Дискредитація української армії — один з найпотужніших наративів російської пропаганди. Цього разу російські ЗМІ перенесли навчання українських військових до кіберпростіру гри World of Tanks. Пропагандисти проігнорували загальновідомі факти стосовно постійних тренувань в Україні та числених закордонних програм. Що вдалося з’ясувати — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

Інформаційна агенція «Ura.ru» оприлюднила статтю із заголовком: «Солдати ЗСУ вчаться воювати у грі World of Tanks». Автори посилаються на матеріал видання The New York Times, де нібито містяться зазначені факти.

Згодом новину підхопили інші проросійські джерела, зокрема, ресурси: «Общественная служба новостей», Telegram-канали «Запрещённая Украина» та «Осташко! Важное».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

21 серпня The New York Times дійсно опублікували статтю, яка називається «Гра для смартфонів, в яку грають українські солдати на передовій».

Насправді у матеріалі розкривають тему популярності мобільної гри World of Tanks серед українських військовослужбовців та аналізують причини данного явища. Адже, як зазначає автор, бажання зіграти у жорстоку відеогру в розпал кривавої сухопутної війни може здатися незрозумілим. За словами воїнів, такі ігри є способом відпочити та відволіктися від страшної реальності.

Окрім згадування The New York Times в статті «Ura.ru» посилаються на розповідь невідомого українського полоненого:

«Раніше полонений український солдат розповів, що ЗСУ неефективно використовують танки, не враховуючи реальних умов бою, немов грають у World of Tanks. Він відзначив нелогічне та неефективне командування, яке призводить до втрати танків Leopard та M2 Bradley».

Ми не знайшли зазначену розповідь полоненого, адже навіть у матеріалі пропагандистської інформ-агенції посилання на особистість військового відсутнє. Проте, ми нагадуємо, що оскільки зізнання військовополонених отримуються під тиском, то вони не можуть свідчити про реальний стан справ.

Варто зазначити, що у навчанні військових дійсно використовуються комп’ютерні ігрові програми для моделювання воєнних операцій. Так, видання «Ґрунт» розповідали про спеціальні симулятори — JWARS (Joint Warfare System) та JTLS (Joint Theater Level Simulation), популярні серед країн НАТО.

Інтерфейс JTLS
Інтерфейс JTLS

В США експерти розробляють програму для тренувань на ракетному комплексі Javelin. Він працює на тому ж движку, що використовується у відеогрі Fortnite, пише «DefenseNews». Але йдеться про спеціалізовані програми, а розроблені у військових цілях.

Вказані проєкти не призначені для розваг й, звісно, не мають стосунку до онлайн-гри World of Tanks.

Як зазначається у статті New York Times: українські військовослужбовці використовують гру у якості відпочинку та способу переключити увагу. В жодному разі не йдеться про застосування World of Tanks для моделювання воєнних операцій чи у якості симулятора.

Висновок: Маніпуляція

Читайте також

  • Маніпуляція. Західні ЗМІ створили фейк з «живими» мерцями;
  • Фейк. Німецька асоціація DSB закликає позбутися українських біженців, порівнюючи їх з прищіпками на сосках;
  • Фейк. Графіті з Зеленським-канібалом у Берліні.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!