Хто такий Сковорода: шість суперечливих версій

Уляна Круча - 04 Грудня 2023 | 15:20

3 грудня відзначався 301 рік з дня народження Григорія Сковороди. Перший український філософ був різнобічною особистістю та мав безліч талантів й навичок. Тож його ім’я зазвичай супроводжується визначеннями гуманіст, мислитель, поет та викладач. Часом до цього переліку додаються богослов, містик, інтелектуал, мандрівник, «можливо, композитор». Сам він обрав собі ім’я Варсава — син Свободи. Сковорода також був поліглотом й вегетаріанцем, грав на сопілці, співав у хорі, не мав власного будинку і 25 років присвятив мандрам.

Навіть визнані факти з життя Григорія Савича свідчать, що той був вкрай оригінальною людиною. Його алегорична творчість і таємничі пробіли в біографії перетворюються на поживний матеріал для різноманітних домислів. Йдеться не лише про легенди, а й про цілком обґрунтовані, хоч і суперечливі, гіпотези — дослідження без остаточних підтверджень чи спростувань.

Григорій Сковорода — масон?

Низка істориків стверджує, що автор «Саду Пісень» є одним із засновників київської ложі «Безсмертя». За докази гіпотези найчастіше наводяться такі факти:

 • Деякі філософські тези Сковороди співзвучні із масонськими постулатами, зокрема ідеї про «будівництво» людини й суспільства.
 • Масонські символи — око та чаша — мають схожий вигляд з малюнками трикутників та фонтанів із записів Сковороди.
 • Популярність робіт Варсави серед загальновизнаних масонів. Навіть першу друковану публікацію організували лицарі ложі «Три колони» Михайло Ковалинський, Александр Лабзін та Михайло Антоновський.
Колаж Катерини Бруєвич та Анастасії Пташинської / Фото з сайту Національного музею історії України

Григорій Сковорода — хасид?

Український філософ не просто вірянин, а й один з творців хасидизму. На користь такої гіпотези існує багато доказів, щоправда, жоден з них не є прямим.

 • Хасидизм — відгалуження юдаїзму — народився та розвивався на території України у той самий час, що й Григорій Савич. Мислитель досконало володів івритом, їдишем та грецькою мовами.
 • Характерні риси творчості Сковороди — містицизм повсякденності, духовність та піднесеність, що подаються у простих та грайливих притчах. Ці ж та багато інших характеристик притаманні вченню хасидів.
 • Обрання єврейського імені Варсава є символічною ініціацією — освяченням переходу у нову віру.
Ілюстрація до оповідань Г. Сковороди О. Ройтбурд / Фото з архіву PinchukArtCentre

Григорій Сковорода — буддист?

Прихильниками цієї гіпотези є переважно культурологи та літературознавці, які досліджують подібності між релігією і вченням українського філософа. У цій гіпотезі докази підтверджують: християнські цінності Сковороди насправді притаманні буддистській традиції.

 • Схожість біографії Сідхартхи Гаутами (Будди) та Григорія Савича. Обидва обрали духовні пошуки замість світського життя і знайшли істину в раптовому осяянні, а не навчанні чи божественному походженні. До того ж в обох випадках містична подія сталась у саду.
 • «Пізнай себе!» — один з головних принципів життя Сковороди — за своєю суттю є ідентичним тантричній Садхані. В обох випадках для духовного розвитку пропонується приділити максимальну увагу усім проявам власної особистості.
 • Медитації через споглядання за зовнішнім світом. Відомий харківський теолог Олександр Філоненко називає Сковороду «православним буддистом», а його оселю у Бабаях — «ідеальним місцем для медитації». Будинок поступово руйнується, а намагання активістів зберегти культурну пам’ятку впираються у владну бюрократію. Докладніше про це — у матеріалі Ґвара Медіа.
Туристичний маршрут «Стежка Сковороди» / Фото: Сергій Прокопенко, Ґвара Медіа

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій!

Григорій Сковорода — атеїст?

У радянській пропаганді Григорій Савич подавався «богоборцем» і захисником робітничого класу. Для того, щоб образ остаточно відповідав ідеології, Сковороду назвали «першим російським філософом». З цією ж метою «перевдягли» його пам’ятник на Контрактовій площі в Києві. Скульптор Кавалерідзе замислював зобразити мислителя босим з Біблією в руках та хрестом на тілі. Довелося зробити в лаптях та з сумою жебрака. Для доказу атеїстичних поглядів мислителя були застосовані традиційні тогочасні методи — брехня і маніпуляції.

 • Виспівування цінності свободи трактувалось як звільнення від кайданів релігії.
 • Незгода із деякими церковними постулатами подавалась як «боротьба з попами».
 • Ідея практикувати дієве споглядання для пізнання себе прирівнювалась до заклику «труд облагораживаєт!».
Картина Ю. Павловича «Сковорода говорить з людьми на кладовищі» / Фото з сайту Національного музею історії України

Григорій Сковорода — гей?

Плітки про гомосексуальність філософа набули статусу гіпотези на початку XX сторіччя завдяки Віктору Домонтовичу. У роботах «Сковорода: дружба з Ковалінським» науковець досліджує листи філософа та спогади його друзів і наводить такі докази своєму припущенню:

 • Григорій Савич не лише ніколи не був одруженим, а й всіляко намагався уникати будь-яких стосунків з жінками та розмов про міжстатеві стосунки.
 • Захоплення ідеєю Платона щодо взаємодії Вчителя та Учня, де сексуальний зв’язок нібито є одним зі способів передачі досвіду.
 • Пестливі прикметники та пристрасні завіряння в любові у листах до друзів-чоловіків. 
Картина О. Ройтбурд «Григорій Варсава Сковорода з екзотичними птахами в Саду божественних пісень» / Фото з ресурсу reddit

Григорій Сковорода — гурман?

Те, що Варсава вживав алкоголь та упадав не лише за духовною, а й за реальною їжею, дисонує з традиційним образом аскета. Втім, така гіпотеза має документальні підтвердження.

 • У 1740-х роках Сковорода служив у комісії закупівлі вин для двору імператора. Цей факт нібито свідчить про те, що філософ на практиці був обізнаний в алкогольних напоях.  
 • В бібліотеці харківського університету Каразіна зберігається рукопис з кулінарними стравами, складений Сковородою. Щоправда, в наукових колах точаться суперечки щодо належності рецептів. Частина дослідників вважає їх авторськими, інші — що вони переписані зі старовинної книги чи зібрані під час мандрів Європою.
 • За спогадами Михайла Ковалинського, Григорій Савич був вегетаріанцем, але не відмовлявся від молочних продуктів та яєць. А також: «він любив сири, токійські вина, лимони, журавлину».
Картина Ярослава Войцеховського «Розмова Григорія Сковороди з Мінервою про квантову заплутаність сердечності» / Фото з архіву художника

Читайте також:

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.