Bellingcat дізналися про введення цензури у Франції щодо Олімпійських ігор 2024, а на Харківщині військовослужбовці ЗСУ побили жінку з інвалідністю. Фейкотня 08.04 – 14.04

Фактчек Редакція - 14 Квітня 2024 | 18:47

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

04.04.2024

Маніпуляція. У Харкові розширюють мережу військкоматів

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно у Харкові для примусової мобілізації відкривають рекрутинговий центр, який є нібито ланкою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду.

«Гайки дедалі сильніше закручуються, але при цьому харківська влада каже, що активізації бойових дій не очікується. При цьому факти свідчать про зворотне — людей готують як “живий щит”», – дописують автори.

Чи дійсно це так та який зв’язок між військкоматами та рекрутинговими центрами — далі в нашому матеріалі.

08.04.2024

Фейк. У Львові переселенцям зі сходу відмовляють в оренді житла, або здають за подвійну ціну

2 квітня російський пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» поширив новину в якій стверджується, що місцеві мешканці у Львові відмовляються здавати в оренду житло «біженцям зі сходу», або ж виставляють для них ціну вдвічі більшу ніж для українців з інших регіонів.

«У Львові місцеві не хочуть здавати квартири біженцям із Харкова та Сум. Хтось просто відмовляє, а хтось ставить цінник для приїжджих зі сходу України вдвічі більше. Єдиний народ», —  йдеться у дописі.

На підтвердження даної інформації, новина містить два зображення, які нібито є скріншотами оголошень, розміщених на українських ресурсах з пропозиціями оренди нерухомості. 

«Тільки українці, Харків/Суми/Донбас НАВІТЬ НЕ ПИШІТЬ МЕНІ», —  йдеться в тексті першого зображення.

«Біженцям зі сходу (Харків) —  1100 $/мес», —  зазначається у другому зображенні.

Розбір новини —  далі у нашому матеріалі.

10.04.2024

Фейк. СБУ затримало директорку харківської школи, яка скаржилася на те, що військовослужбовці ЗСУ вживають наркотики в освітньому закладі

Telegram-канал «Укропский фреш» поширив інформацію про те, що Харківське відділення СБУ нібито затримало директорку школи №38 міста Харків за те, що вона поскаржилася на вживання військовослужбовцями ЗСУ наркотиків у освітньому закладі. 

Однак, чи правда це – далі в нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

13.04.2024

Маніпуляція. У Тернополі показали фільм про повернення регіону до складу Польщі

Telegram-канал «Укропский фреш» поширив інформацію про те, що у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбувся показ фільму про 241 ОБр ТрО ЗСУ, в якій нібито акцент робився не на війні з Російською Федерацією, а на поверненні регіону до складу Польщі.

«Так, за задумом режисера, 241 бригада ЗСУ захищає не Україну, а Польщу, до якої історично входили території нинішньої Тернопільської області. Примітно, що глядачі, які були присутні на прем’єрі, повністю підтримали творіння режисера, зазначивши глибинний сенс стрічки», – додають автори допису.

Проте, чи справді у Тернополі показали фільм про повернення регіону до складу Польщі – розбирались наші фактчекери.

13.04.2024

Фейк. Благодійний продуктовий набір з грошовою виплатою до Великодня від Червоного Хреста та ROZETKA

Наші користувачі чат-бота «Перевірка» звернулись до нас з проханням перевірити інформацію, чи дійсно благодійна організація «Червоний Хрест» разом з ROZETKA роздають подарункові набори та грошові виплати до Великодня. Отримати їх можуть усі, хто не отримав подібні набори від «Червоного Хреста» минулого року. Крім продуктів зазначених на світлині, у святковий комплект входить матеріальна допомога розміром від 1900-5100 тисяч гривень, залежно від віку людини, а також набір ліків під потреби отримувача. На зображені, що додається до новини зазначено, що продукти освячені в ПЦУ.

Проте, що не так з новиною про благодійний продуктовий набір з грошовою виплатою до Великодня від Червоного Хреста та ROZETKA – пояснюють наші фактчекери.

