Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Сумнівні оголошення роботи без досвіду та з високим доходом

Шахрайство. Оголошення з телеграм-каналу пропонує заробляти 10 000 грн, водночас жодних вимог не висувається.

Навпроти розписуються переваги, як-от можливість працювати з дому та можливість поєднувати з основною роботою. Зазначається, що продажі відсутні, однак посилання на сайті показує назву вакансії «менеджер із продажів».

Фактчекери Gwara Media перевірили ці оголошення і з’ясували, що це шахрайська схема з оформлення мікрокредитів за програмою «Запроси друга» або «Приведи друга». Детальніше за посиланням

Поляки хочуть повернути «втрачене у Другу світову» майно у Львові

Фейк. російські медіа поширюють інформацію про те, що нібито поляки хочуть відсудити в України квартири, які «втратили під час Другої світової».

Ця інформація не відповідає дійсності. Такі новини почали поширювати після того, як лідер польської партії «Право і Справедливість» Ярослав Качинський заявив, що Німеччина має виплатити Варшаві військові репарації на суму понад 6,2 трлн злотих. Однак у Німеччині заявили, що це вже давно закрите питання, адже Польща відмовилася від репарацій у 1953 році.

На цьому фоні, російські ЗМІ вирішили підхопити тему та поширили дезінформацію, що окрім репарацій від Німеччини Польща хоче повернути майно, втрачене в Україні. 

Як зазначає StopFake, цей фейк почав поширюватися ще у 2015 році. Українське законодавство та законодавство Євросоюзу не передбачає механізмів повернення втраченого майна.

Хоча Захід і спровокував хаос та дестабілізацію світових економічних зв’язків, росія робить колосальну роботу, щоб стабілізувати ситуацію

Фейк. міністр закордонних справ росії лавров звинуватив Захід у невиконанні обіцянки скасувати санкції на експорт російського зерна та добрив на світові ринки в рамках «зернової угоди» з Україною. Попри це, росія стабілізує ситуацію і до кінця року ВВП рф скоротиться трохи більш як 2%.

Bloomberg оприлюднив звіт, в якому два з трьох сценаріїв показують: економіка повернеться на довоєнний рівень лише наприкінці десятиліття або пізніше. За «інерційним» сценарієм у 2023 році економіка РФ досягне дна – відбудеться падіння економіки на 8,3% у порівнянні з показниками 2021 року. Тоді як за «стресовим» сценарієм мінімум у 2024 році буде на 11,9% нижче рівня минулого року.

Енергоатом втратив контроль над рівнем радіації Запорізької ЗАЕС 

Фейк. Таку інформацію поширюють у соцмережах. 

Інформація не відповідає дійсності. «У відповідь на повідомлення у деяких телеграм-каналах щодо втрати Енергоатомом контролю над рівнем радіації на Запорізькій АЕС інформуємо, що зазначена інформація не відповідає дійсності», – зазначили в компанії.  

Також додали, що дані вимірювань радіаційного фону не надходили до Центру прогнозування наслідків радіаційних аварій Укргідрометцентру деякий час зранку внаслідок збою інтернет-зв’язку.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.