Однією з постійних тез, що просуваються російською пропагандою, є дезінформація щодо мобілізаційних заходів в Україні. Так, ми вже спростовували залучення до лав ЗСУ: пенсіонерів, вагітних жінок, підлітків і навіть, собак. Цього разу йдеться про заохочування до армійської служби підлітків-геймерів. Чи дійсно це так — читайте у нашому дослідженні.

Що сталося?

20 вересня 2023 Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував відео, де молоді люди грають у комп’ютерну гру, а паралельно йде нарізка відеокадрів з українськими військовими. В кінці ролика з’являється текст:

«Ти вже не дитина. Ігри закінчилися. Вступай до ЗСУ».

На екрані разом із закликом з’являється й посилання на офіційний сайт Збройних Сил України (ZSU.team).

Пропагандисти коментують відео, як мобілізацію «до останнього українця».

Новину також поширили й інші пропагандистські Telegram-канали: «Информатор Z», «Объективный Евген», «Шкварка News», «Мрія», «NASTIKA», «Новости и Сводки ДНР», «ФЕНИКС [Z]» та «Время».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насправді базове відео пропагандистського витвору є рекламою комп’ютерної миші від американського бренду «Logitech G». Вперше ролик було опубліковано на YouTube-каналі компанії у 2018 році.

Тобто до оригінального відео реклами компютерної миші була додана нарізка відеофрагментів з непов’язаних між собою відео. Більш того, елементи відео різняться між собою за якістю та змістом.

Наприклад, один з моментів, де нібито показані бійці ЗСУ, насправді є кадрами з трейлеру комп’ютерної гри Call of Duty, що був опублікований на офіційному YouTube-каналі ігрової франшизи.

Отже, перед нами чергова неякісна робота зі створення фейкового відео, що не має стосунку до реальних закликів ЗСУ.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Маніпуляція. В Україні підліткам від 16 років заборонять виїзд за кордон;
  • Маніпуляція. Українські військові навчаються у грі World of Tanks;
  • Фейк. У київському McDonald’s демонструють інформацію про візит Ентоні Блінкена до закладу.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!