Наратив щодо непотрібності українських біженців у світі вже тривалий час поширюється російською пропагандою. Щойно ми спростували дезінформацію про утиски українських біженців у Німеччині, як не забарилися «новини» про виселення українців з готелів у Великій Британії.
Що сталось?
У фактчек-бот «Перевірка» надійшов запит з інформацію щодо виселення українських біженців та переселення їх до старих дитячих таборів і гуртожитків у Сполученому Королівстві. Таку новину поширював канал Шкварка News
Фейкороби посилаються на статтю журналу The Times. «Нічого, якось перезимують», — іронізують у дописі.
Проте, оригінальна публікація The Times, на яку посилається канал, взагалі не торкається теми українських біженців. Детальніше — у нашому розборі.
Аналіз
Спершу ми спробували знайти статтю із таким самим заголовком, як на скриншоті, на офіційному сайті The Times. Оскільки допису з такою назвою не існує, ми звернули увагу на сам скриншот, наведений каналом.
Варто звернути увагу на дату випуску статті — це 12 грудня. У самому тексті скриншоту вказано, що йдеться про мігрантів Ла-Маншу.
Дійсно, 12 грудня видання The Times опублікувало статтю про розселення тих, хто перетнув протоку.
Так, для створення фейку пропагандисти всього лише прибрали із заголовка одне слово й змінили «Мігрантів Ла-Маншу розмістять у таборах відпочинку» на «Мігрантів розмістять у таборах відпочинку».
Наразі за неофіційними даними уряд планує розмістити їх саме в гуртожитках та дитячих таборах. Це дозволить Британії зекономити 5,6 мільйонів фунтів стерлінгів на день, які витрачають на оплату готельних номерів. Також у статті вказують, що понад 44 000 мігрантів цього року здійснили небезпечну подорож через Ла-Манш.
Окремо варто звернути увагу на недоречність використання терміну «мігранти» стосовно вимушених переселенців з України. Так, мігрант, а точніше емігрант — це особа, що залишила батьківщину і виїхала в іншу країну для постійного чи тривалого проживання за власним бажанням. Біженці — це люди, що вимушено залишають місце свого проживання під час війни або стихійного лиха.
У британському інфопросторі до переселенців з України застосовують саме визначення «біженці». Про це свідчать численні публікації у медіа.
Станом на 13 вересня українцям видали 185 тисяч віз на в’їзд до Великої Британії. Біженці в Сполученому Королівстві можуть отримувати фінансову допомогу, допомогу із працевлаштуванням та безкоштовне медичне обслуговування.
Хоча на початку грудня The Times розповідало про певні проблеми з розміщенням українців та виплатою компенсації британським сім’ям, що їх підтримують, згодом міністр житлового будівництва Майкл Гоув повідомив про перемовини з Міністерством фінансів щодо вирішення цієї проблеми.
Наразі Велика Британія є важливим стратегічним партнером, що надає Україні військову та гуманітарну допомогу.
Висновок
Поширення подібної дезінформації націлене на просування наративу «Україна Заходу не потрібна». Під час аналізу хвиль дезінформації літа-осені 2022 року фактчекери Gwara Media з’ясували: саме цей наратив посів перше місце за частотою поширення, що склало 13,1% від загального трафіку наративів, використаних за обраний період.
Фейкороби не вперше користуються неуважністю користувачів або ж незнанням іноземної мови, щоб видати бажане за дійсне.
Закликаємо вас довіряти лише перевіреній інформації. Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».