13.04.2024

Фейк. На Харківщині військовослужбовці ЗСУ побили жінку з інвалідністю

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Дергачах на Харківщині військовослужбовці ЗСУ побили жінку з інвалідністю, внаслідок чого їй потрібна дороговартісна операція. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Тепер мені потрібна операція»: трагічна історія жительки Дергачів, яка стала жертвою бойовиків 113 ТрО».

Проте, що сталося насправді — читайте у матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

14.04.2024

Фейк. Новообраний президент Сенегалу оголосив, що Франція повинна покинути країну

29 березня російські пропагандистські Telegram-канали «Анатолий Шарий», «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”», «Шейх Тамир», «Осташко! Важное» та багато інших поширили новину з зображенням, в дописі до якого стверджується, що новообраний президент Сенегалу заявив, що настав час Франції покинути Сенегал, а Сенегалу настав час «переглянути» всі колишні угоди з Францією.

«Настав час для Франції прибрати коліно з нашої шиї і покласти край цьому несправедливому гнобленню…», — йдеться у дописі до відео.

Тільки в розглянутих Telegram-каналах новина за три доби набула близько 3 млн переглядів.

Новину поширили й російські ЗМІ, зокрема «Мрія» і орієнтоване на французьку аудиторію «Pravda FR», пропагандистські акаунти в соцмережі Х, зокрема Camille MoscowArthur Morgan та групи в російській соцмережі «ВКонтакте».

Що не так з цією новиною — читайте у нашому детальному розборі.

14.04.2024

Фейк. Від 5 квітня 2024 року ЄС запроваджує нові правила перебування українців за кордоном

Telegram-канал «Я в Польщі (Yavp.pl)» поширив інформацію про те, що ЄС нібито від 5 квітня 2024 року запроваджує нові правила перебування для українців. 

«Певну категорію людей позбавлять соціальних виплат в Європі, дадуть змогу отримати прихисток та працевлаштування»,— йдеться в дописі.

Щоб отримати офіційну інформацію щодо зазначених змін, необхідно обрати країну перебування, перейшовши за посиланням вказаним у списку.

У своєму повідомленні автори допису посилаються на скриншот статті, нібито опублікованої на сайті видання «Українська правда».

Чи справді від 5 квітня 2024 року ЄС запроваджує нові правила перебування українців за кордоном – далі у нашому матеріалі.

14.04.2024

Фейк. Bellingcat дізналися про введення цензури у Франції щодо Олімпійських ігор 2024

З 2 квітня 2024 року російські Telegram-канали, зокрема «Оптимистка в штатском», «Шкварка News» та інші почали поширювати новину про те, що журналістам у Франції ввели жорстку цензуру стосовно проблем, пов’язаних з олімпійськими іграми. Нібито до французьких редакцій надійшли «рекомендаційні листи» з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Ба більше, стверджується, що після цієї «гестапівської» рекомендації, журналістам довелося навіть спростовувати вже опубліковану інформацію про проблеми, пов’язані з іграми.

Як доказ, новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC. В титрах до нібито новинного сюжету йдеться про те, що редакція Bellingcat в приватній розмові з журналісткою французького телеканалу TF1 Самірою Ель Гадір дізналася про «рекомендаційні листи» до редакцій французьких медіа з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Зазначається, що журналісти через отримані «рекомендаційні листи» змушені були спростовувати вже опубліковані власні публікації. Ба більше, в сюжеті заявляється, що журналісти обурені такими обмеженнями, про що нібито і заявила Саміри Ель Гадір. Це буцімто навіть змусило провести акцію проти утискань свободи слова журналістики.

«Це явне утискання свободи журналістики. Такі обмеження можуть змусити нас оголосити страйк, щоб повернути собі право займатися своїми справами, як це вже зробили французькі фермери», — наводиться у титрах нібито цитата Саміри Ель Гадір. 

Наприкінці відео у титрах наводиться інформація, що у відповідь на запит Bellingcat, розслідувачі не отримали жодної інформації щодо тиску на журналістів ані у МОК, ані у Паризькому організаційному комітеті Олімпійських ігор 2024.

Ми детально дослідили цю інформацію. Що сталося насправді — розбиралися наші фактчекери.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.