Під час обшуків у нардепа Тищенка на світлині зафіксували сейф з готівкою, а жінок не випускають за кордон, якщо в сім’ї є ухилянти. Фейкотня 24.06 – 30.06

Фактчек Редакція - 30 Червня 2024 | 15:30

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

24.06.2024

Фейк. У Києві студенти замість практики ритимуть окопи 

Мережею поширилась новина, що нібито в одному з університетів у Києві студентів замість практики відправляють рити окопи та будувати бліндажі для військових у місті Ірпінь.

Як доказ, до новини додають фото оголошення, в якому йдеться:

«УВАГА! Студенти груп (КН-19, КН18) повинні з’явитися до 8:30 до входу в головний корпус для проходження виробничої практики в місті Ірпінь. При собі: змінний одяг, рукавички, паспорт, вода, головний убір, лопата. У місті Ірпінь знаходиться важливий рубіж для захисту Києва. Допоможемо ЗСУ зробити надійні укриття. Усе буде Україна!»

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Время», «Медведь» (архів) (261), «Приднестровец» (архів) (229), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«Мабуть, саміт миру пройшов чудово, раз уже в Київській області будують укріплення», – додають автори.

Чи дійсно у Києві студенти замість практики ритимуть окопи – далі в нашому розборі.

24.06.2024

Фейк. Обкладинка The Economist: «Останні місяці Зеленського»

10 червня проросійський Telegram-канал «Анатолий Шарий» (архів) поширив нібито нову обкладинку The Economist із заголовком «Останні місяці Зеленського», на якій зображено Президента України під прицілом.

«Злодій-рецидивіст Усама Зеленський — нелегітимний, це визнають навіть на Заході», – додає автор.

Зауважимо, що Telegram-канал «Анатолий Шарий» згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є 17-м у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Однак чи дійсно таку обкладинку опублікував The Economist – читайте у нашому матеріалі.

24.06.2024

Маніпуляція. Бетмобіль у Монако з українськими номерами

11 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», а також акаунти в соцмережі TikTok та платформі Youtube поширили новину про те, що вулицями Монако нібито їздить Бетмобіль з українськими номерами, власником якого є один з українських чиновників, які вже не знають як випинати своє багатство.

Що з цією новиною не так – далі у нашому розборі.

24.06.2024

Фейк. Через злам Booking втрачено 30% бронювань у Парижі на період Олімпійських Ігор

8 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News», «Пирамида», «Шейх Тамир», «Медведь» та інші поширили новину про те, що в ніч на 7 червня сервіс Booking.com нібито зазнав кібератаки, внаслідок якої були пошкоджені дані щодо 30% бронювань у Парижі на період проведення Олімпійських ігор. Заявляється, що невідомі змінили інформацію щодо імен, дат і місця проживання для 65 тисяч бронювань і компанія поки що не може відновити дані, оскільки резервні копії видалено з бази даних. Як доказ, новина містить відео з логотипом французького медіа France 24, у титрах до якого стверджується, що французька журналістка Зінеб Ель-Разуї прокоментувала кібератаку на Booking.com та назвала її формою радикального терору.

«Ми бачимо трансформацію тероризму в реальному часі. Радикальні групи опановують нові методи та атакують на вищому рівні, щоб зірвати Олімпіаду. Попереджаю: це лише початок, і ми вже повинні вживати всіх можливих заходів обережності», — таким чином наводяться у титрах слова журналістки.

Розбір відео — далі в нашому матеріалі.

24.06.2024

Фейк. Паризька Олімпіада стала найбільш негативно обговорюваною за 10 років

5 червня Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» повідомив інформацію, що нібито аналітики компанії Microsoft опублікували звіт, в якому йдеться про те, що понад 83% інтернет-запитів користувачів щодо Олімпіади в Парижі є негативними. 

«Люди бояться терористичних атак, клопів, високого рівня вуличної злочинності та поганого сервісу»—  зазначається в публікації.

За доказ, що підтверджує цю інформацію, надається відеоряд з логотипом компанії Microsoft та відповідними даними англійською мовою.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» та «Шкварка News».

Чи насправді у компанії публікували таку статистику —  дізнавалися наші фактчекери.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

24.06.2024

Маніпуляція. Бандерівці знищили братську могилу у Дніпрі

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Дніпрі знищили братську могилу захисників Севастополя. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал»:

«У Дніпрі бандерівці знищили братську могилу захисникам Севастополя».

