Фейк. В «Дії» почали надсилати повістки

Владислав Герасименко - 05 Січня 2024 | 08:20

Кілька місяців тому російські пропагандисти вже поширювали фейк про отримання повісток в мобільному додатку «Дія». Тоді це спростували низка українських ЗМІ та фактчекінгових організацій. Цього разу в одному з Telegram-каналів знову повідомили про це та ще і додали скриншот такого повідомлення від Житомирського ТЦК. Тож, чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

26 грудня 2023 Telegram-канал «ТРУХА⚡️» (підробка українського популярного пабліка «ТРУХА⚡️Украина») повідомив, що через мобільний додаток «Дія» українці почали отримувати електронні повістки. За доказ пропагандисти надають скриншот однієї з таких повісток, що нібито надіслав Житомирський ТЦК та СП.

«Вам належить з’явитися до Житомирського ОМТЦК та СП. Пропонуємо Вам прибути 27 грудня 2023 р. о 12:00 год. Адреса: Житомир, Сергія Параджанова (Баранова) вул., 4», – йдеться в тексті повістки.

Також цю новину поширив Telegram-канал «ЖС Premium».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Аналіз, ми почали з того, що надіслали запит Служби підтримки «Дії» ([email protected]) з проханням підтвердити або спростувати інформацію.

Наступного дня ми отримали відповідь від менеджера сервісу про те, що зазначеної послуги не існує. Крім того, у відповіді додали, що наразі інтерфейс «Дії» виглядає по іншому, і, відповідно, інтерфейс зі скриншоту пропагандистів не є актуальним.

Так, менеджер Служби підтримки надав посилання на зображення чинного вигляду інтерфейсу мобільного додатку «Дія». Порівнявши актуальний вигляд застосунку зі скриншотом пропагандистів, можна дійсно помітити відмінності. Так, в оригіналі:

  • нижня панель на дисплеї смартфона має чорний колір, тоді як на скриншоті з пабліка колір панелі — світло-блакитний;
  • на нижній панелі в оригіналі змінився вигляд іконок та порядок їхнього розташування;
  • меню «Послуги» в оновленій версії називається «Сервіси»;
  • замість віртуальної кнопки «Повідомлення», на яку мала б прийти повістка, знаходиться меню «Стрічка»;
  • колір екрана має градієнтний перехід від блакитного до світло-зеленого, тоді як на скриншоті однаковий блакитний колір.
Ліворуч – фейковий скриншот, праворуч – справжній скриншот застосунку «Дія» з актуальним нині виглядом інтерфейсу

Про те, що інформація про повістки у «Дії» є фейком повідомили і безпосередньо в самому Житомирському ТЦК та СП, від імені яких нібито надійшла повістка. Відповідне повідомлення представники державної організації розмістили на своїй офіційній сторінці у Facebook.

«Житомирський обласний ТЦК та СП, як будь-який інший ТЦК, не використовує «Дію» для оповіщення громадян. Це є ще одна інформаційна кампанія агресора, спрямована на дестабілізацію ситуації в Україні та зриву мобілізації», – зазначили в ТЦК.

Отже, перед нами черговий фейк російської пропаганди, направлений на дискредитацію мобілізаційних заходів в Україні.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.