Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

До Польщі прибув американський бомбардувальник B-2 Spirit, що може нести ядерні заряди

Фейк. До команди @perevir_bot 11 жовтня почали надходити запити про появу Northrop Grumman B-2 Spirit на одному з військових аеродромів в Польщі. В-2, відомий також як Stealth Bomber, — американський малопомітний стратегічний бомбардувальник, побудований за схемою «літаюче крило». 

Інформація про переміщення військової техніки, враховуючи останні події в Україні та Росії, викликає неабиякий резонанс та провокує паніку. Однак відео бомбардувальника, що нам надсилали, виявилися зовсім не з Польщі. Фактчекери Gwara Media дослідили цю історію — читайте наші висновки у матеріалі.

Starlink перестає працювати на передовій

Маніпуляція. Ще не стих галас від останніх твітів Ілона Маска як українській інфопростір вибухнув новою проблемою, пов’язаною з Ілоном. Вправно працюючий до цього часу Starlink раптом почав «зраджувати» Україну.

У вечір п’ятниці, 7 жовтня, ми помітили чималий «спалах» запитів щодо нестабільної роботи Starlink. Кожний третій запит у @perevir_bot стосувався саме роботи цієї глобальної супутникової системи від компанії SpaceX.

Нагадаємо, власником цієї компанії є Ілон Маск. І постмейкери, звісно, звернули на це увагу, оскільки майже до кожного посту в Telegram-каналах було додано речення:

«Або SpaceX не хотіла, щоб технології потрапили до рук РФ, або Ілон Маск почав “дивувати” не тільки в твіттері».

Що ж насправді відбувається зі Starlink та чому це лише напівправда? З’ясували фактчекери Gwara Media.

ФСБ затримало українських диверсантів

Фейк. Прокремлівські ЗМІ та Телеграм-канали активно поширюють інформацію про затримання українських диверсантів на території Росії.

12 жовтня фсб оприлюднило два відео, на яких спецпризначенці затримують в Брянську та Підмосков’ї диверсантів, які нібито планували здійснити теракти на території РФ.

Однак, як дослідили в Центрі стратегічних комунікацій, насправді акторське постановочне відео від російської пропаганди.

«Усі ці гучні “розкриття” та “затримання” спрямовані на підтримання високого градусу антиукраїнської істерії в Росії та закріплення за українцями образу ворога та терориста. Але проколи видають недолугість російських фейкоробів», — зазначили в СтратКом.

Анонси «масованих ракетних ударів» 10-12 жовтня

Дезінформація. Ще 9 жовтня до фактчек-боту «Перевірка» почали надходити запити з попередженням про ракетні удари по всій території України.

У повідомленнях йшлося про те, що атака має відбутись саме 10 жовтня вранці. Раніше до нас вже надходили подібні панічні запити у різні місяці війни.

Що не так з цими повідомленнями та чому їм не варто вірити, навіть якщо окремі «прогнози» справджуються, з’ясували фактчекери Gwara Media.

До Землі наближаються 30 тисяч небезпечних астероїдів

У соцмережах та телеграм-каналах активно поширюється інформація про те, що до Землі нібито наближаються 30 тисяч небезпечних астероїдів.

Почалося все з того, що нещодавно NASA (National Aeronautics and Space Administration) опублікувало на сторінці Центру вивчення навколоземних об’єктів (CNEOS) статистичну інформацію щодо кількості та розміру відкритих навколоземних астероїдів.

Там зазначено, що станом на 07 жовтня 2022 року науковцями виявлено понад 30 000 навколоземних астероїдів у Сонячній системі.

Навколоземні астероїди — скелясті тіла, що обертаються навколо Сонця за траєкторією, яка наближає їх до орбіти Землі. Вони складають лише третину з приблизно одного мільйона астероїдів, виявлених у Сонячній системі.

Тобто, з першого погляду, варто почати хвилюватися. 

Однак, насправді, за лякаючими заголовками та описовими текстами, що переповідають публікацію NASA, стоїть неправда.

Світло на цю «темну космічну історію» пролило Європейське космічне агентство, ЄКА (European Space Agency, ESA). В опублікованій ними статті роз’яснюється наведена NASA статистика. Зокрема, там вказано, що: 

«Наразі жоден із відкритих навколоземних астероїдів не викликає занепокоєння, принаймні протягом ста років. Деякі менші об’єкти впливатимуть на Землю і справді впливають на неї, але найпоширеніші також є найменшими та мають невеликий вплив, за винятком створення слідів зірок що падають, які згорають у нічному небі.

Коли справа доходить до великих і потенційно руйнівних астероїдів розміром понад 1 км і вище, більшість з них виявлено, і жоден не виявляє ризику зіткнення принаймні протягом століття. Для тих, які можуть вплинути пізніше, у нас є достатньо часу, щоб вивчити їх і підготувати місію відхилення».

Тобто, резюмуємо, для хвилювання мало підстав. Принаймні найближчих 100 років.

Окрім того, нещодавно, місія NASA DART продемонструвала, що ми дійсно можемо змінити орбіту астероїда. Це свідчить про те, що наша здатність впливати на потенційно небезпечні астероїди вдосконалюється.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.