Що насправді трапилося — далі в нашому матеріалі.

24.06.2024

Фейк. Російські війська захопили Рижівку на Сумщині

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно армія рф захопила прикордонне село Рижівка Сумської області. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал голови Чеченської республіки Рамзана Кадирова «Kadyrov_95»:

«Бійці полку “АХМАТ-Чечня” МО РФ під командуванням дорогого БРАТА Асламбека Салієва спільно з військовослужбовцями інших російських підрозділів провели тактичні дії та звільнили від неприятеля черговий населений пункт. Це село Рижівка, яке знаходиться на кордоні з Курською областю».

Та чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

24.06.2024

Фейк. В Києві роздавали листівки з рекомендаціями щодо поводження під час Маршу Рівності

7 червня прокремлівський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» повідомив інформацію, що в Києві почали роздавати листівки, в яких зазначені рекомендації щодо правил поводження під час проведення Маршу Рівності. Так, в одному з пунктів пропонується уникати конкретного нецензурного слова щодо представників ЛГБТ-спільноти. За докази, що нібито підтверджують цю інформацію, надається фото відповідної листівки, на якій стоїть знак Міністерства культури та інформаційної політики України.

Також цю новину повідомили інші Telegram-канали, такі як «Z-PolitWera», «На самом деле в Киеве» та «Смешной Политик».

Проте чи правда це – дізнавалися наші фактчекери.

24.06.2024

Фейк. Міноборони України закуповує захисні черепашки для геніталій працівників ТЦК та СП

Телеграм-канали «Военный обозреватель» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Укропский фреш» (архів) поширили інформацію про те, що Міністерство оборони України нібито розмістило тендер на закупівлю 1000 засобів захисту паху (черепашок) для працівників ТЦК.

Як доказ, автори новини додали відеосюжет англійською мовою, де на одному із кадрів розміщено інформацію про тендер нібито від Міноборони про закупівлю таких засобів на суму 32 412 710 грн. Потреба в цьому нібито виникла, оскільки працівники ТЦК отримували тілесні ушкодження статевих органів під час спроб супроводити громадян до призовного пункту.

«Міністерство оборони України оголосило аукціон із закупівлі 1000 захисних оболонок для чоловічих статевих органів. Сума покупки склала 800 000 доларів. Закупівля призначена для забезпечення потреб територіальних центрів комплектування, які здійснюють мобілізаційну діяльність в Україні. Захист потребують працівники територіальних центрів комплектування, які регулярно піддаються нападам з боку військовозобов’язаних. Офіцери неодноразово отримували тілесні ушкодження статевих органів під час спроби супроводити громадянина до призовного пункту. Були зафіксовані випадки нападу групи жінок на представників територіальних центрів комплектування. Однак експерти припускають, що вартість може бути завищена в 10 разів. Одна захисна оболонка коштує від 100 до 150 доларів. Однак з оприлюдненої інформації видно, що аукціонна ціна за одиницю становить 800 доларів» – повідомляється на титрах у відео.

Однак чи дійсно Міноборони України закуповує захисні черепашки для геніталій працівників ТЦК та СП – далі в нашому матеріалі.

24.06.2024

Фейк. В Одесі вбили трьох працівників ТЦК

Телеграм-канали «Украина.ру» (архів), «Дядя Слава» (архів), «Шейх Тамир» (архів) поширили відео, на якому чоловік, з посиланням на свого підписника, повідомляє інформацію про те, що в Одесі нібито було вбито трьох співробітників ТЦК. 

«За його словами, «людолови» схопили та побили якогось громадянина, «засунули» його в машину — після цього він прокинувся і зарізав усіх трьох»,  йдеться у дописі під відео.

Чи дійсно це правда — читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

26.06.2024

Маніпуляція. Індія не візьме участь у Глобальному саміті миру у Швейцарії

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно Індія відмовилася брати участь у Глобальному саміті миру (Global Peace Summit), який організувала Україною спільно зі Швейцарією. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Шейх Тамир»:

«Я так розумію, Індія теж не бере участь у карнавалі Зеленського у Швейцарії».

Що не так з цією новиною – далі в нашому аналізі.

