Фейк. На Харківщині військовослужбовці побили жінку з інвалідністю

Фейк. На Харківщині військовослужбовці ЗСУ побили жінку з інвалідністю

Василина Гав'як - 13 Квітня 2024 | 22:15

Російська пропаганда регулярно намагається дискредитувати українську армію. Цього разу мережею шириться інформація, нібито на Харківщині військовослужбовці побили жінку з інвалідністю. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Дергачах на Харківщині військовослужбовці ЗСУ побили жінку з інвалідністю, внаслідок чого їй потрібна дороговартісна операція. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Тепер мені потрібна операція»: трагічна історія жительки Дергачів, яка стала жертвою бойовиків 113 ТрО».

скриншот допису з телеграм-каналу «Укропский фреш»

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам допис та розділили його на дві частини: «побиття жінки» та походження фото.

«Побиття жінки»

У своєму дописі автори зазначають, що під час отримання гуманітарної допомоги у жінки виник конфлікт з військовослужбовцями. Так, за даними пабліка, військові вдарили її по хворому коліну, через що тепер потрібно робити операцію.

Ми звернулися до міської ради Дергачів (до речі, Дергачі — місто, а не селище, як зазначають автори надісланого допису) та запитали, чи відомо їм про випадок побиття військовослужбовцями жінки з інвалідністю. Очікувано вони заперечили таку інформацію та зазначили, що нічого про подібний випадок не знають, ніхто за допомогою не звертався.

скриншот допису з телеграм-каналу «Укропский фреш»

Після цього ми знайшли Островерх Наталію Миколаївну, про яку йдеться у публікації. Жінка була здивована нашим запитанням і навіть не підозрювала, що фейкороби використали її особисті дані для створення неправдивих дописів.

Наталія розповідає, що справді має проблеми зі здоров’ям (ще з дитинства) і потребує чергової операції, проте наголошує: інформація про нібито побиття її військовими — неправда.

скриншот діалогу

Походження фото

Фото, які у своєму дописі використали фейкороби задля створення ефекту правдивості, належать Наталії. Через те, що жінці потрібна дороговартісна операція, вона дійсно у соцмережах звертається по допомогу до небайдужих, прикріплюючи до звернень фото себе та своїх документів.

Власне з одного зі звернень і взяли фото російські пропагандисти.

скриншот публікації

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.