Культурне життя міста та регіону тимчасово припинене. Більшість запланованих вистав та концертів у Харкові скасовуються.

Рада оборони Харківської області ввела заборону на проведення культурних заходів, якщо кількість учасників та глядачів буде більшою за 50 осіб. Рішення про заборону проведення культурних заходів було прийнято ще 28 березня, однак наказ набув чинності лише 18 квітня. Це спричинило хаос у культурному житті міста: концерти то скасовували, то дозволяли, а вистави переносили на інші сцени та дати.

У відповіді на наш запит Харківська ОВА підтвердила, що дійсно на виконання Протоколу №3 засідання Ради оборони Харківської області від 28.03.2023 заборонено проводити масові заходи в приміщеннях театрів, концертних установ, філармоній, клубів, музеїв та бібліотек незалежно від форми власності, в умовах воєнного стану, та на відкритому просторі на території Харківської області з кількістю учасників та глядачів понад 50 осіб.

На питання щодо обґрунтування такого рішення в ОВА додали, що згідно з пунктом 8 частини першої статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, заборону проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.

«Вони [організатори заходів – ред.] декларують, що у випадку повітряної тривоги зупинять виставу і спустять людей до укриття. А тепер цифри: ракета С-300 летить 30-40 секунд. Запропонуйте 200-300-500 людей спустити менш ніж за хвилину до укриття. Якби ми керувалися такою тезою, тоді дозволяємо відкриватися школам та дитячим садочкам. Географічне розташування і військова обстановка, що до нас [до території Харківської області – ред.] поки що долітають ракети С-300. Коли ця ситуація зміниться, будемо ухвалювати нові рішення», — прокоментував рішення Ради оборони області агентству «МедіаПорт» начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Харківська обласна рада проти ОВА

Голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко організувала нараду з представниками комунальних закладів культури, до якої долучився народний депутат України Павло Сушко та заступниця міністра культури та інформаційної політики України Галина Григоренко.

«Ті театри, які мають бомбосховища чи укриття, повинні працювати. З цим питанням звертатимемось до Харківської обласної військової адміністрації. Звісно мають бути враховані всі заходи безпеки, зокрема, можлива кількість людей, присутніх на виставах, та інші. Ми не повинні допустити, щоб наші заклади взагалі припинили існування. Акторський склад значно зменшився, і ми не можемо допустити ризик знищення сфери культури у регіоні», — підсумувала нараду з діячами культури голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко.

Реакція культурних діячів

Фестиваль класичної музики Kharkiv Music Fest стартував 13 квітня в приміщенні ХНАТОБу. Організатори не мають розуміння, чи зможуть проводити заходи в майбутньому.

«Наскільки я знаю, оновлень не було. Театр анонсував скасування концертів принаймні до кінця квітня. Взагалі ситуація не дуже зрозуміла, я навряд чи зможу її коментувати. Бачила, що голова облради звернулася з пропозицією відмінити цю постанову. Уточнила: нам надіслали ще одного листа, де все те саме, але зазначено, що це має рекомендаційний характер», — розповіла завідувачки літературної частини ХНАТОБу Інга Долганова.

Оголошення на офіційному сайті ХНАТОБу / Знімок з екрана: hatob.com.ua

Скасовували заходи не лише в оперному театрі Харкова: 23 квітня харківська поетеса Наталка Маринчак мала виступити у приміщенні Театру ляльок.

23 квітня харківська поетеса Наталка Маринчак мала виступити у приміщенні Театру ляльок, але захід було скасовано / Знімок з екрану: instagram.com/natalka_marynchak

«Наше керівництво веде переговори щодо цього питання з обладміністрацією. Так розумію, що більшість інформації скоріше неофіційного характеру, але з основних моментів — нам пояснили, що це розпорядження буде офіційно скасоване найближчим часом. Керівництво театру вирішило не відміняти премʼєру, в ОВА про це знають. Розумію, що це звучить дещо парадоксально. Не можу прокоментувати цю ситуацію детальніше, покладаюся в цьому на рішення директора театру, тобто він взяв на себе відповідальність проводити вистави»», — пояснює Ольга Дорофєєва, завідувачка літературної частини Харківського театру ляльок імені В.А. Афанасьєва.

На сайті Театру ляльок цими вихідними справді заплановано три вистави, серед яких прем’єра для дорослих “Вертеп. Війна. Вірші” Сергія Жадана / Знімок з екрану: puppet.kharkov.ua

Щоправда, продаж квитків онлайн закрили. Телефоном у касі театру підтвердили, що онлайн продажі призупинені.

Квитки недоступні для купівлі онлайн. “На жаль, даний захід не доступний для продажу, але Ви можете оформити попереднє замовлення. Коли продаж на захід буде активовано, ми сповістимо Вас за допомогою електронної пошти” / Знімок з екрану: kharkov.internet-bilet.ua

«Ми це зробили, адже не знаємо, чи відбудеться завтра прем’єра. В касі квитки ще є, тому приходьте за пів години до вистави», — повідомила працівниця театру.

Де можна проводити культурні івенти

Загалом 16 об’єктів Харківщини потрапили до переліку безпечних місць, в яких рекомендується проводити масові заходи. Зокрема, у Харкові туди ввійшли метрополітен, «ЄрміловЦентр», мала зала ХНАТОБу.

«Було визначено спеціально відведені місця для проведення масових заходів задля безпеки наших громадян. Адже, на жаль, в усій Харківській області є велика загроза ракетних обстрілів. Якщо проводяться певні вистави, концерти або виставки люди мають бути спокійні за свою безпеку. Тому заклади можуть облаштовувати власні підвали за визначеними державними будівельними нормами», – зазначила заступниця начальника Харківської ОВА Віта Ковальська.

Крім визначеного списку, заходи можна проводити у місцях, які відповідають нормам ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Зокрема, зовнішні огороджувальні конструкції повинні витримувати навантаження від вибуху та вибухової хвилі згідно з одним із чотирьох класів захисних споруд.

А що далі?

У інших прифронтових обласних центрах (наприклад, у Миколаєві та Запоріжжі) театри продовжують працювати даючи робочі місця трупам та культурним діячам, а людям можливість бодай якось відволіктися від постійних ракетних обстрілів. Зазначимо, що у Харкові відновили роботу торговельно-розважальні центри та великі мережі супермаркетів, куди приходять щодня тисячі людей.

Ґвара Медіа уважно слідкуватиме за відновленням культурного життя у Харкові та поверненням глядачів у його театри.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!