Які фейки розвінчала наша команда за допомогою бота ПЕРЕВІРКА цього тижня – читайте далі. 

Маніпуляція!

У Європі загрожують росії та білорусі ядерною зброєю

російські ЗМІ посилаються на слова путіна і  поширюють інформацію про те, що в Європі “розміщено 200 ядерних тактичних боєзапасів США”, які “несуть загрозу” росії та білорусі. 

Проте, за оцінками НАТО, в російських сховищах знаходиться 1500-2000 одиниць ядерних боєзарядів. Це в десятки разів більше, ніж 150-200 розміщених у Європі американських бомб вільного падіння, пояснюють фактчекери зі Stop Fake.

Альянс визнав росію прямою небезпекою та звинуватив рф у системному використанні примусу, підривної діяльності, агресії та анексії як інструменту зовнішньої політики, а також у здійсненні ядерного шантажу.

Маніпуляція!

В Україні запускають виробництво військової форми для жінок через їх масову мобілізацію

Такою інформацією маніпулюють російські видання. 

Справді, депутатка Київради Ірина Нікорак запускає проєкт Arm Women Now з виробництва військової форми для жінок, які проходять службу у Збройних Силах України. Однак  ініціатива ніяк не свідчить про “майбутню мобілізацію жінок”. Це чергова маніпуляція пропагандистів.

В Україні й зараз воюють не лише чоловіки. За даними Міноборони, в українській армії нині служать 37 тисяч жінок. Наразі військовослужбовиці змушені носити чоловічу форму та взуття, оскільки в українській армії немає жіночої польової форми. Майже 90% жінок самостійно шиють або купують форму за кордоном. Тож пошив жіночої військової форми ніяк не пов’язаний з “масовим призовом жінок” до лав ЗСУ.

Фейк!

Литва розібрала залізну дорогу до Калінінграда 

Таку інформацію поширюють російські та українські ЗМІ. 

Це неправдива інформація, а першоджерелом новини є сатиричний сайт “Панорама”. Видання одразу ж застерігає аудиторію, що всі тексти на сайті не є реальними новинами.

Ми вже неодноразово спростовували новини різних медіа, які посилаються на “Панораму”. 

Фейк!

Більшість українських біженців їдуть в Польщу лише за гроші

російські ЗМІ розповсюджують матеріал польского видання “Myśl Polska” – мовляв, українці взагалі знахабніли й бачать у Польщі лише можливість отримати більше грошей з фінансової допомоги.

Однак фінансова допомога біженцям у Польщі не може конкурувати з фінансовими можливостями, які має людина у відносно  безпечних частинах України. 

Українські біженці, які прибули до Польщі після 24 лютого, мають право отримати разову допомогу у розмірі 300 злотих (66$) та щомісячну допомогу на дитину у розмірі 500 злотих (110$). Середня зарплата в Україні у грудні 2021 року становила 641 $. Що 9 разів більше, ніж допомога у Польщі. Навіть мінімальна фіксована зарплата в Україні – 233 $, а це майже вчетверо більше, ніж виплати, “заради яких українці їдуть до Польщі”, – пояснюють Stop Fake.

Фейк!

В Україні дефіцит ліків

Таку інформацію поширюють проросійські телеграм канали. Начебто через те, що велику частину препаратів віддали на потреби ЗСУ, тож на мирних жителів не вистачає. Через це навіть легке захворювання може бути смертельним для українця.  

Однак насправді  в Україні немає катастрофічної ситуації з ліками та їх поставками. Про це кажуть представники держави та великого бізнесу. Є випадки, коли наявність деяких препаратів може бути обмеженою через ускладнену логістику. Проблеми є на окупованих територіях через те, що росіяни не пропускають українські гуманітарні вантажі, – пояснюють фактчекери з VoxCheck.

Україні працюють усі найбільші фармацевтичні компанії, які отримують необхідну сировину з європейських країн.

Читайте також наш матеріал Як формуються хвилі дезінформації та в чому їхня небезпека? Досвід бота “Перевірка”. Якщо ж вам складно перевірити новину самостійно — надсилайте її нам у фактчек-бот.