Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

В Ірані парламент ухвалив рішення стратити всіх учасників протестів

Маніпуляція. Низка ЗМІ та телеграм-каналів поширили інформацію про те, що в Ірані парламент ухвалив рішення стратити всіх учасників протестів.

Однак, зауважимо, що це напівправда!

Група з 227 депутатів парламенту Ірану закликала судову владу «суворо покарати» всіх затриманих громадян, які брали участь в антиурядових протестах. Про це повідомили IOL, Reuters, Міжнародна служба новин Ірану

«Ми просимо судову систему рішуче впоратися з виконавцями цих злочинів і з усіма тими, хто допомагав у злочинах і провокував учасників заворушень», – сказано у резолюції парламентарів Ірану.

У заяві, яку було зачитано в парламенті в неділю, законодавці назвали протестувальників «muharib», що буквально означає «воїн» арабською мовою, але в ісламському законі чи шаріаті це означає «ворог Бога» і карається смертною карою. Крім того, депутати порівняли протестувальників із членами ІДІЛ, які «нападають на життя та майно людей».

Зазначимо, антиурядові протести тривають в Ірані вже третій місяць після смерті молодої курдської іранської жінки Махси Аміні. За попередніми даними, на сьогодні в Ірані налічується близько 15 тисяч затриманих.

Іранська організація з прав людини, своєю чергою, рішуче засудила заяву членів парламенту про заклик до страти протестувальників. Там нагадали, що члени Ісламської ради (однопалатний парламент Ірану) обираються урядом і не вважаються представниками народу.

«Протести – це невід’ємне право людей, а вбивство та винесення смертних вироків протестувальникам – міжнародний злочин. Ті, хто вимагає страти протестувальників, причетні до цього злочину і мають бути притягнуті до відповідальності», – заявив директор Іранської організації з прав людини Махмуд Амірі Могадам в Twitter.

Тобто, зауважимо важливий момент! Насправді, річ іде про заяву депутатів парламенту до судової системи. Наразі невідомо, які реально міри покарання будуть застосовані до протестувальників.

«6 причин, чому Україна не має вступати до НАТО»

Фейк. У соцмережах поширюють відео, в якому наводяться так звані «6 причини, через які Україна не може вступити в НАТО». Авторство даного відеоматеріалу присвоюють European Security & Defence College.  Це орган ЄС, що забезпечує навчання у сфері спільної безпеки. 

Однак, це фейк!

Центр протидії дезінформації спростував як брехливі тези наведені в даному відеоматеріалі, так і те, що European Security & Defence College є автором цього відео.

ЦПД зазначив, що «поширення подібного контенту є провокацією для створення негативного фону навколо «українського питання» та для поступового зниження рівня підтримки України Заходом».

Компанія «Rovio» підтримує «спецоперацію» Росії

Фейк. До нас у бот «ПЕРЕВІРКА» надійшов запит, де заявляють, що компанія Rovio має альтернативний погляд на події російсько-української війни. Як доказ наводять відео цієї організації, в якому є підтримка «спеціальної воєнної операції». Його можна побачити на фото.

Подібне відео справді є на офіційному каналі Angry Birds. Проте воно вийшло ще 7 років тому і є трейлером до нової частини гри Angry Birds під назвою Angry Birds 2 – Bigger. Badder. Birdier. У самому відео відсутня жодна підтримка рф. Замість так названого «воzмєздіє» в оригінальному відеоролику — Angry Birds. 

А всі звуки вибухів, українська музика та символіка, російські слова є накладеними та не відповідають оригінальній звуковій доріжці. У цьому можна переконатися, якщо переглянути оригінальне відео та порівняти його з фейковим

Відео, де Rovio підтримує росію – це лише черговий фейк російської пропаганди. Елементи на відео не відповідають оригіналу та є накладеними. 

Сольовий розчин проти Covid-19

Фейк. До нас у @perevir_bot надійшов запит, де нібито вказано, що німецькі науковці винайшли спосіб захиститися від COVID-19 за допомогою препарату «Абмонак» або ж сольовим розчином для полоскання горла.

Насправді, такого препарату як «Абмонак» не існує. Його не знайдено, якщо написати назву препарату через простий пошук. Якщо зайнятися його пошуком через «European Medicines Center» або ж «U.S Food and Drugs», то там Ви теж не знайдете даного препарату. 

Так само і не найдете науковців, які довели, що сольовий розчин може запобігати коронавірусу, оскільки не вказано жодних джерел та установ, звідки взяли результати. 

Вірус SARS-CoV-2 передається через рот, ніс та очі, а тому захист горла не допоможе Вам не захворіти ковідом. У Малайзії група науковців досліджували ефективність полоскання горла сольовим розчином у безпосередньому знищенні SARS-CoV-2. Його ефективність – нульова. 

Також у такий спосіб ви не створите лужне середовище, оскільки сольовий розчин у цьому аспекті є слабко лужним, а отже ви його знищуєте власною ж слиною або ковтком звичайної води.

Понад 70% німців проти збільшення військової допомоги Україні

Маніпуляція. У телеграм-каналах та соцмережах поширюють інформацію про те, що понад 70% німців проти збільшення військової допомоги Україні. Про це нібито свідчать дані опитування Deutschland Trend.

Однак, це маніпуляція.

Насправді, при проведенні даного опитування запитання виглядали по-іншому. Не було передбачено відповідей «за» чи «проти» збільшення постачаня зброї для України.

Головне запитання звучало так: 

«Росія вторглася в Україну наприкінці лютого. Німеччина відреагувала на це різними кроками. Будь ласка, вкажіть нижче в кожному випадку, чи є вони достатніми, надмірними або ж недостатніми». 

Далі респонденту потрібно було надати відповідь, в контексті 3 напрямків: 

  • підтримка Німеччиною України зброєю;
  • санкції проти Росії;
  • дипломатичні зусилля для припинення війни.

В підсумку, 41% німців назвали обсяг військової допомоги достатньою. Надмірними постачання озброєння вважають 30% німців, 21% назвали допомогу Україні недостатньою.

Тож, як ми бачимо з результатів даного опитування, інформація про те, що “70% німців проти збільшення військової допомоги Україні” є неправдою, оскільки всі 3 категорії німців насправді підтримують постачання зброї Україні. В більшому чи меншому об’ємі.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.