Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

02.01.2024

Фейк. У Чернівцях ухилянтам встановлять «заглушки на каналізацію»

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити новину (архів) з Telegram-каналу «VOBLYA», де йдеться про те, що компанія ПП «Регіон-центр» планує установку каналізаційних пломб у квартирах чоловіків, які ухиляються від мобілізації. 

«Тепер якщо ти не хочеш їхати вмирати за Зеленського, то будеш змушений тонути в нечистотах», — зазначають автори каналу. 

Чи правда це — читайте в нашому розборі.

03.01.2024

Фейк. «Святкуємо Різдво разом з Україною»: обкладинка німецького журналу «Titanic» з відірваними ногами українських військових

Російська пропаганда вкотре використовує знакові події, як-то Різдвяні свята, в якості ґрунту для створення та поширення чергових дезінформацій. Так, 20 грудня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Александр Семченко» (архів), «VZВОД» (архів), «Шкварка News», «На самом деле в Днепре» (архів) та інші поширили новину з зображенням нібито різдвяної обкладинки німецького журналу «Titanic» з назвою «Святкуємо Різдво разом з Україною».

На зображенні прикрашена до свята кімната, де над каміном замість чобітків для подарунків  «відірвані» ноги з українськими прапорцями на взутті.

«На перший погляд — мила різдвяна атмосфера, але… над каміном замість шкарпеток для подарунків відірвані ноги терористів ЗСУ (спеціально прапорець домальовували, щоби не переплутали). Чим довше дивишся, тим страшнішою ця обкладинка стає. Такий вигляд має різдвяний випуск журналу «Titanic»: «Святкуємо Різдво разом з Україною» — стверджують у дописі автори публікацій.

Що не так з обкладинкою німецького журналу «Titanic» – читайте в нашій статті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

05.01.2024

Фейк. В «Дії» почали надсилати повістки

26 грудня 2023 Telegram-канал «ТРУХА⚡️» (підробка українського популярного пабліка «ТРУХА⚡️Украина») повідомив, що через мобільний додаток «Дія» українці почали отримувати електронні повістки. За доказ пропагандисти надають скриншот однієї з таких повісток, що нібито надіслав Житомирський ТЦК та СП.

«Вам належить з’явитися до Житомирського ОМТЦК та СП. Пропонуємо Вам прибути 27 грудня 2023 р. о 12:00 год. Адреса: Житомир, Сергія Параджанова (Баранова) вул., 4», – йдеться в тексті повістки.

Також цю новину поширив Telegram-канал «ЖС Premium».

Тож, чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.

05.01.2024

Фейк. Дослідження Gallup: 75% українців дивилися онлайн пресконференцію Путіна

14 грудня в Росії відбулась пряма трансляція пресконференції президента Росії Володимира Путіна в ефірі російських телеканалів. Вже на наступний день пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» (архів) поширив новину про те, що нібито 75% інтернет-користувачів з України дивились трансляцію з Путіним завдяки сервісам VPN. За інформацією пабліка, про такі високі перегляди нібито свідчать результати дослідження аналітичного центру американської компанії Gallup.

Новина також містить відеосюжет з логотипом відомого міжнародного телеканалу «Euronews» про результати дослідження. 

До поширення новини долучились й такі проросійські Telegram-канали, як «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”» (архів), «Слушатель» (архів), «Первый народный», «Z-News | Армия z 18+», «Дядя Слава» (архів) та багато інших.

За декілька днів новина набрала більше 1,7 мільйонів переглядів тільки в зазначених Telegram-каналах.

Також новину поширили російські ЗМІ та інтернет-ресурси, зокрема «Мрия» (архів) та «Смотрим» (архів), а також акаунти в соцмережах Х (архів), Facebook (архів), TikTok (архів) та платформі Youtube (архів).

Головна теза новини чітко прослідковується в останньому реченні публікації видання «Мрия»:

«Путін був, є і буде найпопулярнішим і найвпливовішим політиком в Україні».

Проте, чи дійсно результати дослідження Gallup показали, що 75% українців дивилися онлайн пресконференцію Путіна – читайте на нашому сайті.

