Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

01.05.2023

UPD від 02.05.2023

Відео зруйнованої залізниці з Павлограда

Фейк. Вночі 30 квітня у Павлограді Дніпропетровської області пролунали вибухи. Фейкороби мають власну версію подій: ресурс «Новости и Сводки ДНР Донецк | СВО» поширив відео, яке нібито було нещодавно знято у Павлограді.

За словами фейкоробів, це підтверджує факт, що російська армія контролює залізничні шляхи України.

Цю новину поширили й інші фейкороби.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

«Контрнаступу не буде, бо техніка все одно не доїде до фронту» — головний меседж пропагандистів.

Насправді теза, що це відео було знято нещодавно — фейк.

Вперше відео поширили рік тому, хоча й тоді повідомляли, що це удар по залізниці Павлограда.

Наразі достеменно невідомо, які об’єкти постраждали внаслідок удару минулої ночі, проте саме це відео як доказ нещодавнього обстрілу залізниці — фейк. За допомогою допису пропагандисти намагаються поширити наратив про провал українського контрнаступу.

UPD від 02.05.2023: Головне управління ДСНС України у Дніпропетровській області повідомило, що у ніч на 1 травня ракета влучила у промислове підприємство. Під час обстрілу були пошкоджені 24 багатоповерхівки, 80 приватних житлових будинків, 9 закладів шкільної та дошкільної освіти й 5 магазинів.

02.05.2023

Відео про мобілізацію студентів в університеті

Фейк. Проросійські джерела поширили відео, на якому люди у військовій формі затримують чоловіка. За словами пропагандистів, в ролику показали мобілізацію студентів одразу під час занять в університеті.

Ми перевірили новину й з’ясували, що це — фейк. 

Насправді в ролику не йдеться про мобілізацію студентів, як вказано у дописі.

Новину з підписом «українська мобілізація в університеті» поширили в Tik-Tok 1 квітня 2023 року, проте вперше це відео опублікували ще у вересні 2022. Тоді студенти іноземних вишів зібрались для проведення протесту на КПП «Шегині» в Яворівському районі Львівської області. Деяких учасників акції затримали.

За декілька днів до появи відео із затриманням студенти зняли відеозвернення, в якому розповіли про свою акцію протесту.

Речник ДПСУ Андрій Демченко в ефірі національного телемарафону у вересні 2022 року прокоментував такі акції. Він розповів: хоч студенти іноземних закладів освіти мають відстрочку від мобілізації, під категорію військовозобов’язаних, що можуть перетинати кордон, вони не підпадають. Затримання мітингарів речник не коментував.

Такими фейками пропагандисти намагаються «засвідчити» факт провалу мобілізаційної кампанії в Україні, хоч це й не відповідає дійсності.

03.05.2023

Свічка «Будинок Профсоюзів» з ароматом «Маршмелоу на багатті»

Фейк. Ми не вперше стикаємося із випадком, коли російська пропаганда створює фейки до урочистих дат, аби вкотре просувати свої наративи. Цього разу до нас у бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити, чи дійсно в українських магазинах можна придбати свічку із назвою «Будинок Профспілок» з ароматом «Маршмелоу на багатті».

Ми знайшли усі види свічок, окрім «Будинку Профспілок» з ароматом «Маршмелоу на багатті».

Але mockup цієї свічки знаходиться у відкритому доступі на сайті https://www.rawpixel.com/

Фейкороби змінили частину тексту, але зберегли фрагмент посередині. Окрім того, відображення у склі ідентичне.

Ми пішли далі й теж використали цей mockup — такий результат отримали:

04.05.2023

Харківську область готують до радіоактивного зараження

Фейк. У пропагандистському ресурсі «Украина.ру» поширили новину, що у Харкові почали підготовку протирадіаційних укриттів через загрозу зараження місцевості збідненим ураном.

У новині йдеться: в Харківській області проводять підготовку бомбосховищ та інформаційно готують населення до радіаційної загрози. Це, за словами пропагандистів, підтверджує факт, що українська армія готується застосувати боєприпаси зі збідненим ураном, тому намагається вберегти населення від згубного впливу снарядів.

Новина складається з трьох основних аспектів. Насамперед це розповідь про перевірку стану бомбосховищ у Харківській області. 

Далі фейкороби розповіли про слова очільника Первомайського Миколи Бакшеєва, який нібито повідомляв про протирадіаційні бомбосховища. 

«Мер Первомайського Бакшеєв у своїх зверненнях до мешканців міста став часто говорити про “протирадіаційні укриття”, маючи на увазі звичайні підвали п’ятиповерхівок», — повідомляють у дописі. 

Як зазначають пропагандисти, це свідчить про підготовку українців до застосування боєприпасів зі збідненим ураном. Однією з основних тез новини є повідомлення про те, що снаряди спричинять ядерну катастрофу — саме тому Харківська область має готуватись до ядерної загрози. детальніше читайте в нашому розслідуванні.

05.05.2023

Несправні САУ M109L, які Італія передала українській армії, повертають назад

Ввечері 3 травня до нас у бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити, чи дійсно самохідні артилерійські установки, які Італія передала українській армії, браковані, тож Україна змушена їх повернути. Український інфопростір мовчав про таку «новину», на відміну від чисельних російських ЗМІTelegram-каналів та італійського видання Il Fatto Quotidiano. На останнє посилаються російські ньюзмейкери.

Російські видання зазначають, що всі отримані гаубиці їдуть назад. Італійське видання більш стримано зазначає:

Принаймні деякі [гаубиці – ред.] зроблять подорож у зворотному напрямку, щоб повернутися до майстерні та завершити роботу в Італії чи Бельгії. 

Дуже показово, що росіяни у своїх постах навіть не приховують наратив, задля якого створюють і поширюють подібні «новини», прямо пишучи:

«Історія наочно демонструє, як Захід прагне допомогти ЗСУ в майбутньому контрнаступі».

Чи дійсно Україна нібито повертає щойно отримані гаубиці — читайте у нашому розслідуванні.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!