Уряд Франції відправив своїх військовослужбовців в Слов’янськ, а у Харківському національному педагогічному університеті студентів «зганяють» на зустріч з ТЦК. Фейкотня 06.05 – 12.05

Фактчек Редакція - 12 Травня 2024 | 16:46

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами бота ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

06.05.2024

Фейк. В Україні ввели обмеження на зняття готівки для чоловіків мобілізаційного віку

З третього травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Медведь», «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Zanoza», «Отряд Ковпака» та інші почали масово поширювати новину про те, що для чоловіків мобілізаційного віку в українських банкоматах нібито ввели ліміт на отримання готівки в розмірі 100 гривень на день. Ба більше, стверджується, що для зняття ліміту чоловікам необхідно оновити свої дані в ТЦК та СП.

«Увага! Ваш ліміт зняття готівки становить 100 грн на день. Для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП», – йдеться у тексті на екрані банкомата.

Новину поширили й російські ЗМІ та сайти, зокрема «ZOV Днепропетровск», «ZOV Херсон», «Подоляка». Також поширення відбулось в російській соцмережі «Вконтакте» та у соцмережі Х, зокрема через російські акаунти «Nothing to see @Wagnersfamily», «Maimunka News» орієнтовані на англомовну аудиторію.

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому аналізі.

12.05.2024

Фейк. Уряд Франції відправив своїх військовослужбовців в Слов’янськ

Третього травня Стівен Брайєн (Stephen Bryen) опублікував допис (архів) у блозі Substack, в якому стверджується, що уряд Франції офіційно відправив військовослужбовців у місто Слов’янськ на Донеччині для підтримки 54 ОМБр ЗСУ. 

На наступний день, 4 травня, за авторством того ж Стівена Брайєна вийшла стаття на сайті «Asia Times», де також йшлося про відправку французських військових в Україну. Жодних джерел у статі автор не наводить.

«Франція офіційно відправила свої перші війська в Україну. Вони були задіяні для підтримки української 54-ї окремої механізованої бригади у Слов’янську. Французькі солдати походять із 3-го піхотного полку Франції, який є одним із головних елементів французького Іноземного легіону (Légion étrangère)», – йдеться у дописі.

Ба більше, автор стверджує, що це тільки перші 100 французьких військових із близько 1500 французьких іноземних легіонерів, які мають прибути в Україну.

Вже 6 травня Брайєн публікує новий допис (архів), як відповідь на критику в блозі про відсутність джерел та фактів щодо опублікованих ним тверджень. 

«Це як передмова до моєї статті про французькі війська в Україні. Дехто сказав, що я був неправий, і мої джерела підозрюють. Мої джерела (я покажу їх нижче) були з X (Twitter) і Telegram, а не з основних ЗМІ Росії, України чи країн НАТО. Дехто назвав їх «фальшивими», але, на мою думку, вони зовсім не фальшиві», – йдеться у його дописі.

До допису Стівен Брайєн додав наступні посилання:

  • Публікацію «Sputnik» у соцмережі Х за 13 квітня
  • Публікація на «TopWar.ru» за 12 квітня
  • Перепублікація тексту з російських пабліків у соцмережі Facebook від користувача PETV, який позиціює себе як автор ігрових відео
  • Публікація на ресурсі «Hal Turner Radio Show», що була невдовзі видалена.

З часом з допису зникли усі джерела, крім публікації «Sputnik».

Чи справді Уряд Франції відправив своїх військовослужбовців в Слов’янськ – читайте у нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

12.05.2024

Фейк. У Харківському національному педагогічному університеті студентів «зганяють» на зустріч з ТЦК

Телеграм-канал «Шейх Тамир» поширив (архів) інформацію про те, що у Харківському національному педагогічному університеті ім. Г. С. Сковороди (ХНПУ) всіх студентів 3-5 курсів насильно «зганяють» на зустріч із представниками ТЦК.

На підтвердження своїх слів, автори допису публікують нібито фото з дошки оголошень, що розміщена в навчальному закладі. На оголошенні зазначено, що зустріч повинна була відбутися 18 квітня 2024 року в актовому залі головного корпусу університету.

«Для студентів 3-5 курсу навчання присутність обов’язкова».

Що не так з цією новиною — читайте в нашому матеріалі.

12.05.2024

Фейк. «Азартний недоумок»: німецький сатиричний журнал «Titanic» висміяв Зеленського

2 травня 2024 Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито німецький сатиричний журнал «Titanic». На ній зображено Володимира Зеленського, який, тримаючи торбину з грошима, управляє механізмом на кшталт ігрового автомата з дитячими іграшками, де «виловлює» закордонний паспорт громадянина України.

«Азартний недоумок», – так звучить заголовок обкладинки.

Самі пропагандисти, коментуючи зміст обкладинки зазначають, що таким чином «німецька преса в черговий раз підкреслює ставлення Німеччини до людоїдських способів Зеленського зібрати якомога більше гарматного м’яса».

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Кот Костян – официальный канал», «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z», «ВЕСЕЛОВСКИЙ🇷🇺» та «BelVestnik».

Чи була така обкладинка — перевіряли наші фактчекери.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.