06.01.2024

Фейк. На аукціоні «Sotheby’s» Україна намагалася продати «скіфське золото»

6 грудня російські Telegram-канали, зокрема «Кали югаToday», «Шейх Тамир» (архів), «VZVOD» (архів), «Диванный генштаб 🚩 Карта СВО» (архів) та інші поширили новину з відеосюжетом нібито від американської медіакомпанії «Bloomberg», про спробу України продати 72 експоната з колекції «скіфського золота», яка наприкінці листопада повернулася з Нідерландів.

«Як повідомляє «Bloomberg», вже 1 грудня українська влада спробувала продати «скіфське золото» через онлайн-аукціон «Sotheby’s». На продаж було виставлено 72 експонати, за які Київ запросив трохи більше ніж 20 мільйонів доларів. Аукціон заблокував подібну спробу, але це не означає, що коштовності не будуть продані деінде» – стверджується у дописі.

У відеосюжеті йдеться про те, що ініціатором розміщення експонатів на аукціоні був відомий український колекціонер живопису Геннадій Корбан. Також відеосюжет містить уривок інтерв’ю головного виконавчого директора Sotheby’s, в субтитрах до якого нібито містяться висловлення Чарльза Стюарта щодо спроби розміщення експонатів на аукціоні.

«Таке ставлення до цієї колекції свідчить про повне нерозуміння її справжньої цінності для світу» – йдеться в субтитрах.

Новина поширювалась і користувачами у соціальній мережі Х (архів), платформі Youtube (архів) та російськими ЗМІ, зокрема «Утренний Юг» (архів).

Однак, це фейк. Детальне спростування читайте у нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

06.01.2024

Маніпуляція. В київському супермаркеті пенсіонери влаштували бійку за яйця

Російська пропаганда доволі часто вдається до маніпулятивних технологій, мета яких полягає у відволіканні уваги громадськості від внутрішніх проблем РФ. Механізм такої маніпуляції полягає в тому, що вони відзеркалюють свої події в інший інфопростір і надають їм барв, користуючись гаслом: «В них ще гірше». Так, 14 грудня 2023 Telegram-канал «Отряд Ковпака» повідомив, що в Києві пенсіонери влаштували бійку через яйця. За доказом надається відповідний сюжет українського телеканалу «112 Україна».

«В київському супермаркеті влаштували бійку за яйця. Ажіотаж виник через акцію. Черга за яйцями та цукром по 9,99 грн вишикувалася із самого ранку і вже за годину товар розкупили. Адміністрація підвезла ще одну партію, утворилася друга черга, люди з двох черг почали сваритися, штовхатися, чавили яйця ногами, одна жінка навіть впала прямо в коробку з лотками», — повідомляє диктор 112-го каналу в новинному сюжеті, уривок з якого опублікували пропагандисти.

«Дивно, а кажуть, що в Росії яйця дорожчають, хоча в Україні, вони взагалі зникають», — йдеться в описі публікації.

Також інформацію про це поширили й інші Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали пабліки «Царьград ТВ», «РАГУЛЯКУ НА ГЫЛЯКУ», «На самом деле в Харькове» та «Харьков».

Що ж сталося насправді — пояснили у матеріалі наші фактчекери.

07.01.2024

Фейк. 12 000 гривень: грошова допомога українцям від ЮНЕСКО

До чат-бота «Перевірка» надійшло декілька однакових запитів, де нас просять перевірити чи дійсно ЮНЕСКО надає українцям грошову допомогу у розмірі 12 000 грн.

Так, чимало користувачів месенджера Telegram отримали повідомлення, що ЮНЕСКО вже опрацювало їхню заявку на надання матеріальної допомоги й тепер потрібно тільки обрати банк, аби отримати надані кошти.

Обрати можна з таких банків як: «Ощад Банк» (саме з використанням пробілу  ред.), «А-Банк», «ПУМБ». Також в дописі зазначено, що через велике навантаження виплати надходять з інтервалом до 20 хвилин. Автори просять «поширити цей текст друзям, родичам та знайомим». 

Що насправді ховається за такими пропозиціями — далі в нашому розборі