26.06.2024

Фейк. На екснардепа Єгора Соболєва відкрили кримінальну справу за самовільне залишення військової частини

Telegram-канал «Украина.ру» оприлюднив інформацію (архів), що українські медіа з посиланням на джерела в Офісі Генерального прокурора, повідомили про відкриття кримінальної справи через самовільне залишення військової частини проти колишнього нардепа Єгора Соболєва. 

У нібито матеріалах справи стверджується, що Соболєв, який з травня 2022 року вважався кулеметником 251-го батальйону тероборони ЗСУ, замість виконання бойових завдань «проводив власний час на свій розсуд і займався особистими справами».

При цьому екснардеп нібито отримував грошове забезпечення, зокрема «бойові» — понад 100 тисяч гривень на місяць. 

«Українські депутати колишніми не бувають, звичка постійно кудись тікати залишиться з ними назавжди», — додають автори допису. 

Чи дійсно на екснардепа Єгора Соболєва відкрили кримінальну справу за самовільне залишення військової частини – далі в нашому розборі.

26.06.2024

Фейк. Українські шахраї ошукали ізраїльтян на 80 мільйонів доларів

З 20 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир» та «V Рука Кремля Z» почали поширювати новину про те, що за останні 4 місяці українські шахраї нібито ошукали ізраїльтян на 80 мільйонів доларів. Стверджується, що шахраї телефонували від імені міністерства оборони Ізраїлю та просили гроші на додаткове екіпірування для солдатів ізраїльської армії, які беруть участь в операції проти Сектору Газа. Як доказ новина містить відео з логотипом, ідентичним до логотипа ізраїльської медіакомпанії «The Times of Israel».

Також інформацію поширили пропагандистські акаунти в соцмережі Х (1234) та користувачі на російських форумах.

Чому це фейк — читайте в нашому матеріалі.

26.06.2024

Фейк. Під час обшуків у нардепа Тищенка на світлині зафіксували сейф з готівкою

Разом з інформацією про повідомлення про підозру та проведенню обшуків у нардепа Миколи Тищенка, соцмережами та телеграм-каналами поширилася світлина, на якій зображений сейф з готівкою, що нібито розташований в помешканні народного депутата.

«Сейф вдома у Колі Тищенко», — стверджується у повідомленні спільноти Тотальний ХУІТЕР у мережі Х.

Інші користувач мережі Х, зокрема Північний Українець, також поширили цю світлину.

Світлина з сейфом також додана у відео «Справа Тищенка. Сейф, телефон, коштовності — всі подробиці обшуків у нардепа» Ютуб-каналу Інсайдер.

Також світлину поширили у Фейсбуці ( група Кіт та Баба) та Телеграм-каналах.

Чи справді під час обшуків у нардепа Тищенка на світлині зафіксували сейф з готівкою – розбирались наші фактчекери.

27.06.2024

Маніпуляція. «Нові українські реалії»: світлина хлопчика з України з протезами ніг поширилось мережею

Українським інтернет-простором поширюється фотографія хлопчика на пляжі. Він сидить на піску і тримає в руках свій протез.

«Українські реалії», — коментує свій допис користувач платформи «X» Mykhailo Rohoza.

З аналогічним підписом опублікувала цю світлину група у Facebook «Cavan visions». 

Також як ілюстрацію до свого тексту це фото використовує сайт «Міжнародного реабілітаційного центру Імені Матері Терези для українських дітей війни». 

«Тих, хто приніс у жертву частину свого тіла заради честі, чистоти та світлого майбутнього, запрошуємо стати волонтерами Центру Матері Терези. Цей центр створений для українських дітей з інвалідністю, спричиненою війною.Чудові люди України! Ми чекаємо на вас!»  — таким текстом супроводжується фото. 

Детальне розбір цієї маніпуляції читайте за посиланням.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

27.06.2024

Фейк. На сайті Президента України з’явилася петиція про перейменування вулиці на честь винуватця ДТП в російському Благовіщенську

14 червня прокремлівський Telegram-канал «ХарьковскаяРусь 🇷🇺» повідомив інформацію, що на сайті офіційного інтернет-представництва Президента України була розміщена петиція про перейменування у Києві вулиці Анни Ахматової на честь Євгена Бакарюкіна, росіянина, який, перебуваючи за кермом автомобіля в нетверезому стані, збив натовп в Благовіщенську, що у Пермському краю РФ. Як доказ, що нібито підтверджує цю інформацію, надається скриншот відповідної петиції з сайту електронних петицій.

