Попри блекаути та обстріли, представники малого та середнього бізнесу продовжують працювати та готові відновлювати економіку країни.

Про це свідчать дані опитування Європейської Бізнес Асоціації в межах проєкту Unlimit Ukraine.

Загалом підприємці стикаються з багатьма труднощами через повномасштабну війну, зокрема:

  • індекс настроїв малого бізнесу впав на дві одиниці у порівнянні з минулим роком — 2,4, але все ще вище за показники ковідного 2022 року — 2,2;
  • більше половини опитаних незадоволені поточним станом бізнесу (58%);
  • 54% вважають, що стан бізнесу погіршився;
  • переважна більшість підприємців (71%) вважають економічну ситуацію несприятливою або навіть катастрофічною;
  • кількість опитаних, що очікують погіршення ситуації (38%), переважають тих, хто думає інакше (33%).

З іншого боку, 3 з 4 підприємців планують розширюватися. Серед них географічно — 28%, відкривати нові підприємства — 26%, змінювати кількість співробітників — 21% та ще четвертина планує виходити на зовнішні ринки. Крім цього, більшість бізнесів (61%) не планує змінювати зарплату працівникам. Ба більше третина (28%) буде її підвищувати.

Представники малого та середнього бізнесу заздалегідь підготувалися до можливих ризиків, спричинених війною. Отже швидко пристосувались до перебоїв з електропостачанням та зв’язком, однак на підготовку були спрямовані додаткові витрати.

Вплив обстрілів та перебоїв з електрикою на роботу бізнесу / EBA

Підприємці вимушені підлаштовуватись під графік відключень, зокрема працювати вночі. Також деякі використовують альтернативні джерела живлення, однак вони суттєво здорожчують собівартість продукції або не можуть забезпечити необхідну потужність. Через це частина підприємців не мають коштів для покупки обладнання для автономної роботи, тому змушені призупиняти роботу.

Як МСБ протидіють наслідкам обстрілів / EBA
  • Що очікують українці від гривні та рівня інфляції.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.