Повномасштабне вторгнення РФ завдало збитків України на суму понад $153 млрд, з них інфраструктурі Харківської області – щонайменше на $27,8 млрд, повідомляють у Світовому банку.

Донецька (збитки – $38,7 млрд), Харківська та Луганська ($17,8 млрд) області серед найбільш постраждалих.

«За майже два роки війни, станом на 31 грудня 2023 року, прямі збитки сягнули майже 152 мільярдів доларів США, причому найбільше постраждали житлово-комунальне господарство, транспорт, торгівля та промисловість, сільське господарство та енергетика. Збитки, як і раніше, зосереджені в Донецькій, Харківській, Луганській, Запорізькій, Херсонській та Київській областях», – йдеться у висновках дослідження Світового банку.

Порушення економічних потоків і виробництва, а також додаткові витрати, пов’язані з війною (наприклад, на розбір завалів), в сукупності оцінюються як економічні збитки на суму понад $499 млрд.

Станом на 31 грудня 2023 року потреби у відновленні та реконструкції оцінюються у майже $486 мільярдів з урахуванням (амбітного) 10-річного періоду. Ці потреби включають критичні кроки для короткострокового відновлення, а також середньострокову реконструкцію, яка краще відповідає сучасним, низьковуглецевим і кліматично стійким стандартам, і яка – де це доречно і можливо – виключає потреби, що вже задовольняються коштом державного бюджету України або за допомогою партнерів і міжнародної підтримки.

У звіті також підкреслюється, що за даними української влади, нині в країні є дефіцит фінансування у розмірі $9,5 мільярдів для вирішення першочергових завдань з відновлення та реконструкції.

Українські профільні міністерства визначили пріоритети на 2024 рік на суму $15 млрд, з особливим акцентом на промисловість і сферу послуг (майже $3,6 млрд), житлово-комунальне господарство ($3,1 млрд), енергетику ($2,7 млрд), соціальну інфраструктуру та послуги ($2,4 млрд), транспорт ($2,3 млрд), а також $1,2 млрд, необхідних для вирішення міжгалузевих пріоритетів.

Хоча реалізація цих пріоритетів потребуватиме понад $8 млрд інвестицій від держави та державних компаній, а також майже $7 млрд інших державних видатків, значна частка фінансових потреб була задоволена коштом державного бюджету та донорської підтримки.

Ці державні видатки можуть сприяти залученню до $5,5 млрд приватних інвестицій, що підкреслює критичну важливість приватного сектору у підтримці відновлення та реконструкції.

На цю тему

Кількість збитків нанесених війною Харкову зросла до $10 млрд — мер міста Ігор Терехов. Мер також додав, що торік ТЕЦ-3, ТЕЦ-4 та котельня на Шекспіра мали колосальні руйнації. На відновлення йшли кошти міжнародних фондів, фінансових інституцій, субвенція державного бюджету і міського бюджету.

Росія завдала збитків довкіллю України на 2,2 трильйона гривень — Міндовкілля. Через дії Росії з початку повномасштабного вторгнення навколишньому середовищу України завдано шкоди на 2,2 трлн грн (близько 69,3 млрд доларів США).