Фейк: до Польщі прибув американський бомбардувальник B-2 Spirit , що може нести ядерні заряди

Фактчек Редакція - 14 Жовтня 2022 | 13:03

Інформація про переміщення військової техніки, враховуючи останні події в Україні та Росії, викликає неабиякий резонанс та провокує паніку. Подібне трапилось з В-2, який нібито прибув до Польщі у жовтні 2022 року. Фактчекери Gwara Media дослідили історію про американський бомбардувальникчитайте наші висновки у матеріалі.

Що сталося?

До команди @perevir_bot 11 жовтня почали надходити запити про Northrop Grumman B-2 Spirit на одному з військових аеродромів в Польщі. В-2, відомий також як Stealth Bomber, — американський малопомітний стратегічний бомбардувальник, побудований за схемою «літаюче крило». 

Аналіз

На світлині із запитів справді бачимо бомбардувальник Northrop Grumman B-2 Spirit. Це підтверджують і фото з офіційного сайту Northrop Grumman.

Перед нами — стратегічний важкий бомбардувальник дальнього радіуса дії. Його технології дозволяють протидіяти різного виду ППО та нести як звичайне, так і ядерне озброєння. 

Чи справді американський В-2 у Польщі?

За даними Defense Visual Information Distribution Service (DVIDS), літак В-2 не прибував до Польщі. Також, ми не знайшли підтвердження цього у інших офіційних джерелах. Наразі інформація про прибуття до Польщі такої техніки взагалі відсутня.  

Тим більше, на відео, що поширюють у соцмережах, — не польський аеродром. Це RAF Fairford, Великобританія. 

Зліва фото з відео, на якому нібито «аеродром у Польщі», а справа — з Google Maps у RAF Fairford.  

Ландшафтні особливості також вказують на те, що це RAF Fairford у Британії, а не якийсь інший аеродром у Польщі.

Ми також помітили: на деяких фото об’єкти з відео та Google Maps знаходяться у різних місцях. Швидше за все, відео відзеркалене, оскільки самі по собі об’єкти дуже подібні. 

Навіщо відзеркалювати відео?

Причина може полягати у тому, що відео зняте не у жовтні 2022 року. 

У мережі можна відшукати подібне відео про прибуття В-2 на базу RAF Fairford, датоване березнем 2020 року. Про це говорить автор каналу Chris Smyth в описі до відео і застосунок InVID, який при аналізі показує: матеріал було завантажено 17 березня 2020 року.

Якщо їх порівняти, то стає зрозуміло, що нові відео — це віддзеркалені відео 2020 року. 

Зліва — відео, які активно надходили до бота. Справа — те, що було зняте у березня 2020 року. Як можемо помітити, збігаються постаті людей у кадрі та лінія дерев, але з поправкою на те, що відео 2022 року віддзеркалене.  

Висновки

Отже, до польського аеродрому не прибував американський стратегічний бомбардувальник Northrop Grumman B-2 Spirit. Матеріали, які публікують, — це віддзеркалене відео 2020 року, де такий самий тип літака здійснював посадку на воєнний аеродром RAF Fairford у Великобританії. 

Радимо довіряти тільки офіційним джерелам, не давати керувати вашою увагою та у разі виникнення сумнівів щодо новин — надсилати їх нам у @perevir_bot.

Над матеріалом працював: Віктор Шолудько

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.