Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Вікіпедії на сторінці про Олексія Данілова замість його фото зображено свиню

Фейк. Пропагандистський тг-канал 8 січня опублікував допис зі скриншотом сторінки російськомовної Вікіпедії, де розміщена стаття про секретаря РНБО України Олексія Данилова. На світлині замість фото Данилова зображено свиню У дописі пишуть, що хтось зламав сайт Вікіпедії.

Проте, це фейк.

По-перше, редагування статті у Вікіпедії може здійснювати будь-який користувач. Це можна побачити на українській версії сайту онлайн-енциклопедії.

Щодо російської версії статті про Олексія Данилова, доступ до редагування даної сторінки є обмеженим і дозволяється лише авторизованим користувачам. 

Щобільше, у статті про Олексія Данилова замість свині зображене справжнє фото Секретаря РНБО України. 

Ми також перевірили історію змін, що додавалися до даної сторінки й відповідно не знайшли там інформації про редагування фотографії.

Тобто, скриншот з Вікіпедії, що поширює телеграм-канал є роботою фейкоробів.

Українські військові повинні підписати документ щодо трансплантації своїх органів

Фейк. У бот «ПЕРЕВІРКА» надійшов запит, в якому чоловік розповідає, що українські військові відповідно до закону № 1967 – ІХ повинні підписати документ щодо трансплантації своїх органів. За словами чоловіка з відео, акаунт якого вже видаленій, ситуація наступна: якщо військовий отримав інвалідність під час бойових дій, то його органи повинні бути трансплантовані. Зазвичай, як вказується у повідомленні, такі військові вважаються «зниклими безвісті». 

Проте, така інформація не відповідає дійсності

Варто розпочати з документа, про який чоловік каже у відео. Це Закон України «Про внесення змін до деяких законів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині». На відео про нього згадують як про № 1967 – ІХ. Це лише номер самого акту, проте закон має № 5831. Сам документ прийнятий ще 16 грудня 2021 року, а набрав чинності він 7 січня 2022 року. 

Даний закон спрямований на покращення умов, які стосуються трансплантації анатомічних матеріалів. Одним з головних нововведень є наступне:

«Письмова згода живого донора та згода батьків або інших законних представників живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів, письмова відмова від раніше наданої такої згоди не потребують нотаріального посвідчення правочину чи засвідчення справжності підпису нотаріусом. Письмова згода живого донора на вилучення у нього органу чи його частини надається донором особисто уповноваженому трансплант-координатору».

У цьому випадку, це спрощує надання дозволу на використання анатомічних матеріалів, але не означає, що явище стає масовим та обов’язковим. Все і на далі залежить від рішення донора. Також можна відзначити те, що такий дозвіл можна надати тепер і в електронній формі. 

У документі жодним чином не згадуються військові та те, що вони повинні підписувати будь-які документи, що пов’язані з трансплантацією органів. 

Російська пропаганда черговий раз намагається поширити наратив, що в українській армії не рахуються з військовими та «здають їх на органи». Цього разу для власних доказів використали законодавчу базу. 

Як ми визначили, у законі № 5831 відсутній жодний примус щодо трансплантології органів, зокрема, серед військових. Цей документ лише спрощує надання дозволу особі стати донором органів.

У Китаї спалюють померлого у дворі багатоповерхівки

Фейк. У бот «ПЕРЕВІРКА» надійшов запит, у якому на відео зображено процес спалювання померлого, як зазначається у дописі до відео, це відбувалося в Китаї. Ролик підхопила низка іноземних медіа такі як: Sky News Australia, New York Post, Mirror, Toronto Sun та Daily Mail. У всіх цих ЗМІ повідомляється:

«У Китаї скорботні виходять на вулиці, щоб спалити тіла своїх близьких, оскільки похоронні будинки та крематорії стають переповненими на тлі спалаху COVID-19 у країні.  Після того, як минулого місяця Пекін відмовився від жорсткої політики нульового поширення COVID-19, інфекції продовжували поширюватися з неконтрольованою швидкістю».

Проте, така інформація є фейком.

Насправді, на відео зображений один з обрядів, який проводиться у Китаї. Під час цього обряду спалюються вінки. 

Ми також знайшли підтвердження цьому статті National Geographic, яка була опублікована ще у 2010 році.

Крім того, цей фейк розвінчує китайське видання. Вони визначили, що вперше дане відео було опубліковане у китайському Тік-тоці (Douyin) і там відсутня згадка про спалення тіла. Деякі користувачі мережі також встановили, що місце, де були спалені жертовні приношення в онлайн-відео, було в громаді району Баошань, Шанхай. Ми це перевірили й справді, вперше дане відео було опубліковане одним із користувачів даної соціальної мережі. У коментарях також зазначається, що це певний ритуал.

Цей користувач також опублікував відео по закінченню ритуалу.

Також, 30 грудня 2022 року Чжан Цзінвей, асоційований науковий співробітник Шанхайського музею, сказав в інтерв’ю Shanghai Rumor Refuting Platform, що деякі жителі передмість Шанхая також зберігають подібні звички щодо спалювання речей померлих або ж спалювання вінків.

Фото про статки українських політиків

Фейк. 7 січня пропагандистський телеграм-канал опублікував фото зі статками українських політиків. Інфографіка нібито зроблена ВВС за даними Forbes.

Проте, ця інфографіка є хибною.

Насправді це перероблене фото, а за основу було взято інфографіку зі статті ВВС «Чи справді війна призвела до зникнення олігархів в Україні?». Як бачимо, було змінені не лише фото олігархів на фото діючих політиків (якщо не брати до уваги Володимира Кричка), а також самі цифри.

До речі, російська пропаганда досі не може відрізнити Віталія від Володимира Кличка. Адже, на фейковому фото з ім’ям Володимир Кличко взяте фото Віталія Кличка. Світлина є першою у пошуку, а також у статті на Вікіпедії.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.