Мережею вже неодноразово поширювали інформацію про нібито прагнення Польщі приєднати до себе Львів. Раніше фактчекери Gwara Media спростовували подібні фейки. Та російська пропаганда надає нам все нові й нові кейси для аналізу — читайте про це у нашому матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канал «Россия сейчас» поширив наступну інформацію: на польському телебаченні нібито з’явилось підтвердження намірів Польщі «захопити» захід України, зокрема Львів.

За їхніми словами, такий висновок дозволяє зробити польський прогноз погоди: у кадрі на мапі видно (див. скрін нижче), як кордони Польщі збільшили за рахунок території України.

Забігаючи наперед, скажемо: фейкороби надають аж три версії-пояснення тому, чому мапа виглядає саме так. За однією з них, Львів для Польщі — очікувана винагорода за підтримку України зброєю, зокрема й за танки Leopard.

Проте жодна з наведених версій не відповідає дійсності.

Аналіз

Перевірку новини ми розпочали з пошуку телепрограми каналу TVP 1, яка транслюється на польському телебаченні. 

В ефірі цього каналу щодня транслюється чотири випуски з прогнозом погоди. При цьому жоден з них не інформує глядачів про температуру повітря в інших країнах — тільки доповідає про стан справ у Польщі.

Окремо варто звернути увагу на те, що такий вид оформлення екрана, як на скрині «Россия сегодня», не притаманний справжньому ефіру TVP 1.

Ми перевірили скрин з Telegram-каналу та знайшли ознаки роботи фоторедактора. Фото не просто є зміненим — його відредаговано повністю, і зверху додано лого TVP 1.

Висновок

Варто зауважити, що російська пропаганда активно експлуатує тему «загарбницьких зазіхань» Польщі на територію України. РФ просуває цей наратив, вкладаючи в нього великий ресурс, адже розповсюдження такої ідеї може підірвати довіру України до союзників, а російське суспільство — запевнити, що Україна «нікому не потрібна».

Такі фейки штампуються великими обсягами, неякісно та однотипно, задля досягнення мети вже не якістю, а кількістю. Ми вкотре закликаємо вас не поширювати неперевірені дані та довіряти насамперед офіційним джерелам.

Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».