Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами бота ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
29.04.2024
Фейк. Відвідувачам кінофестивалю «Sunny Bunny» роздали пам’ятки з вказівками, як поводитись з представниками ЛГБТ-спільноти
З 23 квітня проросійські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Медведь», «BelVestnik», «Бабка знает всё!», «Росич | Rosich» та інші почали поширювати новину про те, що на кінофестивалі Sunny Bunny видають пам’ятки для відвідувачів з вказівками, як слід поводитись з представниками ЛГБТ-спільноти. Як доказ, в новині міститься зображення, яке нібито і є даною пам’яткою з переліком правил поводження з представниками спільноти, зокрема відвідувачам забороняється тикати в них пальцем, говорити про них, коли вони поруч, підходити близько спереду і говорити про бойові дії та фронт.
Однак, чи правдива ця новина – читайте на нашому сайті.
29.04.2024
Фейк. Сюжет Bild: Журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Євро-2024
22 квітня 2024 року пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що спортивний журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Чемпіонаті Європи у Німеччині. Як пояснюється далі, обґрунтовується це тим, що українці зазнають стресу через війну і швидше за все приймають заспокійливі, що може дати невірно позитивний результат аналізу допінг-проби. Тому до українських футболістів варто застосувати «пом’якшення». На це нібито відреагував колишній тренер збірної Німеччини з футболу Йоахім Лев:
«Якщо політика для нас важливіша за чесні спортивні змагання на рівних, то, можливо, варто скасувати всі тести? Або не організовувати чемпіонат, а гроші за нього віддати українцям разом з трофеєм?»
За доказ наведеної інформації, пропагандисти надають відеоролик з логотипом німецького видання Bild. Тобто, відео представляється за новинний сюжет саме від цього ЗМІ.
Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Шкварка News», «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» та «Урал VZ Дейли».
Детальний розбір новини – у нашому матеріалі.
30.04.2024
Фейк. У Харківському національному економічному університеті готуються до мобілізації студентів
Телеграм-канал «Укропский фреш» поширив (архів) інформацію про те, що в Харківському національному економічному університеті нібито готуються до мобілізації студентів.
На підтвердження своїх слів, автори допису публікують нібито фото з дошки оголошень університету. На одній із листівок зазначено, що в деканаті просять терміново, до 30 квітня студентам-чоловікам надати актуальні паспортні та вказати чи була зміна прописки. Крім того, необхідно нібито проінформувати про студентів, які не відвідують заняття протягом місяця, та надати дані про їх фактичне місце проживання.
Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «DNR-PRAVDA.RU» (архів), «ZOV Харьков» (архів), «Мрія» (архів) та анонімні Телеграм-канали «Первый Харьковский» (архів), «Военный обозреватель» (архів).
Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому аналізі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
30.04.2024
Фейк. Київський ТЦК та СП розігрує призи за оновлення даних
Телеграм-канал «Медведь» поширив (архів) інформацію про те, що Київський ТЦК та СП нібито намагається заманити до себе військовозобов’язаних наданням промокодів та розіграш подарунків.
На підтвердження своїх слів автори допису публікують фото оголошення, яке нібито розвішує Київський міський ТЦК та СП. В ньому йдеться про те, що всім хто оновить свої дані в ТЦК буде надано промокод «на всі випадки життя», зокрема:
- 25% знижки на засоби жіночої гігієни в мережі магазинів EVA;
- місячна передплата на міжнародний медіасервіс MEGOGO для перегляду телебачення, кіно, спортивних трансляцій, прослуховування аудіо;
- рол «Філадельфія Де Люкс» із креветкою Ебі в подарунок.
Також, головним призом для учасників розіграшу виступає електросамокат.
Чи справді Київський ТЦК та СП розігрує призи за оновлення даних – читайте у нашому матеріалі.
30.04.2024
Фейк. В Україні продають браслети з молитвою від ТЦК та СП
Пропагандистські Telegram-канали «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Медведь» (архів), «На самом деле в Днепре» (архів) поширили новину про те, що нібито в Україні почали продавати браслет з молитвою від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Як доказ, фейкороби надають фото цього браслета, на якому нібито зазначений наступний текст:
«Пресвята Богородице, спаси нас від ТЦК! Святий архістратиже Михаїле, будь нам споборником! Святий ангеле-хранителю не відступи від мого улюбленого. Всі святії, моліть Бога за нас! Господи, нехай буде воля Твоя!»
Цю новину поширили й російські ЗМІ «ZOV ДНР» (архів), «ZOV Днепропетровск» (архів), «Pravda EN» (архів).
«Мабуть, тільки вищі сили можуть врятувати українця від мобілізації, більше розраховувати нема на кого. Посилення мобілізації відкрито .В Україні новий бізнес: антиТЦКашна атрибутика», – додають автори публікацій.
