Фейк. У чеках «Сільпо» друкують повістки

Василина Гав'як - 27 Грудня 2023 | 09:31

Кількість спекуляцій щодо мобілізаційних заходів в Україні весь час зростає, тим більше що і зовнішня ситуація, і ситуація всередині країни усіляко сприяють цьому. Цього разу мережею шириться новина про те, що у чеках мережі супермаркетів «Сільпо» друкують вимоги з’явитися до пунктів ТЦК. Але чи дійсно це так – читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канал «На повестке Днепр» опублікував фото чека з супермаркету «Сільпо», в якому на місці передбачення нібито опубліковано повістку з вимогою з’явитися в найближчому пункті ТЦК.

«Щойно ви отримали повістку. У вас є 48 годин, щоб з’явитися в найближчому пункті ТЦК», – йдеться в повідомленні.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Порівняння чеків

Ми розпочали з того, що зробили покупку у мережі «Сільпо» та порівняли отриманий чек з чеком з пропагандистського каналу.

Так, у чеках не співпадають:

  • Шрифт передбачення. (Так, у «нашому» чеку шрифт більш жирний і круглий);
  • Після передбачення розташовані різні рядки. (Так, у «нашому» чеку після передбачення сума і ПДВ, а в чеку з Telegram-каналу сума відокремлена пунктиром);
  • Пунктир відрізняється за довжиною лінії
  • Відсутність «решіток» у «нашому» чеку біля передбачення.

Це підтвердили нам сьогодні, 27 грудня, і у мережі «Сільпо».

Оригінал чека для створення фейкового зображення

Наступним кроком, завдяки зворотному пошуку зображень, ми зʼясували, що насправді подібне фото чека вже зʼявлялося в мережі ще у 2020 та у 2021 роках. Так, значення суми, суми податку, готівки, решти та номер артикулу повністю збігаються з тим, що поширюють фейкороби.

Однак в розділі «Передбачення для вас» вказано: «Любіть і поважайте себе, ви – гніди!»

Також ми бачимо, що з 2021 року вигляд чека у мережі «Сільпо» дещо змінився у 2023 році

Насправді це зображення чека виявилось фейком. Андрій Грищук, автор поширення цього фото, повідомив про це в своєму особистому акаунті Facebook.

«Тепер із точністю можна стверджувати, що це все був монтаж, зроблений у програмі фотошоп. і замість слів “ви — гніди!” були “ви — гідні!” бачив оригінал і провів порівняльний аналіз за допомогою нейромережі. дякувати Богові, розібралися. отже, від імені нашої редакції перепрошую за це перед усіма потерпілими — сталася жахлива помилка», – йдеться в публікації.

Служба підтримки мережі супермаркетів Сільпо в коментарях під дописом Андрія Грищука також спростувала цей фотофейк.

Коментар мережі «Сільпо»

Ми також звернулися до компанії Сільпо та запитали чи насправді вони у чеках друкують такі «передбачення» з вимогою зʼявитися до пунктів ТЦК.

«Дане зображення чийсь не дуже вдалий жарт Ми не маємо нічого спільного з такими дописами в чеках», – йдеться в коментарі.

Тож, російська пропаганда створила черговий фейк — штучно змінила чек з 2020 року за допомогою фоторедагування, для поширення дезінформації щодо мобілізаційних заходів в Україні.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.