Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Запорізькій області проведуть легітимний референдум

Фейк. Мер Мелітополя Іван Федоров повідомив про проведення підготовчого форуму пседводелегатів Запорізької області. Також колаборант євген балицький підписав розпорядження про проведення «референдуму» та «возз’єднання» захоплених територій з росією.

Зауважимо, будь-які органи влади, встановлені польовими командирами й проросійськими політичними лідерами на окупованій території України, є нелегітимними. Відповідно, будь-які прийняті ними рішення є незаконними. 

Також, зазначається, що для пропагандистського репортажу до Мелітополя привезли близько 700 людей масовки, адже не змогли назбирати необхідну кількість серед місцевого населення. За словами мера міста, навіть під тиском окупантів росію підтримують не більше 10% мелітопольців.

На місці ЗАЕС «буде або російська земля, або випалена пустеля»

Маніпуляція. У російській соцмережі «ВКонтакте» поширюють заяву про те, що Запорізька АЕС замінована. Автор – начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту валерій васильєв. Начебто окупанти готові підірвати Атомну електростанцію у будь-який момент, оскільки йде «війна за виживання російського народу». 

«Енергоатом» підтвердив, що окупанти готові підірвати замінену ЗАЕС.

Однак, Американський Інститут вивчення війни вважає, що це неправдиве повідомлення. ISW пояснює, що скриншот зі словами генерала зробили з «новини» російської групи «Лента новостей Запорожье».

Аналітики вважають, що найімовірніше, ця інформація відволікає від інших реальних ризиків — мілітаризації росією Запорізької АЕС.

StopFake зазначив, що вся пропагандистка кампанія росії навколо ЗАЕС зводиться до того, щоб забрати її. Всі інше – це інформаційний шум, щоб показати світові, що росія «зберігає ядерну безпеку Європи».

Через масштабні обстріли військових баз у тимчасово окупованому Криму офіційно запроваджено надзвичайний стан

Фейк. Українські ЗМІ поширюють указ президента російської федерації про запровадження надзвичайного стану на території Криму.

Фактчекери Gwara Media перевірили документ і вважають його підробленим. 

Згідно з конституційним законом рф «про надзвичайне положення», для введення надзвичайного стану мають бути виконані певні умови: причини та пояснення, чому це необхідно, кордони території, на якій запроваджують надзвичайний стан, сили та засоби, які забезпечують режим надзвичайного положення, порядок надзвичайних заходів та порядок їх дій, призначення відповідальними держоргани за виконання цих заходів, час, коли указ набирає чинності та термін надзвичайного стану. 

Указ, який поширюють в інтернеті, не містить нічого з вищеперелічених умов, окрім терміну дії надзвичайного стану. Крім того, міноборони росії не підтверджує обстріли аеродрому в Криму. За їхньою версією, відбулась детонація боєприпасів. 

Трибунал у Маріуполі для українських військовополонених неминучий

Маніпуляція. У соцмережах поширюють заяву ватажка т.зв. ОРДО пушиліна про трибунал у Маріуполі, а також розлітаються кадри про те, що окупанти вже будують залізні клітки й планують провести показовий суд над українськими полоненими.

Центр протидії дезінформації при РНБО пише, що «показовий суд» суперечить загальновизнаним міжнародним законам про поводження з військовополоненими. Це вчергове показує небажання росії дотримуватись правил нормального поводження з українськими полоненими.

Свої заяви вони роблять лише з пропагандистською метою: частково вгамувати  ненависть внутрішньої російської аудиторії, заляканої «нацистами», та щоб дестабілізувати ситуацію в Україні. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.