«Перейменувати вулицю Анни Ахматової в Києві на честь Євгена Бакарюкіна, який особисто знищив кілька майбутніх окупантів у Благовіщенську в РФ», – йдеться в назві петиції.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Медведь» та «Шкварка News».

Чи дійсно на сайті Президента України з’явилася петиція про перейменування вулиці на честь винуватця ДТП в російському Благовіщенську – далі у нашому аналізі.

28.06.2024

Фейк. «Його фінал»: німецький сатиричний журнал «Eulenspiegel» присвятив обкладинку Зеленському

21 червня прокремлівський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито німецький сатиричний журнал «Eulenspiegel». На цій обкладинці зображено як футболіст в шортах, які мають забарвлення прапора Європейського союзу, збирається вдарити по відрубаній голові українського Президента Володимира Зеленського.

«Ось так німці з «Eulenspiegel» бачать вступ України до ЄС», – коментує обкладинку у своїй публікації Telegram-канал.

Чи дійсно була така обкладинка – перевіряли наші фактчекери.

28.06.2024

Фейк. Через викид хімічних речовин у Сену є загроза для проведення Олімпійських ігор 2024

З 19 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News» (12), «V Рука Кремля Z», «Шаман Раху», «СВАРЩИКИ», «Военный обозреватель» та інші почали поширювати новини про те, що в окрузі Парижа на території індустріальної зони Salvador Allende міста Вітрі-сюр-Сен стався викид невідомої хімічної речовини, яка потрапила у Сену та пофарбувала воду у червоний колір. Стверджується, що вже за кілька днів забруднення дістанеться до Парижа та стане на заваді проведенню Олімпійських ігор 2024. Як доказ, новини містить зображення нібито скриншоту статті від французького медіа «TF1 Info» та два відео з логотипами, ідентичними до логотипів французьких медіакомпаній «France 24» та «Le Figaro».

Також інформацію поширили на російських сайтах та в соцмережах, зокрема «ВКонтакте».

Розбір новин – далі в нашому матеріалі.

28.06.2024

Фейк. «Гендер паті на фронті»: українська івент агенція організовує заходи на передовій

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» повідомив (архів), що київська компанія «Open Room»  поширює рекламні листівки з пропозицією провести гендер паті, тобто вечірки з нагоди виявлення статі майбутньої дитини, безпосередньо на передовій. 

«Мабуть, в Україні зараз все життя людей пов’язане з фронтом – від народження до смерті. І київський режим відіграв у цьому безпосередню роль. P.S. А якщо згадати камуфляжну форму для вагітних стає ще цікавіше. Цілком можливо, що це не майбутня мати приїжджає на фронт до свого “захисника”, а навпаки – чоловік приїжджає на фронт до своєї “захисниці”»,  — зазначають автори допису.

Чи справді українська івент агенція організовує заходи на передовій – розбиралися наші фактчекери.

29.06.2024

Фейк. Баргилевич заявив, що воювати може будь-хто, хто «зможе прив’язати до себе гранату»

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно начальник Генштабу ЗСУ Анатолій Баргилевич заявив, що воювати можна з будь-якою групою інвалідності. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Керівник генерального штабу ЗСУ Анатолій Баргилевич на запитання «з якою групою інвалідності можна служити в армії» він відповів наступне:

«З будь-якою. Якщо людина може прив’язати до себе гранату і стрибнути в бліндаж – значить, придатний».

Що не так з цією новиною – далі в нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

29.06.2024

Фейк. «Нова уніформа французьких солдатів в Україні»: обкладинка Charlie Hebdo

14 червня прокремлівський Telegram-канал «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито французький сатиричний журнал Charlie Hebdo. На обкладинці зображено, як літак десантує на парашутах могильні надгробки, на яких вказані однакова дата смерті – 2024 рік.

«Нова уніформа французьких солдатів в Україні», – такий текст прописаний на обкладинці.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Шкварка News» та «ЭТО ДРУГОЕ».

Чи дійсно Charlie Hebdo випустив примірник з такою обкладинкою – читайте у нашому аналізі.

