З початку весни до Харкова повертається все більше й більше людей. Разом із ними місто насичується новими заходами, вечірками, осередками.
Відбуваються відкриття театрів та музеїв, проходять благодійні музичні вечори та фестивалі. Однак з 18 квітня культурне життя Харкова мало призупинити свою діяльність через заборону Ради оборони Харківської області щодо проведення культурних заходів, кількість учасників яких більша за 50 осіб. Рішення про заборону проведення культурних заходів було прийнято ще 28 березня, однак наказ набув чинності лише 18 квітня. Це спричинило хаос у культурному житті міста: концерти то скасовували, то дозволяли, а вистави переносили на інші сцени та дати.
Відтоді пройшло трохи більше місяця і журналісти Ґвара Медіа дізналися, як функціонують культурні осередки зараз.
Виставки
Центр сучасного мистецтва ЄрміловЦентр
Простір для кураторських проєктів та освітніх культурних програм. Харківська ОВА вважає цей осередок безпечним для заходів, розрахованих на більше ніж 50 людей. Окрім виставок, тут відбуваються презентації книг, лекції, поетичні вечори. У 2023 році ЄрміловЦентру виповнилося 11 років.
З початку повномасштабного вторгнення центр прихистив у своїх стінах МедіаХаб, а вже пізніше відкрився для гостей як мистецький осередок знову.
Що подивитися?
1 червня о 18:00 Школа концептуальної та арт фотографії Сергія Мельниченка «MYPH» і центр сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр» запрошують на відкриття виставкового проєкту «Нові MYPhології» із циклу ювілейних подій до 5-річчя заснування школи.
Мистецький простір Art Area ДК
Art Area ДК відкрились у червні 2022 року. Усе починалося з дитячої художньої студії: спочатку керівник студії читав лекції з візуального мистецтва, потім почали робити концерти — так з’явився новий простір.
«Нас в Art Area три людини: власник, бармен і артдиректор. Art Area ДК — це клуб, який знаходиться під землею і є цілком безпечним місцем. Коли Харків сильно обстрілювали влітку, тут можна було щось проводити, перебуваючи в безпеці. Люди могли прийти сюди відпочити, послухати лекцію, випити коктейль. Почерпнути трошки мирного життя», — каже артдиректор. Про цей осередок ми писали раніше.
Що подивитися?
До вторгнення у Art Area ДК проводилося 1–2 заходи на тиждень, зараз майже щодня відбуваються події. Зокрема, цими днями там можна побачити виставку харківського фотографа Олександра Осіпова «Харків | Культура | Війна».
Найближча подія — 26 травня, джазовий концерт гурту Stolen Moments Band.
Інформаційно-виставковий центр «Бузок»
Артпростір працює як онлайн, так і офлайн. Можна потрапити на виставки різних митців, а також відвідати майстер-класи із живопису.
Що подивитися?
З 24 травня відкривається виставка робіт харківського митця Віталія Сластяникова «Кораблі». Експозиція триватиме до 4 червня.
Харківська кав’ярня Coffee Divers
Якщо у вас є дилема: піти на каву чи на виставку, то ця кав’ярня вирішила за вас. Тут можна зробити й те, й інше. Загалом працівники інколи влаштовують кінопокази, виставки молодих харківських митців, а також презентації книг.
Що подивитися?
Наразі в кав’ярні відкрилася експозиція художника з Рівенської області Грицюка Євгена «Гримить чорний побут». Виставка триватиме до 20 червня.
Крім того, створили «Кіно.Кава.Спільнота», де роблять покази фільмів, а відвідувачам пропонують робити донати на ЗСУ. Як результат, маєте низку позитивних моментів: кава, нові друзі, кіно та підтримка наших військових.
Театри
Театр Ляльок
11 лютого Харківський державний академічний театр ляльок ім. В. Афанасьєва поновив роботу. Уперше з початку повномасштабного вторгнення РФ приміщення відкривають для регулярних відвідувань. До цього Харківський театр ляльок грав вистави для дітей у підземці, також навесні був нагороджений премією Мікаеля Нюквіста в Стокгольмі.
Повну історію театру під час повномасштабного вторгнення читайте та дивіться в нашому репортажі.
Оскільки 18 квітня набув чинності наказ про заборону проведення культурних заходів, якщо кількість глядачів перевищуватиме 50 осіб, керівництво вирішило грати вистави у внутрішньому двері театру.
Що подивитися?
27 та 28 травня відбудеться прем’єра «ЖИРАФ МОНС» — це харківська історія воєнної весни.
Харківський академічний драматичний театр
У березні 2022 року театр тричі потрапляв під обстріл. Уламки від снарядів знайшли на даху, вхідні двері винесло вибуховою хвилею. Без скла залишилася більша частина вікон та дверей.
28 грудня 2022 року Харківський академічний театр імені О.С. Пушкіна перейменували на Харківський академічний драматичний театр. За словами т.в.о. директора театру Олени Ткаченко, театр перейшов на український репертуар ще до введення воєнного стану. Тоді було створено дві вистави — «Украдене щастя» та «Лісова пісня». Торік восени відбулася прем’єра за твором Ремарка «Полюби ближнього свого».
Враховуючи заборону на проведення масових заходів, колектив театру переніс вистав до комунального закладу «Обласний організаційно-методичний театрально-концертний центр» (ТКЦ).
Що подивитися?
27 травня 2023 року о 18:00 відбудеться вистава «Занадто одружений таксист» за п’єсою драматурга Рея Куні.
Поезія та літвечори
Харківські поети та письменники найчастіше проводять заходи у Swich Bar, Pintagon, ЛітМузеї та ЄрміловЦентрі.
Зокрема, можна потрапити на «Горище», Lit Slam та інші читання. Їх проводять два мистецькі осередки — Стеля та Літслем.
