Після заяви президента Франції Еммануеля Макрона наприкінці лютого про можливість введення військ НАТО в Україну, кількість фейків та маніпуляцій в інфопросторі про нього та Францію суттєво зросла. У березні фактчекери боту «Перевірка» спростували чималу кількість дезінформації про це. Тож, ми вирішили створити окрему підбірку актуальних фейків та маніпуляцій, що поширювали фейкороби цього місяця.
Фейк. «Французьке підкріплення на допомогу ЗСУ»: німецький сатиричний журнал «Titanic» висміяв Макрона
Пропагандистський Telegram-канал «Блокнот Россия 18+» опублікував обкладинку німецького сатиричного журналу «Titanic», де зображено президента Франції Еммануеля Макрона, який скидає з літака жаб, одягнутих у військові каски. Самі пропагандисти, коментуючи зміст обкладинки зазначають, що таким чином журнал висміяв заяви Макрона про можливість «введення французьких військ на територію України».
«Макрон відправляє французьке підкріплення на допомогу українській армії», – так звучить заголовок на обкладинці журналу.
Насправді такої обкладинки не існує. Ми зʼясували, що на обкладинці від пропагандистів вказано, що випуск журналу вийшов у березні, проте на офіційних ресурсах видання примірник за цей місяць ще не був опублікований. Детальний розбір читайте на нашому сайті.
Фейк. Реклама в Youtube закликає французів приєднуватися до Інтернаціонального легіону України
З 12 березня проросійські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир» (архів), «Олеся Лосева» (архів), «RUSSOSPHÈRE – En défense de la Russie» (архів), «Zanoza» (архів), поширили новину про те, що у Франції в Youtube запустили рекламу з написом «Українські жінки хочуть твоєї допомоги. Приєднуйтесь до хоробрих!». Як зазначають фейкороби, такою рекламою французів заманюють записувати до українського іноземного легіону.
Проаналізувавши рекламу, яка відображається у французькому інтерфейсі Youtube під час відео, ми з’ясували, що поширене пропагандистами відео – є підробкою. Окрім того, ми звернулись за офіційним коментарем до Інтернаціонального легіону України. Детальніше – читайте у нашому дослідженні.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. «Президент клопів сказав своє слово»: турецький сатиричний журнал LeMan висміяв Макрона
15 березня 2024 року пропагандистський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» опублікував обкладинку нібито турецького сатиричного журналу LeMan. На головній сторінці випуску зображений президент Франції в оточенні клопів, які підгодовують Еммануеля Макрона до відеозапису промови. Як запевняють фейкороби, така обкладинка є реакцією журналу на «невиразне звернення Макрона».
«Президент клопів сказав своє слово», – заголовок, яким увінчується зображене на обкладинці.
Проте, це фейк. Фейкороби опублікували неіснуючу обкладинку на два дні раніше за оригінальний випуск на офіційних ресурсах журналу. Також ми помітили й інші відмінності між оригіналом та тим, що опублікували пропагандисти. Далі – у нашому матеріалі.
Фейк. В ефірі каналу France 24 обговорювали обкладинку «L’Hémicycle» з Макроном в образі обскубаного півня
З 18 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Zanoza», «BelVestnik», «Sputnik International» та інші почали поширювати новину з зображенням, що нібито є останньою обкладинкою журналу «L’Hémicycle» з Макроном в образі розлюченого обскубаного півня. Також, в деяких повідомленнях міститься відео, що нібито є уривком з ефіру французького телеканалу France 24, під час якого ведуча та запрошені гості весело обговорюють дану обкладинку.
Перевіривши офіційні ресурси журналу, ми з’ясували, що видання не випускало примірник журналу з відповідним зображенням. Насправді, фейкороби відредагували за допомогою фоторедактора оригінальний випуск видання. Окрім того, ми проаналізували оригінальну трансляцію програми з відео у новині. Яких помилок припустилися пропагандисти у відеоролику – далі в нашому розборі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Обкладинка Charlie Hebdo: Макрон «веде в бій» озброєних клопів
20 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував обкладинку, авторство якої нібито належить відомому французькому сатиричному журналу Charlie Hebdo. На примірнику зображено Еммануеля Макрона, який, тримаючи в руках зброю та французький прапор, «веде в бій» озброєних клопів.
«За Макроном в Україну підуть тільки ті, кому за Макрона добре живеться», — саме так звучить заголовок обкладинки.
Насправді, це фейкова обкладинка. В правому нижньому кутку примірника можна помітити номер 1653 та дату випуску – 20 березня 2024 рік. Натомість на офіційному сайті журналу, ми виявили, що примірник журналу, що був опублікований 20 березня, має зовсім інший вигляд і його обкладинка присвячена президентським виборам в РФ. Детальніше – у нашому матеріалі.
Фейк. Courrier international висміяла прагнення Макрона підтримати Україну
22 лютого проросійські пропагандистські Telegram-канали, зокрема: «Медведь», «Голос Мордора», «Шкварка News», «Zлой Пруф» та інші, поширили новину з зображенням, яке нібито є обкладинкою французького журналу «Courrier international» за березень 2024 року під заголовком «Нестримний Еммануель: Еммануель Макрон тренується для рішучої підтримки України». Обкладинку журналу нібито присвятили сатиричній сцені за участі президента Франції та його дружини.
Проте, це фейк. Так, на фейкоробському зображенні можна помітити позначку з номером 1743, датою примірника за березень 2024 та вказівкою, що це спецвипуск. Однак, оригінальний примірник під номером 1743 журналу ще навіть не був анонсований на офіційному ресурсі видання. Окрім того, ми зʼясували звідки пропагандисти використали текст, розміщений у верхній частині фейкового зображення – далі в нашому аналізі.
Фейк. Відеосюжет EuroNews: журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона
22 березня пропагандистські Telegram-канали «Шейх Тамир», «Оптимистка в штатском», «ПРАВДА ЗА НАМИ!!!!!ВАША НАДЕЖДА!» та інші поширили новину з відео нібито від телеканалу «Euronews», стверджуючи, що журналістам Bellingcat стало відомо про погрози та шантаж Еммануеля Макрона, таким чином його нібито змушують до ескалації «українського конфлікту». Ба більше, у дописі йдеться про те, що шантаж президента Франції нібито здійснюється з використанням відео сексуального контенту за його участі.
Однак, насправді, дослідивши поширене пропагандистами відео, ми зʼясували, що відеосюжет є фейковим монтажем з використанням елементів телеканалу «EuroNews» та загальнодоступних кадрів, жодним чином не пов’язаних з погрозами та шантажем президента Франції. Ба більше, ми безпосередньо звернулися до директора Bellingcat – детальніше про це у нашому матеріалі.