29.06.2024

Фейк. У місті Дніпро через проведення мобілізаційних заходів на чоловіка з немовлям був скоєний напад

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Дніпрі на чоловіка, 20 червня, був одним з мобілізаційних заходів. Допис з такою інформацією, а також відео нападу опублікував (архів) Telegram-канал «Военндело»:

«Мобілізація у Дніпрі. Добре, хоч діти не постраждали».

Однак чи правдива ця новина – далі на нашому сайті.

29.06.2024

Фейк. Сюжет BBC. Директор Bellingcat припускає, що Макрон подасть у відставку до Олімпійських ігор

24 червня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News», «Мисливец Егор», «Военный обозреватель» та інші з посиланням на Bellingcat почали поширювати новину про те, що Президент Франції Еммануель Макрон нібито піде у відставку за тиждень до Олімпійських ігор. Стверджується, що через перемогу правої партії на виборах до Європарламенту, підвищений рівень терористичної загрози та погану готовність Парижу до проведення Олімпійських ігор 2024, Еммануель Макрон може спробувати «врятувати обличчя», оголосити про відставку і звалити всі проблеми на новий уряд країни.

За доказ у публікації каналу «Шкварка News» використовують відео з логотипом американської новинної служби BBC. В титрах до відео стверджується, що директор та засновник Bellingcat Еліот Хіггінс нібито прокоментував ймовірну відставку Макрона як «стрибок із палаючого літака».

«Ми знаємо приклади, коли лідери залишали свої посади, якщо здавалося, що ситуація повністю виходить з-під контролю»,  таким чином цитують слова журналіста у титрах.

Також у відео Еліот Хіггінс припускає, що своєю відставкою Макрон зніме з себе відповідальність за можливі огидні події під час Олімпійських ігор:

«Якщо Макрон залишиться президентом Франції, коли на Олімпіаді станеться щось жахливе, це означатиме його політичну смерть», – наводяться слова Хіггінса.

Новину також поширили в російській соцмережі «ВКонтакте» та підхопили азербайджанські ЗМІ, зокрема «Minval», «1News», «Musavat», «Haqqin» та інші.

Аналіз новини — далі в нашому матеріалі.

29.06.2024

Фейк. ПриватБанк відмовляє у кредитуванні чоловікам через воєнний стан

Мережею шириться скриншот з повідомленням ПриватБанку, в якому нібито банк відмовив клієнту чоловічої статі в оформленні кредиту через воєнний стан. Однак запропонував подати заявку разом з родичем жіночої статі.

Так, нібито ПриватБанк пояснює це через зміни в умовах правил надання банківських послуг «Права та обовʼязки Банку».

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Время» та «Медведь» (архів) (261), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«Банк не хоче втрачати гроші, схвалюючи кредит людині, яку завтра можуть мобілізувати і вбити», – додають автори дописів.

Цю ж інформацію поширив телеграм-канал (архів) «Дядька Гарри TV».

Чи дійсно ПриватБанк відмовляє у кредитуванні чоловікам через воєнний стан – читайте у нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

30.06.2024

Фейк. Масові медитації для реінкарнації загиблих українських захисників у Європі

З 25 червня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «Аналитика Украина.ру», «Насправдi», «На самом деле в Киеве», «Первый Харьковский», «Александр Скубченко», «Мрія» та інші почали масово поширювати новину про те, що українська «йогиня» Оксана Таран нібито оголосила про проведення масової медитації 1 липня, направленої на переродження одного мільйона загиблих українських захисників в Європі.

Стверджується, що місце реінкарнації вибрано не випадково, таким чином Оксана нібито хоче відновити справедливість, «якщо мирними шляхами європейці українців до себе не беруть, в ход підуть «вищі сили».

Ба більше, заявляється, що за словами Таран, вже дві тисячі людей подали заявки на участь в цьому заході. Як доказ, автори новини розмістили відео з відповідним контекстом.

Новину також поширили ЗМІ, які систематично поширюють російську пропаганду, зокрема «ZOV Харьков», «Golos.eu», «Главный региональный», акаунти в TikTok (архів), російській соцмережі «ВКонтакте» та на російських форумах.

Однак чи правда це – читайте детальний розбір на нашому сайті.

