Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

19.12.2023

Фейк. У Німеччині українські біженці отруїлися рибою викраденою в океанаріумі

24 листопада проросійський Телеграм-канал «Шейх Тамир»(архів) опублікував новину про те, що нібито внаслідок отруєння рибою виду Lagocephalus sceleratus в лікарню Німеччини потрапили шестеро українських біженців.

Як доказ, автори Telegram-каналу додали відеосюжет німецькою мовою, де розповідають про те, що біженець з України Олег Панасюк, працюючи прибиральником у Берлінському акваріумі, за допомогою сачка виловив з акваріума кілька отруйних рибок Lagocephalus sceleratus. Вдома він зварив юшку з риби (уху) та пригостив нею п’ятьох українських друзів.

Також інформацію про це поширили й інші проросійські Телеграм-канали «Кали югаToday»(архів), «Темы. Главное (ГлавМедиа)»(архів), «Россия|Новости|Важно🇷🇺»(архів) та сайти «Мрія»(архів), «FISHKI.net»(архів).

Чи дійсно це так – читайте у нашому матеріалі.

21.12.2023

Фейк. Діти Міністра оборони Рустема Умєрова є громадянами США

До нашого бота «Перевірка» надійшли запити з проханням дослідити чи дійсно діти Міністра оборони Рустема Умєрова є громадянами США. 

Мережею ширяться повідомлення, нібито декларації НАЗК Рустема Умєрова за 2021 та 2022 рік свідчать, що його діти є громадянами Сполучених Штатів Америки. Одним з найбільших джерел поширення цієї інформації став Telegram-канал «Лачен Пише». У дописі (архів) Telegram-каналу додають, що у 2019 році двоє дітей та дружина ще були громадянами України.

Варто зазначити, що про це писали й інші анонімні Telegram-канали, зокрема «Труха⚡️Україна» (архів), «Инсайдер UA | Новини | Україна» (архів), «Харків 1654 | Місто-герой 🇺🇦» (архів). Проте канали «Инсайдер UA | Новини | Україна» (архів) та «Харків 1654 | Місто-герой 🇺🇦» (архів) спростували інформацію зі своїх попередніх дописів. А «Труха⚡️Україна» (архів) додав оновлення до допису.

Тож, чи дійсно діти Міністра оборони Рустема Умєрова є громадянами США —  розібрались наші фактчекери. 

24.12.2023

Маніпуляція. Міська влада Харкова запровадила допомогу на поховання у розмірі 1942 гривні

Telegram-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» повідомив (архів), що виконавчий комітет Харківської міської ради вирішив виплачувати допомогу на поховання в розмірі 1942 гривень. Автори з іронією зазначають, що такі «космічні» гроші почнуть виплачувати з 1 січня 2024 року.

Чи дійсно харків’яни можуть отримати лише цю суму — читайте в нашому розборі