Що таке Стеля?
Це мистецьке об’єднання, яке раніше називалося Speech’ki. Вони організовують літературно-музичні вечори, де кожен може або прийти послухати, або продекламувати власний твір. Детальніше про те, як спільнота переживає воєнні часи можна прочитати в нашому матеріалі.
LitSlam — ще одне мистецьке об’єднання, яке організовує конкурс з елементами шоу, що популяризує сучасну українську літературу в усіх її проявах. Це можливість довести, що література може бути цікавою для широкого кола. Спосіб об’єднати талановитих людей під одним дахом, пояснює один зі співорганізаторів заходу.
Це не просто читання поезії, а й перформанси, проза, стендап — будь-який розмовний жанр.
Що відвідати?
27 травня о 18:00 проведуть ЛітСлем у Swichbar. Вхід коштує 100 гривень — збиратимуть на потреби ЗСУ.
Літературний музей
З початку повномасштабного вторгнення співробітники осередку не проводили заходів на території музею. Вони розгорнули діяльність у Львові. Так, на минулих вихідних пройшла виставка «Антитексти».
Попри небезпечні умови в Харкові, Літмузей організовував заходи в місті, але в інших локаціях — в ArtArea ДК або ЄрміловЦентрі. Восени 2022 року відбулася перша подія в рамках фестивалю «П’ятий Харків».
Маленькими кроками впродовж року музей поновлював роботу в місті. Уже цієї весни проводили заходи у внутрішньому дворику. 21 березня пройшов щорічний фестиваль «Читання на драбині», потім були літературні зібрання, презентація книг та виставки. До Міжнародного дня музеїв працівники ЛітМузею організували фестиваль «Ніч музеїв».
Уже 24 травня співробітники оголосили про відкриття приміщення. Наразі там діють дві виставки: «Харків Залізобетон» та «Майстерня Бондаря». Також у дворі музею продовжується виставка постерів «Воєнний плакат весняного стану» від Музею шрифтової історії Одеси.
Музика
Арт-клуб Pintagon
Місце, де проводять презентації книг, покази фільмів, літературні та музичні вечори й лекції.
Що відвідати?
27 травня о 19:00 відбудеться музичний вечір з The Deep Jazz Sound.
Бар «Плакуча Іва»
Наразі бар є одним із головних кластерів електронної музики в місті. Тут проводять благодійні вечірки: харківський діджей, резидент клубу «Живот» Роман Курган (Monotronique) влаштував серію благодійних івентів під назвою Monotronique & Friends. Їх планують організовувати щомісяця.
Ідея проста: грати електронну музику та збирати гроші на допомогу українським військовим.
Також цього тижня можна потрапити на другу вечірку електронної музики «Харків Незламний» від IM AWAKE.
27 травня о 17:00 на слухачів чекатимуть у Будинку Архітектора, за адресою Дарвіна, 9: Vera Logdanidi, Ivan Feo, Vexler, Stamisho, Karpov b2b Zaharov.
Концепція вечірок «Харків Незламний» — музика, що рятує життя. Ти танцюєш — люди отримують допомогу. Частину зібраних коштів передадуть на потреби військових 247 батальйону 127 Окремої бригади ТрО в складі ЗСУ.
Нові культурні осередки
Усе більше й більше місць відкривається в Харкові для молоді. 20 та 21 травня на Пушкінській з’явилося два нових арт-простори.
79 кут
Це новий простір із галереєю, камерною сценою та залою для майстер-класів. Знаходиться в колишньому бункері по вулиці Пушкінська, 79.
Створили артпростір Олександр Волков, Георгій Акжитов, Дмитро Рудяк та Ірина Водолажченко, щоб розвивати мистецтво, давати можливість молодим митцям показувати свої роботи.
Тут проходитимуть концерти, поетичні вечори, лекції, презентації, кіновечори, камерні вистави й майстер-класи, а також виставки харківських митців.
Що відвідати?
28 травня о 18:00 відбудеться перегляд фільму «Стоп Земля». А загалом на сторінці артпростору в Instagram щодня публікують нові події.
Творче Нежить
Це мистецьке об’єднання, яке створили чотири людини з різних творчих осередків — Магран Тата, Веро Юзепчук, Аутсайдер Ярослав та Богдан Алексін. Простір розташований за адресою Пушкінський в’їзд, 6, другий під’їзд.
Основною метою є створення творчої спільноти шляхом популяризації мистецтва та стимуляції самовираження молоді.
«Спочатку це була одноденна подія — поп-ап виставка, перформанс і хода з роботами, які люди просто приносили із собою на захід. Тоді зібралося близько 60 людей», — розповіла Веро.
Далі з’явилося приміщення і команді довелося за тиждень одночасно робити ремонт та проводити open call, щоб зробити виставку.
Наразі в новому осередку триває виставка «Рідний чорний». На ній представлено роботи 14-ти художників зі своїми варіаціями на тему «Чорного квадрату» Казиміра Малевича.
Окрім галерейного приміщення, є ще нижній зал, де проводитимуть кінопокази, лекції та поп-ап виставки. З наступного тижня планують запросити гостей на першу таку подію.
Усі заходи — free donate. Частину грошей перераховуватимуть на гуманітарну допомогу та підтримку ЗСУ, ще частину на покриття витрат художникам, які роблять виставки в осередку.
Читайте також:
- Фестиваль класичної музики KharkivMusicFest: як звучить прифронтовий Харків.
- «Все буде Слем!»: як відроджується поетична спільнота Харкова.
- Зустрінемося на «Горищі»: як мистецьке об’єднання «Стеля» вплинуло на літературну спільноту Харкова.
- Рок-концерти на потреби ЗСУ: як харківський паб перетворився на царину волонтерського руху.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!