Ядерний шантаж — один із важелів впливу російської пропаганди на світове суспільство. Наратив реалізується російською пропагандою різними способами, проте цього разу фейкороби вирішили «знайти» ядерну загрозу у повідомленнях про перевірку протирадіаційних укриттів на Харківщині. Що ж це за перевірки й чи варто перейматися через ядерну загрозу — розбиралися фактчекери Gwara Media.

Що сталося?

У пропагандистському ресурсі «Украина.ру» поширили новину, що у Харкові почали підготовку протирадіаційних укриттів через загрозу зараження місцевості збідненим ураном.

У новині йдеться: в Харківській області проводять підготовку бомбосховищ та інформаційно готують населення до радіаційної загрози. Це, за словами пропагандистів, підтверджує факт, що українська армія готується застосувати боєприпаси зі збідненим ураном, тому намагається вберегти населення від згубного впливу снарядів.

Новина складається з трьох основних аспектів. Насамперед це розповідь про перевірку стану бомбосховищ у Харківській області. 

Далі фейкороби розповіли про слова очільника Первомайського Миколи Бакшеєва, який нібито повідомляв про протирадіаційні бомбосховища. 

«Мер Первомайського Бакшеєв у своїх зверненнях до мешканців міста став часто говорити про “протирадіаційні укриття”, маючи на увазі звичайні підвали п’ятиповерхівок», — повідомляють у дописі. 

Як зазначають пропагандисти, це свідчить про підготовку українців до застосування боєприпасів зі збідненим ураном. Однією з основних тез новини є повідомлення про те, що снаряди спричинять ядерну катастрофу — саме тому Харківська область має готуватись до ядерної загрози.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед з’ясуємо, про які перевірки стану бомбосховищ йдеться.

У дописі фейкороби посилаються на початок огляду укриттів харківською прокуратурою, що почались 13 квітня 2023 року. 

Такого оголошення ми не знайшли ні на сторінках Харківської обласної прокуратури, ні в жодних інших офіційних ресурсах. Хоча це не свідчить про відсутність таких перевірок.

Згідно з пунктом 15 статті 32 Кодексу цивільного захисту України, контроль за станом захисних споруд здійснюють органи виконавчої влади, зокрема й на місцях.

У такому випадку йдеться про виконання державою своїх обов’язків перед населенням.

Наступний етап — дослідження тези пропагандистів про вживання міським головою Первомайського положення про протирадіаційні укриття.

Очільник Первомайського Микола Бакшеєв регулярно записує звернення до мешканців громади. Інколи раз на тиждень, часом — частіше. Одне з таких відео фейкороби обрали за підтвердження факту підготовки області до зараження радіацією.

Ми знайшли це відео й з’ясували: насправді Бакшеєв говорив про радіаційні укриття в контексті прибирання території комунальним підприємством «Жилсервіс».

Ми перевірили й інші звернення міського голови Первомайського. З’ясувалось, що з усіх відео протирадіаційні укриття згадувались лише двічі: у наведеному вище відео та в попередньому. В обох випадках про споруди цивільного захисту повідомляють в контексті приведення до ладу громади навесні. Окрім прибирання в укриттях, Бакшеєв розповів про таку ж діяльність в парках, скверах, на кладовищі та в інших місцях громади.

Ми перевірили й тезу фейкоробів про навмисний акцент на радіації у випадку розмови про звичайні підвали багатоквартирних будинків.

На сторінці Первомайської міської ради ми знайшли інформацію про протирадіаційні укриття в громаді. Частина з них знаходиться на балансі КП «Жилсервіс», про яке говорив Бакшеєв.

Підсумуємо: у Первомайському дійсно є протирадіаційні укриття, що знаходяться під багатоповерхівками. Фейкороби ж повідомляли, що Бакшеєв називає так звичайні підвали, але навмисно робить акцент на радіації. Ця інформація є маніпуляцією.

Перейдемо до аналізу основної  інформації про загрозу зараження Харківської області збідненим ураном з боєприпасів.

Російські фейкороби активно просувають цей наратив: про загрозу використання таких снарядів згадував навіть Путін. Головна теза російської сторони — боєприпаси зі збідненим ураном прирівнюють до ядерної зброї, що несе радіаційну небезпеку.

Фейкороби маніпулюють подібністю термінів, прирівнюючи збіднений уран до ядерних елементів.

Насправді така зброя не несе радіаційної загрози. 

Зауважимо: збіднений уран — це важка речовина, завдяки якій боєприпаси можуть пробивати міцну броню. Він не має високого вмісту радіації.

Науковий комітет ООН з впливу атомної радіації повідомляє: радіаційна шкода такої зброї не підтверджена. Жодних доказів, що збіднений уран викликає збільшення рівня захворювань, немає.

Фактчекери видання VoxCheck з’ясували: у звіті Програми ООН з навколишнього середовища вказано, що екологічний вплив таких боєприпасів є більш значущою проблемою, ніж радіаційний. Як і звичні вибухові речовини, вони можуть викликати подразнення шкіри, проблеми з нирками та підвищення ризику захворіти на рак. Про радіаційні наслідки не йдеться.

У своїх словах російські фейкороби часто спираються на так званий балканський синдром. Зокрема про це говорить й Марія Захарова.

Проте ще у 2001 році дослідження показали: проблеми захворюваності військових, що брали участь в операції на Балканах, не пов’язані з використанням боєприпасів зі збідненим ураном, про це пише DW.

Тогочасний генсек НАТО Джордж Робертсон повідомив, що наразі не встановлений зв’язок між хворобами військових та використанням таких снарядів. Це ж саме повідомив керівник гематологічного центру російської медичної академії Андрій Воробйов.

Однак у світі продовжували досліджувати це питання і проводити розслідування. Німецький професор медичної фізики Пауль Рот був керівником групи незалежних експертів, які понад рік порівнювали результати аналізів бійців, що проходили службу в Німеччині, з результатами солдатів, що мали досвід роботи з урановмісними боєприпасами. Дослідження показало: аналізи обох груп однакові та в межах норми для даної вікової групи. 

Наразі в офіційному мовленні використання поняття «балканський синдром» не є коректним, оскільки доказів його існування немає.

Тому й про радіаційну загрозу, викликану боєприпасами зі збідненим ураном, не йдеться. Ця інформація не відповідає дійсності.

Висновок

Отже, пропаганда вкотре розповсюджує панічні настрої, використовуючи для цього застарілі наративи про збіднений уран, та маніпулює банальними повідомленнями про прибирання укриттів, знаходячи в цьому ознаки загрози й таємного плану влади.

Поширюючи подібні фейки, російська пропаганда має на меті поставити під сумнів та дискредитувати дії української влади. 

Ми закликаємо вас не піддаватись паніці та залишатись у безпеці. Довіряйте лише перевіреній інформації.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!