Фейк. Несправні САУ M109L, які Італія передала українській армії, повертають назад

Юліана Топольник - 05 Травня 2023 | 18:57

Російська пропаганда вже не вперше використовує різні інфоприводи, аби показати, що Захід майже не допомагає Україні. Ми стикалися й з нібито картонними шоломами, й з простроченими снарядами та зброєю. Цього разу Україна нібито повертає щойно отримані гаубиці. Чи сталося це насправді — читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

Ввечері 3 травня до нас у бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити, чи дійсно самохідні артилерійські установки, які Італія передала українській армії, браковані, тож Україна змушена їх повернути. Український інфопростір мовчав про таку «новину», на відміну від чисельних російських ЗМІ, Telegram-каналів та італійського видання Il Fatto Quotidiano. На останнє посилаються російські ньюзмейкери.

Російські видання зазначають, що всі отримані гаубиці їдуть назад. Італійське видання більш стримано зазначає:

Принаймні деякі [гаубиці – ред.] зроблять подорож у зворотному напрямку, щоб повернутися до майстерні та завершити роботу в Італії чи Бельгії. 

Дуже показово, що росіяни у своїх постах навіть не приховують наратив, задля якого створюють і поширюють подібні «новини», прямо пишучи:

«Історія наочно демонструє, як Захід прагне допомогти ЗСУ в майбутньому контрнаступі».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Почнемо аналіз із перевірки факту отримання Україною гаубиць САУ M109L від Італії.

Інформація про перші передані від Італії САУ M109L з’явилася наприкінці жовтня 2022 року. Незадовго до того, 18 жовтня, міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що Італія передала Україні п’ятий пакет оборонної допомоги. Що саме до нього входило, не уточнювалося.

10 березня 2023 року у соціальних мережах оприлюднили світлини італійських САУ M109L, які надійшли в Україну.

«Сьогодні з’явилися перші зображення 155-мм САУ OTO Melara M109L, доставлених з Італії в Україну. Попри те, що італійський уряд тримає допомогу Україні в таємниці, українським військовим мали передати близько 20-30 M109L», — йдеться у дописі.

14 квітня очевидці помітили на станції Удіне на північному сході Італії гаубиці САУ M109L, які транспортували залізницею.

15 квітня 2023 року міністр у справах парламентських зв’язків Лука Кіріані повідомив Rainews: на станції Удіне були саме самохідні артилерійські установки M109, що прямуватимуть в Україну. Це частина пакету військової допомоги, «обговореного попереднім урядом».

16 квітня 2023 року видання La Reppublica зазначило, що Італія передала Україні десятки самохідних артилерійських установок:

Відремонтовано та доставлено десятки САУ М109: деякі вже на передовій. Зброя, подарована урядом Драгі та капітально відремонтована за американське фінансування.

29 квітня у міжнародному виданні Financial Times з’явилася стаття «Unknowns shroud Ukraine’s counter-offensive», в якій, окрім іншого, йдеться про самохідні артилерійські установки.

«Однак не вся зброя, надана Україні, була справною. Жодна з 20 самохідних гаубиць, які Італія надала Україні на початку цього року, не була боєздатною, повідомив нам один радник Міноборони України».

Нам не вдалося знайти у ЗМІ жодних згадок про подібні заяви від радників Міністерства оборони України. Проте ми знайшли інтерв’ю радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка італійському виданню Corriere della Sera 2 травня 2023 року, де він відповідає на питання щодо стану італійських самохідних установок M109L:

 «Головне, ми вдячні уряду Італії за технічну та військову допомогу, надану Україні.

САУ давно лежать на складах, вони потребують очевидної оперативної модернізації. Це нормальна практика — завжди обговорювати з нашими партнерами матеріально-технічне забезпечення служби, і, враховуючи наше бажання найближчим часом доставити зброю на фронт, часто буває, що та чи інша зброя розробляється тут, в Україні. Зрозуміло, ідеальним було б отримувати зброю готовою до використання, але будьмо реалістами, ми завжди готові її ремонтувати та відновлювати».

Тобто хоча техніку і будуть ремонтувати, проте про повернення гаубиць в Італію вочевидь не йдеться.

Висновки

Отже, ми вкотре стикнулися з реалізацією наративу «Україна Заходу не потрібна», проте іноземні партнери доводять протилежне, допомагаючи нашій країні на безпрецедентному рівні.

А ми, вкотре наголошуємо: довіряйте тільки офіційній інформації! Якщо ж вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.