Російська пропаганда від початку повномасштабного вторгнення працює над створенням хибного образу українського біженця. З цією метою створюються фейки, де українці постають нецивілізованими правопорушниками, що втекли від війни, а тепер чинять злочини в інших країнах. Розбір чергового «вкиду» читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

Низка проросійських джерел оприлюднили новину про те, що українець у США нібито спалив лабораторію, яка займається генетичними тестуваннями.

Допис супроводжується відеороликом з емблемою телеканалу «Al-Jazeera». Ситуація полягає у тому, що чоловік з України нібито здав аналіз, аби за ДНК визначити свою національну приналежність. Коли виявилось, що він «українець лише на 7,9%», чоловік обурився та почав вимагати відшкодування за аналіз. Після відмови він нібито підпалив офіс компанії, яка проводила тест.

Відео поширили, зокрема, Telegram-канали «Оптимистка в штатском» й «V Рука Кремля Z», ресурси «E-news» та «Rusfacts». 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Новину про підпал українцем лабораторії США, що займається генетичними тестуваннями, ми не знайшли в жодному з респектабельних джерел. Відео, яке додали в допис, також відсутнє на офіційних сторінках Al-Jazeera.

Візуальний стиль ролика схожий на публікації видання, розміщені в соціальних мережах, проте має певні відмінності. Зокрема, у відеоновинах від Al-Jazeera використовують інший шрифт тексту.

Перші кадри відеоролика — це фото та відео американської лабораторії «23andMe», що дійсно займається ДНК-дослідженнями у Сполучених Штатах. На сайті організації зазначено: вони проводять аналізи з визначення походження людини.

Далі ми звернули увагу на написання імені українця, який нібито підпалив лабораторію в США — Alexey Shinkarenko. Українська форма імені Олексій латиницею — Olexiy.

На фото з підписом «Алєксєй Шинкаренко — біженець з України» насправді зображений Джері Керрол, член Законодавчої асамблеї Північної Ірландії від партії People Before Profit. Його фото взяте зі статті видання The Irish Times, яке датоване 2020 роком.

Далі йде уривок відео, де чоловік підпалює нібито приміщення лабораторії. Це відео було оприлюднене у червні 2023 року, на ньому видно момент підпалу в’язниці округу Лейк, штат Індіана, США. Видання «Fox32Chicago» зазначає, що на камери спостережень потрапив темношкірий зловмисник, якого пізніше ідентифікували. 

У відеосюжеті також є кадри з виконавчою директоркою компанії «23andMe» Енн Воджицьки. Жінка нібито прокоментувала ситуацію з підпалом лабораторії та сказала, що «тестування ґрунтуються на наукових дослідженнях та не залежать від політичної ситуації». Насправді ж йдеться про фрагмент з інтерв’ю підприємниці виданню Bloomberg, де вона не говорить нічого подібного. У цьому інтерв’ю Енн Воджицьки розповідає про плани компанії «23andMe» на майбутнє, свою місію та погляд на дослідження людського геному.

Таким чином ми з’ясували, що це фейковий сюжет, створений з різних уривків відео та фото, жодним чином не пов’язаних із темою. Історія про українського біженця, що підпалив генетичну лабораторію у США, вигадана та не ґрунтується на реальних подіях.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. В Україні підлітків-геймерів агітують вступати до ЗСУ;
  • Маніпуляція. Українські військові навчаються у грі World of Tanks;
  • Фейк. У київському McDonald’s розмістили інформацію про візит Ентоні Блінкена до закладу.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!