Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Україна не буде відвойовувати свої території

Фейк. Російський телеграм-канал почав поширювати інформацію про те, що Україна не буде відвойовувати Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку області. На користь цього ніби вказують слова Михайла Подоляка про те, що Україна не буде заходити на території РФ і не збирається залишати війну не закінченою, як це було у 2014-2015 роках. За логікою авторів телеграм-каналу ніби у такий спосіб Подоляк визнав дані території за Російською Федерацією. 

У інтерв’ю «24 канал» Михайло Подоляк справді заявив, що Україна не буде заходити на територію Росії 

«Ми не окупаційна армія, тому не будемо заходити на російську територію. Нам головне звільнити свою територію, а після цього в Росії почнуться процеси, які й без нас перетворять цю державу на щось інше. Нам це не треба, ми точно не будемо заходити»

Проте це ніяким чином не відноситься до окупованих Росією територій України. 

Після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області є адміністративними одиницями України.

Україна та міжнародна спільнота не визнають фейкові «референдуми» на окупованих територіях, оскільки Росія порушувала та продовжує порушувати міжнародне право, зокрема здійснюють силове захоплення території іншої країни. Відповідно ці території не належать Росії.

Звільнення наших територій, зокрема Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської областей та деокупація Херсону 11 листопада вказують на те, що Україна продовжує звільнення своїх територій.

Росія підготувала 400 ракет і вдарить ними по Україні

Фейк. Мережею ширяться чутки про те, що Росія підготувала до 400 ракет та значну кількість літаків за допомогою яких здійснить масований ракетний удар по Україні. 

Як зазначає «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» Росія справді може готувати ракетний обстріл. У той же час вони попереджають, що не варто довіряти повідомленням про масові обстріли з неперевірених та неофіційних джерел. 

Як повідомив речник ВПС України Юрій Ігнат:

«Хіба можна нас злякати ще чимось? Відбувається тероризм. Десь більше застосовують ракет, десь менше. Повітряні сили готові до відбиття повітряного нападу. Завдання Повітряних сил – відбивати повітряну агресію, а людей – зберігати спокій і вірити в ЗСУ»

Якщо чуєте сигнал повітряної тривоги – не ігноруйте його. Беріть всі необхідні речі, документи та прямуйте до найближчого укриття.

Українські біженці стали причиною зростання захворюваності на ВІЛ у Польщі. 

Маніпуляція. До нас у perevir_bot надійшов запит, в якому стверджують через біженців з України у Польщі збільшилася кількість людей, хворих на ВІЛ. Про це нібито пише видання «Wirtualna Polska». 

Подібна стаття справді є на сайті «Wirtualna Polska». У ній йдеться про те, що у Польщі збільшилася кількість хворих на ВІЛ-інфекцію. На кінець жовтня виявлено 1910 нових випадків. 

Через пандемію Коронавірусу тестування на ВІЛ-інфекцію було дуже обмеженим. Причинами цього було те, що з подібними проблемами не зверталися самі пацієнти та те, що значна кількість діагностичних пунктів не працювала повною мірою. 

У матеріалі також зазначають, що причиною збільшення статистики цього року справді є наплив біженців з України. Це не означає, що українці поширюють ВІЛ-інфекцію. Просто українці звертаються у Польщі до медичних закладів для того, щоб продовжити лікування, де їх вносять у загальну статистику нових випадків. 

«Дуже багато громадян з України звертаються до нас для продовження лікування. Ми повідомляємо про них у відділі охорони здоров’я як про нових хворих, тому вони потрапляють у статистику нових випадків», – пояснює доктор медицини Альдона Ковальчук-Кот з відділення інфекційних хвороб та гепатології Університетської клінічної лікарні в Білостоку.

Як зазначає професорка Йоанна Зайковська з відділення інфекційних хвороб та нейроінфекцій Університетської клінічної лікарні в Білостоку, нові випадки у статистиці ще не означає, що більше людей стало хворіти. Діагноз могли поставити з перервою між тим, коли людина захворіла та тим, коли виявили хворобу. Через це могла з’явитися диспропорція між кількістю випадків виявлення ВІЛ-інфекції у 2021 та 2022 роках. 

Польща готується анексувати західні території України

Фейк. У мережі російських телеграм-каналів шириться повідомлення голови російської розвідки Сергія Наришкіна, який заявляє, що Польща готує анексію Львівської, Івано-Франківської та частини Тернопільської областей. 

Інформація про те, що Польща готує проведення референдуму по анексії української території – фейк.

Фото з Twitter-сторінки Лукаша Ясіна

Речник Міністерства закордонних справ Польщі Лукаш Ясіна на своїй сторінці Twitter заявив

«Дописи щодо підготовки до референдуму про приєднання західних областей України до Польщі є дезінформацією та черговою спробою розпалити конфлікт між Польщею та Україною»

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.