Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

24.10.2023

Фейк. Вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку

21 жовтня російська армія здійснила жахливий терористичний акт, обстрілявши термінал «Нової пошти». Проте, майже одразу після ракетної атаки, російські пропагандисти, почали «обґрунтовувати» свої дії. Так, мережею шириться відео, яке нібито висвітлює перевезення військової техніки «Новою поштою». 

23 жовтня до бота «Перевірка» надійшло чимало запитів з проханням перевірити одне й те саме відео. Його пересилали нам від різних Telegram-каналів. На відео можна побачити дві вантажівки в яких знаходиться військова техніка. При цьому на одній з фур, що має сірий тент, можна побачити квадратний логотип «Нової пошти».

«А ось що возять у трейлерах «Нової пошти»… Втім, використання «Нової пошти» для доставки військового обладнання не є таємницею ще з початку СВО. Просто в Україні окремі персонажі люблять вдавати, що це «мирний об’єкт»– йдеться в описі відео.

Ми також знайшли це відео на багатьох проросійських Telegram-каналах як-от: «Приднестровец», «Харькоv народный», «Первый Харьковский».

Тож, чи дійсно вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку – читайте у матеріалі.

26.10.2023

Фейк. «На що він здатний, аби привернути увагу?»: турецький журнал Le Man про Зеленського

На тлі нового витку ізраїльсько-палестинського конфлікту російська пропаганда почала використовувати оновлені методички. Так, ми отримали чимало запитів, де поєднуються два наративи: «дискредитація Президента України» та «Україна Заходу не потрібна». Цього разу нам на перевірку надіслали нібито нову обкладинку турецького журналу Le Man, що висміює прагнення українського президента.

Пропагандистські Telegram-канали, як-от: «VOBLYA», «Петя Первый», «Урал VZ Дейли», «ПолитНавигатор» та «Украина.ру», поширюють нібито нову обкладинку турецького журналу Le Man. На ній зображена карикатура невдоволеного Зеленського, що стоїть позаду журналістів, які не звертають на нього жодної уваги, адже зосереджені на ізраїльсько-палестинському конфлікті. 

«На що він здатний, аби привернути увагу?», – йдеться на першій шпальті.


Ми дослідили обкладинку та з’ясували, що вона несправжня. Як нам це вдалося з’ясувати — читайте за посиланням.

26.10.2023

Фейк. «Допомога євреям = Спалювання грошей. Залишайтесь з Україною»: в Нью-Йорку з’явилася нова реклама

12 жовтня 2023 пропагандистський Telegram-канал «VOBLYA» опублікував відео з рекламою на цифровому стенді у Нью-Йорку. Так у рекламі, на фоні українського прапора палають гроші. Ця анімаційна картинка супроводжується наступним дописом: 

«Допомога євреям = Спалювання грошей. Залишайтесь з Україною».

На думку пропагандистів, така рекламна агітація була ініційована українцями, які незадоволені фінансовою підтримкою Ізраїля.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Новая Украина❗️», «АВДЕЕВКА.RU🇷🇺», «Шейх Тамир», «ZERGULIO🇷🇺», «Александр Семченко» та «Царьград ТВ».

Чи насправді це так — читайте в нашому аналізі.

26.10.2023

Маніпуляція. Зеленський підписав прапор з символікою дивізії СС «Галичина»

4 жовтня у проросійському Telegram каналі «Украина.ру» з’явилась новина, що Президент Україн Володимир Зеленській під час поїздки на Куп’янський напрямок, відвідав розміщення 103-ї окремої бригади територіальної оборони та розписався на прапорі дивізії СС «Галичина».

«Їхня емблема практично копіює розпізнавальний знак 14-ї дивізії СС «Галичина» (лише трохи змінили зображення лева і змінили фон). І що зробив Зеленський? З радістю підписав прапор послідовників військових злочинців!», – стверджують пропагандисти.

Впродовж наступної доби новина набула поширення і в інших пропагандистських Telegram каналах, зокрема «Open Ukraine», «В Украине нацизма нет», «Первый Харьковский».

Читайте розбір цієї маніпуляції у нашому дослідженні.

29.10.2023

Фейк. В Іспанії українські біженці вийшли на мітинг з плакатами: «Приберіть руки від військової допомоги України, нам потрібно більше» та «F@ck Israel»

Telegram-канал «Харьковчаночка» поширив новину, що в Іспанії відбувся мітинг на який українські біженці вийшли з плакатами:

  • «Приберіть руки від військової допомоги України, нам потрібно більше»;
  • «F@ck Israel».

«Путін спеціально змушує «хохлопитеков» бути дебілами, аби зганьбити «великий нород», – зневажливо коментують світлину автори допису.

Що ж насправді сталося — читайте в нашому матеріалі.