Експериментальний проєкт «Помічник ветерана» 10 жовтня розширили на 6 шість регіонів, серед яких є Харківщина. Вісім громад області долучаються до участі в ініціативі, що націлена допомагати демобілізованим військовим та членам їхніх родин під час їх переходу до цивільного життя.

Про те, що він передбачає, розповів начальник Управління у справах ветеранів Харківської ОВА Олег Пуль під час брифінгу.

Начальник Управління у справах ветеранів Харківської ОВА Олег Пуль / Фото: Харківська ОВА

Що таке «Помічник ветерана»?

Цей проєкт реалізується на рівні громад та його основною метою є впровадження системи переходу від військової служби до цивільного життя. Він передбачає створення у громадах Сервісних офісів у справах ветеранів.

В рамках проєкту буде здійснюватися індивідуальний супровід ветерана за принципом «рівний-рівному». Тобто, помічниками будуть насамперед власне ветерани, члени їхніх родин чи родин загиблих воїнів. До кінця року планують залучити 550 помічників, які зможуть допомагати 55 тисячам ветеранів (із розрахунку 1 помічник на 100 ветеранів).

1 липня проєкт впроваджено у Вінницькій, Львівській, Миколаївській та Дніпропетровській областях України. У жовтні Інститут помічника ветерана розширили на Закарпатську, Полтавську, Сумську, Харківську, Київську область та на місто Київ.

«Для участі в пілотному проєкті на Харківщині обрано 8 громад: Богодухівська, Валківська, Балаклійська, Красноградська, Лозівська, Харківська, Чугуївська та Пісочинська», — каже Пуль.

Експериментальний проєкт діятиме до кінця поточного року, а у 2024-му його реалізацію планують масштабувати на територію всієї України.

Сервісний офіс у справах ветеранів

Це комунальна установа, яка вже є в громадах. Через ці сервісні офіси буде забезпечена взаємодія ветеранів з помічниками та з усіма можливими державними й недержавними інституціями за переліком тих послуг, які гарантуються державою для ветеранів.

У кожному сервісному офісі мають працювати до 20 фахівців. Головний принцип їх роботи — це проактивність, тобто помічник ветерана не сидить в кабінеті чекають коли до нього прийти чи звернеться ветеран, кажуть у ХОВА.

Що робитимуть помічники ветерана?

 • координаційною підтримкою та допомогою в отриманні довідок,
 • шукатимуть програм підвищення кваліфікації та зайнятості,
 • надаватимуть різні інші послуги, що задовольняють потреби ветеранів.

Як стати помічником ветерана?

«Помічники ветеранів – це самі ветерани, члени їх родин або рідні загиблих Захисників і Захисниць. Після відбору проходить тритижневе навчання у Центрі ветеранського розвитку. Така установа працює в Харкові на базі Каразінського університету», — додав Олег Пуль.  

Участь можуть брати:

 • ветерани війни та їх родичі,
 • учасники Революції Гідності та родичі загиблих воїнів,
 • особи з освітою не нижче бакалавра та обліковим номером платника податків,
 • бажаючі бути центром ветеранського життя у своїй громаді.

Для приєднання до проєкту треба авторизуватись на сайті через електронний підпис, заповнити онлайн-заяву, пройти тестування та підписати заяву про співпрацю. При поданні заяви членом сім’ї, ветеран також підписує її.

Необхідні дані:

 • електронний підпис,
 • документ освіти,
 • для родичів ветерана — документ, який підтверджує родинні зв’язки.

Одна особа може подати лише одну заяву. Редагування відправленої заяви недоступне. Бажаючі взяти участь у проєкті «Помічник ветерана» можуть подати свою заяву на спеціальній платформі е-Ветеран.

Інститут помічника ветерана фінансується з державного, місцевих бюджетів та коштів партнерів.

Читайте також

 • Психологічна реабілітація: куди звертатися ветеранам. З метою забезпечення такої допомоги визначено три рівні психологічної підтримки відповідно до законодавства.
 • Інститут ветерана та розвиток підприємництва — яка підтримка передбачається для військових. Загалом 2023 рік оголошено роком реалізації державної ветеранської політики.
 • У ВР зареєстрували законопроєкт зі створення патронатної служби для ветеранів. Групу народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт №9423 «Про державну ветеранську патронатну службу».