7 травня 2022 року росіяни знищили Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди, тепер потрібні кошти на його відновлення. Для цього необхідно понад 112 мільйонів гривень.

Цей музей має історичне значення. Парк до прилеглої території майже не змінювався з часів Сковороди. У парку до початку обстрілів збереглася криниця, місце першого поховання філософа, його могила, пам’ятник, упорядкована скульптурна «філософська алея». 

Також у музеї зберігались твори філософа, деякі його особисті речі. І якщо цінні експонати вдалось завчасно перемістити в безпечніше місце, то будинок зазнав великих пошкоджень. 

«У мене немає сумнівів, що росіяни били спеціально по музею Сковороди. Він сам колись казав: “Не братайтеся з тими, хто зло ховає”. Це свідчення того, що це, ймовірно, свідома ідеологічна акція. Вони ж Сковороду називали ледь не першим російським філософом. Це практично свідоме влучання в те, проти чого воює Путін – проти української ідентичності», – прокоментував подію Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

За фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України) Харківська обласна прокуратура розпочала досудове розслідування. Руйнація музею Сковороди викликала масове обурення в соцмережах. Українці закликають виключити росію з ЮНЕСКО, організації ООН, яка опікуються культурною спадщиною.

У рамках проєкту «Збережіть українську культуру», який започаткували Міністерство культури та інформаційної політики спільно з телеком-оператором Vodafone Україна, збирають гроші на відновлення музею.

Нагадаємо, що першим благодійником меморіального будинку став Святослав Вакарчук.