Майже половина Харківської області була окупована росіянами у лютому-березні 2022 року, але на початку вересня того ж року більшість її території було звільнено ЗСУ. Близько 40-45% лісів регіону наразі заміновано або пошкоджено пожежами внаслідок бойових дій.

Про це йдеться у розслідуванні NGL.media.

Головний лісничий ДП «Куп’янський лісгосп» Олександр Рибка розповів журналістам, що їх підприємство не працювало протягом перших двох місяців окупації. У травні до нього звернувся колишній співробітник з пропозицією співпрацювати з росіянами, від чого Рибка відмовився і змушений був переховуватися. 10 вересня він перетнув кордон з РФ та повернувся в Україну через країни Балтії й Польщу, а 14 вересня Куп’янськ було звільнено.

Куп’янський лісгосп відновив роботу в жовтні 2022 року, проте масштаби знищених лісів досі не оцінено через замінованість територій, каже Рибка. За даними онлайн-мапи бойових дій Deep State, наразі 70% цього лісу контролюють російські війська, частина на півдні лісу перебуває під контролем ЗСУ.

Куп’янський лісгосп, 9 квітня 2024 року / Скриншот з сайту deepstatemap.live

«У сусідньому “Ізюмському лісгоспі” – найбільшому в області – тривають активні бої прямо в лісі, припускаємо, що там теж згоріла велика частина», – зазначає лісничий.

Під час окупації росіяни вивозили деревину з місцевих лісів. Місцевий мешканець Іван Малєєв був призначений окупантами керувати Куп’янським лісгоспом, за що у січні 2024 року був заочно засуджений в Україні. Наразі він перебуває у розшуку.

Держлісагентство оцінює, що внаслідок війни шкоди було завдано майже 30% усіх лісів України. Аналіз супутникових знімків журналістами NGL.media показує, що за два роки повномасштабної війни росіяни повністю знищили понад 60 тисяч гектарів лісів на окупованих територіях. Мінімальна оцінка вартості втраченого лісу перевищує 14 мільярдів гривень. Це лише прямі збитки від втрати деревини, не враховуючи екологічні наслідки, ліквідація яких може коштувати значно дорожче.

За два роки повномасштабного вторгнення Російська Федерація завдала екологічних збитків природі України на суму близько 63 мільярдів доларів США. Найбільше постраждала Донеччина, Луганщина та Харківщина.

Читайте також

  • Повномасштабне вторгнення РФ завдало збитків України на суму понад $153 млрд, з них інфраструктурі Харківської області – щонайменше на $27,8 млрд