Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Британський уряд виселяє українських біженців з готелів

Фейк. У фактчек-бот «Перевірка» надійшов запит з інформацію щодо виселення українських біженців та переселення їх до старих дитячих таборів і гуртожитків у Сполученому Королівстві. Таку новину поширював канал Шкварка News.

Ця новина є фейком. Як дізналися фактчекери «Gwara Media», оригінальна публікація «The Times», на яку посилається канал, взагалі не стосується теми українських біженців. Детальніше читайте у нашому матеріалі

У Києві горів «Пункт Незламності»

Фейк. У телеграм-каналах 12 грудня поширювали інформацію про те, що у Печерському районі Києва горить «Пункт Незламності». 

Як повідомляють служба ДСНС та Національна поліція дане повідомлення – фейк. 

Національна поліція повідомляє наступне:

«У результаті перевірки встановили, що відео відзняте на території рф. Ймовірно, метою поширення такого контенту є нагнітання тривожних настроїв серед населення України. Тож поліція Києва стверджує: у жодному пункті обігріву населення пожежі не було».

Як приклад також наводять фото з порівнянням російського спеціального транспорту з тим, який є на відео. Як можна побачити, вони подібні між собою, що також наштовхує на думку, що відео пожежі було знято в РФ. 

Реклама в YouTube показує, що українцям варто повертатися додому

Фейк. До нас у чат-бот «ПЕРЕВІРКА» надійшов запит з відео. У ньому вказано, що при перегляді YouTube з території Польщі, з’являється реклама, де українців різними мовами закликають покинути інші держави та повертатися додому. 

Насправді ця реклама — фейк.

Для початку є дивним те, що програвач вже демонструє відео, а таймер показує лише нульову секунду. Дивним також є поява можливості пропуску відео, яка з’являється зазвичай лише після 5 секунд реклами, а не з нуля. 

Варто звернути увагу на активні клавіші у самому програвачі. 

Ось як вони виглядають у фейковому відео:

А ось так виглядають оригінальні:

Тут можна помітити різницю в товщині значків, їх формі та розміщенні у програвачі. 

Ці факти демонструють нам, що фейкороби спеціально створили дану «рекламу», щоб вкотре продемонструвати наратив «Україна Заходу не потрібна», який російська пропаганда просуває максимально потужно. Для цього вони стилізували відеоролик під YouTube-рекламу, використавши іконки, їх розміщення та стиль, але, як завжди, зробили невдало. Проте, саме низькою якістю виконання, вони допомагають нам швидше спростовувати такі ролики.

У Швейцарії будуть карати людей у яких температура в будинку складає вище 19 градусів Цельсію

Фейк. У мережі поширюється фото, на якому зображено банер. На ньому вказано: “Ваш сусід гріє квартиру більше аніж на 19 градусів Цельсію? Повідомте нам”. Рекламу нібито поширює Федеральний уряд країни.

Дане фото несправжнє. 

Як повідомляє спеціаліст з комунікації Міністерства енергетики Симона Хаг для видання «20 minuten», уряд немає жодного відношення до даної реклами.

Як вдалося встановити виданню «20 minuten» та фактчек організації «Open», якщо здійснити зворотній пошук за фото, то ми вийдемо на сайти, які показують, як правильно створювати подібні зображення на рекламних щитах («Kreativeroute») та те, що фото жінки з сайту «Shutterstock», де його можна придбати.

Коти-зрадники, що навмисне (!) погіршують роботу Starlink

Ми вирішили додати до фейкотні нову рубрику. Адже не всі запити, що нам находять виявляються фейками чи маніпуляціями. Деякі, дивують нас та розширюють світогляд, тож ділимося з вами.

Цікавинка. У фактчек-бот «Перевірка» прийшов запит, у якому вказано, що коти, ніби визначились з політичною позицією, блокують обмін даних між підрозділами ЗСУ.

Отже, за версією російської пропаганди, українські науковці разом з військовими навчили та виховали бойових птахів та комарів, але… так і не змогли виховати бойових котиків.

Насправді ж, якщо переглянути характеристики Starlink, то можна знайти наступне: пристрій відчутно гріється та має функцію примусового нагрівання для видалення зледеніння і снігу. Через це він може приманювати, на приклад, котів, які відчувають тепло та хочуть погрітися. 

Як повідомляє один з користувачів Starlink Аарон Тейлор, який проживає у Канаді, його котики масово сиділи на тарілці пристрою. Через це, як вказує користувач, у нього погіршився Інтернет. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.