Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

На ТБ у Польщі показали мапу, де Львів — польське місто

Фейк. Telegram-канал «Россия сейчас» поширив пост в якому йшлося, що на польському телебаченні нібито з’явилося підтвердження намірів Польщі «захопити» захід України, зокрема Львів.

За їхніми словами, такий висновок дозволяє зробити польський прогноз погоди: у кадрі на мапі видно (див. скрін нижче), як кордони Польщі збільшили за рахунок території України.

Насправді це фейк, у якому використали старі наративи та редагування фото. Детальніше про це читайте у нашому матеріалі.  

В Україні собак мобілізують до ЗСУ

Фейк. У фактчек-бот «Перевірка» надійшов запит, де йдеться про мобілізацію певних порід собак. У повідомленні вказано перелік порід, що нібито підлягають мобілізації, дату, до якої необхідно поставити улюбленця на облік, та зазначено: мобілізовані тварини можуть бути залученими до військових дій. 

Фото також інформує: у разі відмови може бути притягнений до кримінальної відповідальності, при цьому не вказується чи то собака притягнеться чи господар.

Насправді жодної мобілізації домашніх улюбленців не відбувається. А про фейковість даного оголошення вказують помилки у тексті, невідповідність законодавства, та відсутність логіки у підбірці собак. З цікавого, пропозиція мобілізовувати собак не новинка. Щоправда не для України, а для Росії. Детальніше про це читайте у матеріалі.  

«Київська акція» при покупці двох трун третя надається безкоштовно

Фейк. До нас у чат-бот «Перевірка» надійшов запит, у якому йшлося про рекламу трун в одній з українських ритуальних служб. У ній вказано, що дана організація продає 3 труни за ціною двох. 

Насправді це фейк. 

Жодних оголошень про подібну акцію на офіційних ресурсах ритуальної служби «ПП Прядко» ми не знайшли.

Також це фото містить ознаки редагування. 

Нагорода ЗСУ «Залізний хрест» містить зірку Давида

Фейк. Проросійський телеграм-канал «Дмитрий Василец» поширює інформацію про те, що нагорода ЗСУ «Залізний хрест» містить шестикутну зірку (її також називають зіркою Давида). Це ніби пов’язане з тим, що Залужний та Зеленський та інші мають єврейське походження. 

Насправді це фейк, а у центрі даної нагороди знаходиться не зірка Давида.

Це герб роду Острозьких. 

Ми вже розбирали його походження у матеріалі «Фейк: Залужний вручив бійцям, що служили у Харківській області, нацистські нагороди».

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.