Раніше святкування 9 травня було одним з найголовніших за рік — для більшості українців цей день мав особливу символічність.

Що тільки в Україні не робили, аби прибрати з цього дня відбиток радянщини: намагалися скасувати та замінити його Днем пам’яті, як у країнах Європи. Як змінилася думка громадян після початку повномасштабної війни з РФ?

Як все почалося

День Перемоги святкували у СРСР щорічно з 9 травня 1945 року як «всенародне свято», аби вшанувати перемогу у Великій Вітчизняній війні. У 48-му празник скасували через страшні наслідки війни для людей. Втім, 1965-го День Перемоги знову поновили зі статусом державного свята.

Після розвалу СРСР, День Перемоги продовжують на державному рівні відзначати в Російській Федерації, Білорусі, Казахстані та інших пострадянських країнах.

У країнах Європи ці події традиційно згадують 8 травня: з 2005 року Генасамблея ООН проголосила його Днем пам’яті та примирення, присвяченим жертвам Другої світової війни.

Україна

Україна не святкує День Перемоги з 2016 року. Замість нього указом Президента Порошенка №169/2015 від 24 березня 2015 року встановлений День пам’яті та примирення 8 травня, щоб вшанувати подвиг українського народу та визначний внесок в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні.

Як змінилася думка українців

У різні роки Соціологічна група Рейтинг та Київський міжнародний інститут соціології проводили опитування серед громадян щодо свята. Напередодні цього дня видання «Слово і Діло» опублікувало інфографіку, що відображає зміну ставлення українців до Дня Перемоги.

Популярність Дня Перемоги

Як змінювалася популярність Дня Перемоги серед українців / Інфографіка: «Слово і Діло»

У опитуваннях КМІС, які вони проводили майже щорічно з 2010 року, видно спад інтересу до свята серед українців. Зокрема, за 13 років популярність Дня Перемоги знизилася майже вп’ятеро — на 45%.

Тоді як у 2010-му більша частина громадян ставилася до свята з особливим символізмом, зараз результати дослідження показують, що свята з радянським корінням найменш популярні в цьому році:

  • День Перемоги та 1 травня — лише 13% та 5% відсотків українців святкують ці дати як улюблені чи важливі.

Натомість найбільші зміни відбулися у ставленні українців до державних свят, їх популярність зросла у чверть:

  • День Незалежності України до повномасштабної війни з Росією цінувало лише 37% населення, зараз — 63%.
  • День захисників і захисниць України був популярним лише серед 29%, зараз — 54%.

Ставлення до Дня Перемоги

Як змінювалася ставлення українців до Дня Перемоги / Інфографіка: «Слово і Діло»

Торік більше третини (34%) опитаних відзначили День Перемоги як свято, що має для них символізм. Майже стільки ж (36%) українців вважають його пережитком минулого — відсоток таких збільшився вп’ятеро за 5 років. Суттєво зменшилася й кількість людей, що відзначають День Перемоги — майже втричі.

То День Перемоги чи День пам’яті?

Вибір між Днем Перемоги та Днем пам’яті та примирення / Інфографіка: «Слово і Діло»

За дев’ять років День пам’яті та примирення фактично замінив свято 9 травня для українців. Тоді як у квітні лише чверть опитаних надавало йому перевагу, торік цей показник збільшився майже в чотири рази.

Читати далі: Як змінилося ставлення українців до головних свят року?

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.