Маніпуляція. В київському супермаркеті пенсіонери влаштували бійку за яйця

Владислав Герасименко - 06 Січня 2024 | 18:08

Російська пропаганда доволі часто вдається до маніпулятивних технологій, мета яких полягає у відволіканні уваги громадськості від внутрішніх проблем РФ. Механізм такої маніпуляції полягає в тому, що вони відзеркалюють свої події в інший інфопростір і надають їм барв, користуючись гаслом: «В них ще гірше». Так, інтернет-простором поширилася інформація про зростання у РФ цін на яйця. Ба більше, в деяких російських містах утворювалися величезні черги за яйцями, що мали хоча б дещо знижені ціни. І майже одразу в проросійських Telegram-каналах з’явилася новина, що в одному з київських супермаркетів пенсіонери влаштували бійку за акційні яйця. Що ж сталося насправді — пояснюють наші фактчекери.

Що сталося?

14 грудня 2023 Telegram-канал «Отряд Ковпака» повідомив, що в Києві пенсіонери влаштували бійку через яйця. За доказом надається відповідний сюжет українського телеканалу «112 Україна».

«В київському супермаркеті влаштували бійку за яйця. Ажіотаж виник через акцію. Черга за яйцями та цукром по 9,99 грн вишикувалася із самого ранку і вже за годину товар розкупили. Адміністрація підвезла ще одну партію, утворилася друга черга, люди з двох черг почали сваритися, штовхатися, чавили яйця ногами, одна жінка навіть впала прямо в коробку з лотками», — повідомляє диктор 112-го каналу в новинному сюжеті, уривок з якого опублікували пропагандисти.

«Дивно, а кажуть, що в Росії яйця дорожчають, хоча в Україні, вони взагалі зникають», — йдеться в описі публікації.

Також інформацію про це поширили й інші Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали пабліки «Царьград ТВ», «РАГУЛЯКУ НА ГЫЛЯКУ», «На самом деле в Харькове» та «Харьков».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Розпочнемо з того, що український телеканал «112 Україна» було закрито ще у 2021 році, тобто до повномасштабного вторгнення.

Так, 2 лютого 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони про запровадження санкцій проти народного депутата з фракції «Опозиційна платформа – За життя» Тараса Козака, а також восьми юридичних осіб: це телеканали «112 Україна», NewsOne, Zik, а також регіональні мовники каналу «112 Україна».

Зазначену інформацію про бійку за яйця в київському супермаркеті дійсно повідомляли українські ЗМІ. Проте датується ця новина груднем 2015 року.

Зазначимо також, що станом на 5 січня 2024 року середня ціна за десяток яєць в Україні варіюється від 56 до 68 грн. Тому ціна у 9,99 грн була б набагато нижча, навіть за ціну гуртової закупки.

Щодо чинної ситуації у РФ то, там дійсно спостерігається зріст цін на яйця. Ціни за рік виросли на 42%. Саме тому, останнім часом і утворюються величезні черги.

Так, один з популярних пропагандистських Telegram-каналів «VOBLYA», повідомляв 10 грудня, що в російському Бєлгороді вишикувалася довга черга за «дешевими» яйцями.

«Битва за яйця в Росії продовжується», – таким заголовком супроводжується публікація.

Тобто, російські пропагандисти поширили український новинний сюжет 8-річної давнини, задля того, аби заспокоїти своїх співвітчизників і показати, що в Україні «все ще гірше».

Висновок: маніпуляція

Над матеріалом працювали: Владислав Герасименко, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.