Фейк. Діти Міністра оборони Рустема Умєрова є громадянами США

Назар Гламазда - 21 Грудня 2023 | 15:51

Зранку 21 грудня в мережі з’явилася інформація, що діти Рустема Умєрова, за даними декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції за 2021-2022 роки, є громадянами Сполучених Штатів. Чи це правда  розібрались наші фактчекери. 

Що сталося? 

До нашого бота «Перевірка» надійшли запити з проханням дослідити чи дійсно діти Міністра оборони Рустема Умєрова є громадянами США. 

Мережею ширяться повідомлення, нібито декларації НАЗК Рустема Умєрова за 2021 та 2022 рік свідчать, що його діти є громадянами Сполучених Штатів Америки. Одним з найбільших джерел поширення цієї інформації став Telegram-канал «Лачен Пише». У дописі (архів) Telegram-каналу додають, що у 2019 році двоє дітей та дружина ще були громадянами України.

Варто зазначити, що про це писали й інші анонімні Telegram-канали, зокрема «Труха⚡️Україна» (архів), «Инсайдер UA | Новини | Україна» (архів), «Харків 1654 | Місто-герой 🇺🇦» (архів). Проте канали «Инсайдер UA | Новини | Україна» (архів) та «Харків 1654 | Місто-герой 🇺🇦» (архів) спростували інформацію зі своїх попередніх дописів. А «Труха⚡️Україна» (архів) додав оновлення до допису.

Аналіз 

Першочергово ми дослідили декларацію Рустема Умєрова за 2022 рік. В ній вказано, що всі його діти є громадянами України. 

Так, син Міністра оборони Умєров Сєїд Ахмєд Рустем Огли є громадянином України. Проте документ, який посвідчує особу він отримав у Сполучених Штатах Америки. Місце проживання Сеїда – США. 

Інші діти Рустема Умєрова також мають українське громадянство. Проте документ, що посвідчує особу вони отримали у США.

Дружина Умєрова Мер’єм також є громадянкою України, що зареєстрована в США.

Крім того, у деклараціях Рустема Умєрова за 2019 та 2021 рік також вказано, що його діти є громадянами України, що мешкають у Сполучених Штатах. 

У Міністерстві Оборони пояснили, що у 2016 році сім’я міністра оборони України виїхала за кордон через загрози та небезпеку, що виникли внаслідок активних дій Рустема Умєрова, спрямованих на деокупацію тимчасово окупованого Криму.

Після цього українські паспорти, отримані після закінчення строку попередніх, були видані у Посольстві України в США. Саме тому в деклараціях, на які посилаються ЗМІ, вказано місце отримання цих документів — Сполучені Штати.

Висновок: Фейк

Над матеріалом працювали: Назар Гламазда, Алєся Ященко

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.