Польщі. 

Такі меседжі розповсюджують для того, щоб розсварити два народи, які допомагають одне одному. В Україні триває війна і українки їдуть з країни не для того, щоб знайти нові стосунки, а щоб зберегти своє життя.

Чи справді є проблеми?

Це лише кілька матеріалів, спрямованих на те, щоб дискредитувати українців закордоном. Російські ЗМІ активно просувають наратив про корисливих або пихатих українців на свої пропагандистських каналах – не лише на сторінках inoSMI.

Для того, аби новини викликали довіру і виглядали правдоподібно, вони знаходять іноземні видання, які є або проросійськими, або залишають простір для маніпуляцій.

У своїх текстах вони вказують, звідки інформація, проте рідко надають посилання на джерело. Адже коли ми знаходимо першоджерело, то виявляється, що пропагандисти вихоплюють фразу з контексту, невірно перекладають або дають неповну чи неправдиву інформацію про імідж самого ЗМІ. Найчастіше про біженців пишуть такі російські медіа: ТАСС, РИА, EADaily, Царьград, РЕН ТВ.

Та чи справді у Європі є серйозні проблеми з українськими біженцями? Опитування, проведене у квітні 2022 року серед європейців, показало, що більшість жителів країн ЄС підтримують Україну та виступають за необхідність надання їй різних видів допомоги. 

89% відчувають симпатію до українців, 71% – вважає Україну частиною Європейської родини. 

Читайте також наш матеріал Як формуються хвилі дезінформації та в чому їхня небезпека? Досвід бота “Перевірка”. Якщо ж вам складно перевірити новину самостійно — надсилайте її нам у фактчек-бот.