Фейк. Київський метрополітен відкрив вакансію «машиніста-аквалангіста»

Владислав Герасименко - 14 Грудня 2023 | 19:56

Ми вже неодноразово стикалися з тим, що російська пропаганда намагається дискредитувати Україну доволі абсурдними та безглуздими способами. Минулого року ми навіть створювали підбірку з найсмішніших російських фейків. Цього разу в одному з російських Telegram-каналів ми натрапили на вакансію «машиніста-аквалангіста», яку нібито розмістив «Київський метрополітен» на сайті Robota.ua. Але чи справді є потреба в такому спеціалісті — розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

11 грудня 2023 пропагандистський Telegram-канал «ИМПЕРСКАЯ МЯСОРУБКА» опублікував скриншот з українського сайту Robota.ua, що спеціалізується на пошуку роботи, де комунальне підприємство «Київський метрополітен» нібито розмістило вакансію «машиніста-аквалангіста».

«В Києві почало затоплювати ще дві станції метро – «Олімпійську» та «Чернігівську», — коментують допис автори Telegram-каналу.

Новину про вакансію «машиніста-аквалангіста» також поширили й інші пропагандистські Telegram-канали, зокрема: «Шейх Тамир», «РАГУЛЯКУ НА ГЫЛЯКУ» та «Медведь».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Нагадаємо, що через нещодавнє підтоплення кількох станцій київського метро, за рішенням КМДА, на час ремонту перегінного тунелю перекрили рух поїздів від станції «Деміївська» (включно) до «Теремків». Тож, саме завдяки цим подіям, нібито й з’явилася вакансія «машиніста-аквалангіста».

Мобільний додаток Robota.ua

Оскільки скриншот був зроблений з мобільного додатку Robota.ua, то ми почали з того, що ввели до пошукового рядка дані за зазначеним на скриншоті запитом «Київський метрополітен».

Так, ми дізналися, що наразі є 2 вакансії від організації КП «Київський метрополітен». Проте, вакансії «машиніста-аквалангіста» серед них немає. Нині існує дві вакансії на однакову посаду: «Слюсар-електрик з обслуговування та ремонту ескалаторів».

Ми також перевірили відкриті вакансії на сайті КП «Київського метрополітену». Серед них є вакансія слюсаря-електрика, проте відсутня вакансія «машиніста-аквалангіста».

Порівняння мобільної та вебверсія сайту Robota.ua

Ми звернули увагу, що більшість даних, вказаних на скриншоті з пропагандистського пабліка збігаються з даними вакансії слюсаря-електрика. Так, співпадають:

  1. Розмір заробітної плати (12 045 — 15 989 гривень);
  2. Кваліфікація, від якої залежить вказана заробітна плата;
  3. Роботодавець та місце розташування роботи;
  4. Час, коли була опублікована вакансія.

Також ми помітили деякі невідповідності в інтерфейсі мобільного додатку Robota.ua і скриншоту з пабліка:

  • наявність на скриншоті у верхньому лівому кутку логотипа компанії Robota.ua, хоча насправді у додатку на цьому місці відображається «стрілочка», що відповідає за функцію «повернутися на попередню сторінку»;
  • у назві віртуальної кнопки «Відгукнутися», що розташовується під вакансією, у пропагандистів стоїть м’який знак, в той час, як в оригінальному додатку остання літера «я»;
  • колір віртуальні кнопки «зірочки» (функція «додати в обране») та «пальця донизу» (функція «вакансія не цікавить») мають блідий колір на скриншоті пропагандистів. Натомість в оригінальному додатку колір цих кнопок насичений.
Ліворуч — фейковий скріншот, праворуч — справжній скріншот, зроблений в мобільному додатку Robota.ua

Задавши такий самий запит, але вже не в мобільному додатку компанії, а через вебсайт, ми змогли знайти пояснення розбіжностям. Так, порівнявши вебсайт та скриншот пропагандистів, можна помітити, що в обох випадках: у верхньому лівому кутку знаходиться логотип сайту, і кнопка «Відгукнутись» має м’який знак в кінці.

Тож, ми припускаємо, що пропагандисти поєднали скриншот вебверсії та мобільного додатку, припустившися при цьому помилок.

Отже, вакансія «машиніст-аквалангіст» – є черговою вигадкою російських пропагандистів, з метою реалізації наративу «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів». Зауважимо, що саме цей наратив, є одним з найбільш розповсюджених, за результатами наших досліджень.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Владислав Герасименко, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.