Фейк. У Львові переселенцям зі сходу відмовляють в оренді житла, або здають за подвійну ціну

Анна Орманжи - 08 Квітня 2024 | 16:10

В рамках російського наративу про нібито «розкол між заходом та сходом України» пропагандисти систематично поширюють дезінформацію про розділеність України. Цього разу, мережею поширили оголошення з оренди квартир у Львові, згідно з якими нібито місцеві мешканці не бажають надавати в оренду житло для переселенців зі сходу, або надають за подвійну вартість. Розбір новини   далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

2 квітня російський пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» поширив новину в якій стверджується, що місцеві мешканці у Львові відмовляються здавати в оренду житло «біженцям зі сходу», або ж виставляють для них ціну вдвічі більшу ніж для українців з інших регіонів.

«У Львові місцеві не хочуть здавати квартири біженцям із Харкова та Сум. Хтось просто відмовляє, а хтось ставить цінник для приїжджих зі сходу України вдвічі більше. Єдиний народ»,   йдеться у дописі.

На підтвердження даної інформації, новина містить два зображення, які нібито є скріншотами оголошень, розміщених на українських ресурсах з пропозиціями оренди нерухомості. 

«Тільки українці, Харків/Суми/Донбас НАВІТЬ НЕ ПИШІТЬ МЕНІ», —  йдеться в тексті першого зображення.

«Біженцям зі сходу (Харків)   1100 $/мес», —  зазначається у другому зображенні.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Квартира у Львові, вулиця Зелена, 204

Проаналізувавши перше зображення та скориставшись пошуковим сервісом Google ми виявили джерело розміщення (архів) даного оголошення з оренди квартири в ЖК «Avalon Zelena Street» на українському інтернетресурсі Rieltor.

Опис квартири в оригінальному оголошенні на сайті відрізняється від опису на зображенні з новині, крім того, в оригіналі відсутні жодні умови щодо оренди для «біженців зі сходу». Також на поширеному зображенні присутня помилка в тексті з умовами для біженців – вказується плата за «месяц» російською мовою.

Ми зателефонували до рієлторки Христини Гриців з питанням, чи дійсно для харків’ян оренда даної квартири коштує вдвічі дорожче. У відповідь Христина спростувала поширену у новині інформацію. Вона повідомила, що вартість оренди однакова для всіх без винятків, жодні умови щодо біженців відсутні в оголошенні.

Квартира у Львові на вулиці Масарика, 7

На інтернетресурсі Rieltor, за ключовими даними на другому зображенні у новині, ми знайшли оголошення (архів), яке стосується оренди квартири у Львові на вулиці Масарика, 7 в ЖК «Струмок».

Як і у першому випадку, опис квартири не відповідає тексту на поширеному пропагандистами зображенні.

Для отримання коментаря ми звернулись до рієлторки Софії Саноцької, вона також заперечила інформацію, що поширювали пропагандисти. Ба більше, вона зазначила, що за весь час своєї ріелторської роботи, вона жодного разу не стикалась з вимогами власників квартир щодо відмови в оренді для переселенців зі сходу.

Також ріелторка надала нам можливість отримати безпосередній коментар від власника даної квартири. Під час комунікації, власник не тільки спростував, а і був дуже обурений тим фактом, що оголошення про оренду його квартири пропагандисти використали для поширення дезінформації. Адже за його словами, він неодноразово здавав в оренду квартиру мешканцям зі сходу і ніколи не тільки не мав жодних конфліктів, а й продовжував підтримувати добрі стосунки з ними, навіть після завершення оренди.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.