Уряд Польщі планує поступово змінити умови допомоги для українців, які довгий час перебувають в їх країні, рятуючись від війни, шляхом обмежень системи виплат.

Про це заявив уповноважений уряду Польщі з питань воєнних біженців з України Павел Шефернакер в інтерв’ю PAP.

«Оскільки Польща відкрита для біженців, хоче їх підтримувати, то не може бути так, що є люди, які певним чином обманюють цю систему. Ми ще більше ущільнимо систему, щоб не ставалося жодних патологій у питанні виплат коштів», – зазначив Шефернакер.

Представник польського уряду звертає увагу на те, що українці, які проживають в центрах тимчасового розміщення, також повинні частково платити за своє проживання. Більша частина таких осіб вже почали працювати в Польщі.

З 1 січня 2023 року хочуть запровадити систему 50-відсоткової власної участі в оплаті проживання для тих, хто перебуває в центрах тимчасового розміщення понад 120 днів. 

Він додав, що в середині наступного року особа покриватиме вартість свого проживання в таких центрах. Але це не стосується українців, які щойно прибули до Польщі: їхнє перебування впродовж 120 днів буде безкоштовним.

Павел Шефернакер додав, що уряд країни готується до різних сценаріїв розвитку подій, зокрема й до чергової хвилі біженців. 

Щодо виплат, то на сьогодні українці, які рятуються від війни, можуть отримати від уряду Польщі:

  • одноразову допомогу – 300 злотих (2,4 тисячі гривень);
  • щомісячну допомогу на дитину до 18 років – 500 злотих (4 тисячі гривень).

Упродовж перших чотирьох місяців перебування в Польщі уряд РП виплачує фінансову допомогу 40 злотих (320 гривень) на день на одну особу польським сім’ям та організаціям, які прийняли у себе українців.

Після 120 днів виплата цих коштів припиняється, за винятком тих, на утриманні яких перебувають особи з інвалідністю, вагітних жінок, осіб пенсійного віку, українських сімей із дітьми до 12 місяців, жінок, які самостійно опікуються трьома і більше дітьми, а також тих, хто прийняв у себе неповнолітніх українців, які прибули до Польщі без опікунів.