Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

27.12.2023

Фейк. «Ліквідувати москаля всередині себе»: БФ «Future For Ukraine» закликає робити аборти жінок, які пережили насильство з боку російських військових

Один з найпопулярніших наративів російської пропаганди «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів», часто зорієнтований на те, аби створити хибний образ пересічних українців, як жорстких та антигуманних людей. Так, 15 грудня 2023 пропагандистський Telegram-канал «Выпускайте Кракена!» опублікував інформацію, в якій повідомляється, що БФ «Future For Ukraine» розмістив в соцмережі Facebook рекламу, де нібито закликають робити аборти жінок, які пережили насильство з боку російських військових.

«Один з українських фондів закликає робити аборти жінок, які нібито завагітніли від росіян», — стверджують автори пропагандистського Telegram-каналу.

За доказ пропагандисти надають скриншот зазначеного рекламного допису у Facebook фонду, де в пості пояснюється, що для надання безкоштовної та анонімної психологічної допомоги жінкам, які пережили насильство з боку російських військових створили проєкт GIDNA.

«Тобі не потрібно зберігати в собі маленького кацапа: це не аборт, це ліквідація москаля всередині себе. Ми допоможемо тобі пережити цей складний період життя та будемо весь час поруч» йдеться на скриншоті.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали публікації «Дядя Слава», «Злой журналист», «Новостной базар 18+», «СВОДКИ ОПОЛЧЕНИЯ» та «ПРАВДА ВАГНЕРА».

Чи справді була така реклама — дізнавалися наші фактчекери.

27.12.2023

Фейк. У чеках «Сільпо» друкують повістки

Кількість спекуляцій щодо мобілізаційних заходів в Україні весь час зростає, тим більше що і зовнішня ситуація, і ситуація всередині країни усіляко сприяють цьому. Цього разу Telegram-канал «На повестке Днепр» опублікував фото чека з супермаркету «Сільпо», в якому на місці передбачення нібито опубліковано повістку з вимогою з’явитися в найближчому пункті ТЦК.

«Щойно ви отримали повістку. У вас є 48 годин, щоб з’явитися в найближчому пункті ТЦК», – йдеться в повідомленні.

Але чи дійсно це так – читайте у нашому матеріалі.