Російська пропаганда вже не вперше намагається дискредитувати західні ЗМІ. Таким чином створюється картинка для власних громадян, що усі ЗМІ, окрім російських, брешуть. Так, до нас на перевірку надійшов відео ролик, що нібито підтверджує зазначену російську тезу. Спростування «беззаперечних доказів» – читайте у нашому матеріалі. 

Що сталося?

До нас у бот «Перевірка» надійшов запит з Telegram-каналу «Блокнот Россия». Йдеться про нібито фейковий репортаж одного із західних ЗМІ. На відео журналіст стоїть на фоні людських тіл у чорних поліетиленових пакетах. Протягом репортажу деякі з «загиблих» рухаються чи поправляють мішки.

За словами авторів каналу «Блокнот Россия»:

«Так роблять фейки західні ЗМІ»

Варто зазначити, що цей відеосюжет вже поширювався мережею у лютому 2022 року. Тобто, маємо так звану «другу хвилю».

Минулого року пропагандисти акцентували на тому, що «фейковий» ролик знімають у Польщі з метою створити уявлення про гуманітарну катастрофу в Україні. Ми знайшли дописи від 2022 року видання «Компас.инфо» з відповідним уточненням.

Та цього разу, на думку фейкоробів, маємо усього лише — алгоритм зі створення фейків.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед дослідивши переклад уривка ролика, ми дізналися, що у ньому йдеться про Закон стосовно використання джерел енергії:

«Навіть на австрійському рівні, навіть якщо взяти до уваги, що у Федеральній Раді було прийнято рішення про те, що і Закон про розширення використання відновлюваних джерел енергії, і всі податкові реформи можуть бути реалізовані».

Повне відео оприлюднив 4 лютого 2022 року YouTube-каналі австрійський інформаційний ресурс OE.24. Відео має назву «Відень: демонстрація проти кліматичної політики»

Відповідна новина опублікована також на сайті видання. В сюжеті йдеться про протест організації Fridays For Future перед Федеральним канцлерством у Відні, 4 лютого 2022 року. Тоді 49 екоактивістів надягли мішки для трупів на знак незгоди з недостатнім скороченням викидів парникових газів.  

Напередодні акції мітингувальники на сторінці у Facebook зазначили, що згідно з дослідженням, кожного дня через відсутність в Австрії ефективного закону щодо захисту клімату — помирає 49 осіб. Активісти агітували людей виходити на демонстрацію, що відбулася 4 лютого 2022 року, «щоб показати політикам, що вони мають не лише говорити, а й діяти».

Зауважуємо, що у репортажі чи закликах активістів не згадується ані про Україну, ані про гуманітарну катастрофу на її території. До того ж сама подія відбулась за 20 днів до початку повномасштабного вторгнення.

Варто зазначити, що фактчекери StopFake спростували брехню ще в березні 2022 року.

Тож, на відео — лише протест активістів, що відбувся до повномасштабного вторгнення та був висвітлений західними ЗМІ, саме як протест.

Висновок: маніпуляція

Читайте також:

  • Маніпуляція. Захід обіцяє Україні багаторічну війну
  • Фейк. Charlie Hebdo висміяли вчинок Ольги Харлан
  • Фейк. Реклама в Японії закликає зупинити Зеленського

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Автор матеріалу: Вікторія Горак