Чи правда це — розбирались наші фактчекери.
30.04.2024
Фейк. «Я доведу вам, що вода в Сені є абсолютно безпечною для Олімпіади»: обкладинка німецького сатиричного журналу «Titanic» висміює Макрона
13 квітня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито німецький сатиричний журнал «Titanic». На обкладинці зображено президента Франції Еммануеля Макрона, який намагаючись «довести, що вода в Сені абсолютно безпечна для Олімпіади», пірнає в неї, а виринувши назад, став мутантом. Як зазначають пропагандисти, така обкладинка є реакцією на «впевненість Макрона в успіху проведення Олімпіади», попри те, що, «європейська преса обговорює «тривожний рівень забруднення» в Сені, де, зокрема, мають пройти олімпійські змагання».
Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Гродненские сливы – новости Гродно», «BelVestnik» та «МЕТАМЕТРИКА».
Чи була така обкладинка — перевіряли наші фактчекери.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
30.04.2024
Фейк. Указу про введення воєнного стану в Україні немає
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно на офіційному сайті Президента України Володимира Зеленського відсутній Указ про введення воєнного стану в Україні. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Gura Anton», який вже декілька разів фігурував у наших спростуваннях.
Так, на відео через пошук намагаються знайти Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану» на сайті Президента України. Жіночий голос на відео повідомляє, що вводить в пошуковий запит № 64/2022 і відповідного указу не видає.
«Чомусь нічого не шукає. Він десь подівся, чи якась інша причина в тому всьому є? Поясніть», — говорить жіночий голос на відео.
У дописі до відео, автор називає воєнний стан у країні «цирком» та підкреслює, що саме через це «спокійно їздить собі в гори».
Чи справді Указу про введення воєнного стану в Україні немає – далі в нашому аналізі.
30.04.2024
Фейк. Сюжет il Messaggero: кардинал Маріо Зенарі звинуватив Кулебу у насиллі над власним народом
З 26 квітня російські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Артёмовск» та інші почали поширювати новину про те, що італійський кардинал Маріо Зенарі розкритикував заяву Кулеби та звинуватив його у насиллі над власним народом.
Як доказ, новина містить відеосюжет з логотипом медіа il Messaggero в якому стверджується, що кардинал нібито зробив дану заяву в ефірі телеканалу Vatican News.
«Український міністр забув, що лише Господь має право судити людські рішення. Справжні герої, які гідні слави, обрали життя і в майбутньому врятувати свою націю від вимирання, навіть якщо міністри на кшталт Кулеби називають їх втікачами. Я б радив усіма можливими способами ігнорувати виконання людоїдських законів уряду України, які неприємні як людині, так і Богу», — таким чином цитуються у титрах слова Зенарі.
«Ватиканський кардинал Маріо Зенарі звинуватив Кулебу у насиллі над власним народом. Кулеба сказав, що державі начхати на громадян, яким начхати на державу», — дописують під відео у пропагандистських пабліках.
Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія» та акаунти на російських форумах та групи в соцмережі «ВКонтакте».
Аналіз відео — далі в нашому матеріалі.
30.04.2024
Фейк. Польську журналістку звільнили через розслідування про нацистську символіку, що використовують українські військові
Пропагандистські Telegram-канали «Отряд Ковпака» (архів) та «Александр Семченко» (архів) поширили новину про те, що нібито польську журналістку звільнили через публікацію розслідування про нацистську символіку, що використовують українські військові.
Автори до новини додали відео у якому йдеться, що польська журналістка Агата Гжибовська опублікувала своє власне розслідування, в якому нібито повідомлялося про те, що європейські ЗМІ масово редагували відеоролики з українськими військовими і прибирали кадри з нацистською символікою, проте на це звернули увагу користувачі в соціальних мережах. Журналістці нібито вдалося виявити понад пʼятдесят випадків такого редагування. Однак, через це розслідування Агату Гжибовську нібито звільнили з видання «Rzeczpospolita», «після того, як українські коментатори атакували сайт».
Також цю новину поширили й в інших ресурсах: у блог-платформі «Дзен» (архів), в соціальних мережах ВКонтактє «Лента новостей Запорожья | Z» (архів) та Х «@cebelica4», «@MinaAnimQueen», у YouTube «Всяко разно» (архів), у російському ЗМІ «ZOV ДНР» (архів).
Що не так з цією новиною — читайте в нашому розборі.
30.04.2024
Фейк. ЗСУ видали подяку Telegram-каналу «Бородатая бабушка»
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно 35-та окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського видала подяку Telegram-каналу «Бородатая бабушка».
Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:
«У ЗСУ виписують грамоти «російським агентам» або черговий провал РНБО».
Чи дійсно ЗСУ видали подяку Telegram-каналу «Бородатая бабушка» – далі в нашому матеріалі.