30.06.2024

Фейк. На благодійному аукціоні 117 окремої бригади ТрО всі лоти були підробками

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно під час благодійного аукціону, який організувала 117 ОБр ТрО у Сумах, усі лоти були підробками. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш»:

«Офіційна група 117 ОБр ТрО повідомила про благодійний аукціон в Сумах, на якому «на потреби бригади» було зібрано майже 3 мільйони гривень. Усі лоти були підроблені під речі знаменитостей спеціально для аукціону».

Чи справді на благодійному аукціоні 117 окремої бригади ТрО всі лоти були підробками – деталі за посиланням.

30.06.2024

Фейк. Якщо в сім’ї є ухилянти, то жінок не випускають за кордон

27 червня Telegram-канали, які систематично поширюють ворожу пропаганду, зокрема «Шейх Тамир» опублікували новину про те, що на кордоні з Польщею не випускають жінок, бо перевіряють, чи є в їхніх сім’ях чоловіки ухилянти. Доказом даної інформації надають відео з логотипом медіа «Суспільне Львів».

Новину також поширили на російських ресурсах: сайтах, соцмережі «ВКонтакте», платформі «RUTUBE» та «BASH.TUBE»

Проте чи правда це – розбирались наші фактчекери.

30.06.2024

Фейк. Karcher: генератори продаються лише для Нацполіції й ТЦК та СП

Мережею поширилась новина про те, що нібито один з українських магазинів техніки повідомив про заборону продажу генераторів для цивільних покупців, адже вони заброньовані на потреби Національної поліції та Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

До новини автори додали фото, на якому зображений банер з написом:

«Генератори не продаються. Все заброньовано на потреби Нацполіції й ТЦК та СП»

Цю новину поширив анонімний Telegram-канал «Медведь» (архів), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є 261-м у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Що не так з цією новиною – читайте за посиланням.

30.06.2024

Фейк. Bellingcat: «Звіт Microsoft виявився замовленням МОК»

8 червня прокремлівські Telegram-канали «Шкварка News» та «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» опублікували відеосюжет, в якому повідомляється, що нібито нещодавній звіт компанії Microsoft про намагання Росії зірвати Олімпійські ігри в Парижі – є замовленням Міжнародного олімпійського комітету (МОК). Про це стало відомо з розслідування Bellingcat.

«Засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс назвав звіт Microsoft спробою МОК відвернути громадську увагу від неминучого провалу Олімпійських ігор у Парижі. Журналіст зауважив, що міжнародний олімпійський комітет неодноразово вдавався до маніпулювання громадською думкою та подібними корупційними схемами»,  зазначається в публікації.

За доказ додають відеосюжет з логотипом медіакомпанії BBС.

Аналіз новини – на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

30.06.2024

Фейк. У Київській міській раді закупили матеріали для прапора на 1,5 мільйона гривень

11 червня прокремлівський Telegram-канал «Шаман Раху» повідомив, що на 207-метровий прапор України, який розгорнули в Києві над Дніпром, Київською міською радою було витрачено понад 1,5 мільйона гривень з бюджетних коштів. За докази, надається скриншот з сайту електронних закупівель Prozorro, на якому нібито був розміщений тендер на товар під назвою «Текстильні вироби та супутні товари (Тканина жовта, тканина синя, нитки в бабінах)» вартістю 1 564 000 мільйони гривень.

Цю новину також поширили інші Telegram-канали, такі як «Медведь», «Nina VATT 🇷🇺», «ТалипоV 𝐎𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 🅉», «На самом деле в Херсоне», «БайБайден» та «Насправдi».

Проте, чи справді у Київській міській раді закупили матеріали для прапора на 1,5 мільйона гривень – далі за посиланням.

30.06.2024

Фейк. На OlX розмістили вакансію «гнівного коментатора» терактів в російському Дагестані

Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив (архів), що на сайті з розміщення онлайн-оголошень «OlX» з’явилась вакансія з назвою «гнівні коментарі». За доказ надається скриншот оголошення, де можна побачити, що в посадові обов’язки такої людини входить розміщення негативних повідомлень стосовно Путіна та російської влади на тлі новин про теракти в російському Дагестані. У вакансії зазначається, що оплачується така «робота» в будь-якій зручній валюті, проте наявність крипто-гаманця буде перевагою. 

Чи дійсно на OlX розмістили вакансію «гнівного коментатора» терактів в російському Дагестані – розбирались наші фактчекери.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.