Фейк. Список від ГУР МО України: особи, які підлягають ліквідації з 1 грудня 2023 по 24 лютого 2024 року

Анна Орманжи - 04 Лютого 2024 | 11:57

6 грудня 2023 року стало відомо про смерть колишнього депутата Верховної Ради України Іллі Киви, засудженого за держзраду. Інформацію про його ліквідацію підтвердив представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов. У зв’язку з цією подією, мережею поширилися чимало припущень щодо наступного зрадника, якого буде ліквідовано. Так, один з користувачів соцмережі X (колишній Twitter) опублікував зображення з документом, нібито створеним ГУР МО України, який є списком осіб, що становлять загрозу національній безпеці України та підлягають ліквідації у період з 1-го грудня 2023 року до 24-го лютого 2024 року. Детальніше про це — читайте у нашому аналізі.

Що сталося?

Протягом 6-8 грудня до нас у бот «Перевірка» надійшли численні запити від користувачів на перевірку посту (архів), що опублікував в соціальній мережі X (колишній Twitter) акаунт з нікнеймом Мангуст. В ньому стверджується, що в мережу потрапив список ГУР МО України, де зазначені особи, які «становлять загрозу національній безпеці України та підлягають ліквідації у період з 01 грудня 2023 року до 24 лютого 2024 року включно».

Відповідну інформацію також поширили в телеграм каналах, зокрема “Инсайдер UA | Новини | Україна”(архів) та користувачі в інших соцмережах, зокрема в Facebook (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Невідповідності даних в документі

З документа дізнаємося, що автором листа до Президента України Володимира Зеленського є Головне управління розвідки Міністерства оборони України.

У шапці документа зазвичай зазначають код ЄДРПОУ (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України). Проте, на документі що ми досліджуємо, вказано «код згідно з ЄДР 94236587». Однак, по-перше, на документах вказується код у форматі «код ЄДРПОУ», по-друге, код ЄДРПОУ для ГУР МО України має номер 43966883. Юридичної особи з ЄДРПОУ 94236587 не існує в Єдиному державному реєстрі.

Номер телефону/факсу (044) 498-74-12 відсутній в переліку контактів на офіційних ресурсах відомства.

Використання гербової печатки України

Документ зображений на фотографії містить Гербову печатку Президента України, однак згідно з Указом Президента «Про офіційні символи глави держави» не повинен її містити.

Відповідно до Указу Президента України «Про офіційні символи глави держави» № 1507/99, Гербова печатка Президента України має форму кола, у центрі якого розміщене зображення малого Державного Герба України, над яким по колу – напис «Президент України», а під ним – стилізоване зображення знака відзнаки Президента України «Орден князя Ярослава Мудрого». Ця печатка використовується для засвідчення підпису Президента України на грамотах, посвідченнях до президентських відзнак і почесних звань України, а також на посланнях Президента України главам інших держав.

Печатка на документі має відмінності в порівнянні з оригінальною Гербовою печаткою Президента України.

Також звертаємо увагу, що Гербова печатка і підпис Президента України є на листі, що створили ГУР МО. Проте лист не має підпису начальника ГУР МО України — Кирила Буданова, який і надіслав цей лист.

Оформлення документа

З 1 вересня 2021 року набрав чинності Національний стандарт ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації». Цей стандарт поширюється на організаційно-розпорядчі документи у діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій та інших юридичних осіб незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності.

При аналізі документа на фотографії спираючись на стандарт ДСТУ, ми з’ясували, що він містить низку невідповідностей щодо оформлення.

Наводимо тільки деякі з них:

  • Невідповідність особи в реквізиті «Підпис», в якому повинні бути вказані дані автора документа;
  • Відсутність дати документа;
  • Відсутність грифу погодження гриф (складається зі слова «ПОГОДЖУЮ», найменування посади, особистого підпису, власного імені, прізвища особи та дати погодження);
  • Відсутність грифу обмеження доступу до документа (у разі обмеження доступу).

Підпис Президента України Володимира Зеленського

Для порівняння підпису на документі з фотографії списку, яку поширили в пабліках, ми відібрали якісні фотографії декількох офіційних документів, які містять оригінальний підпис Президента України Зеленського:

  • Заявка (архів) на членство в Європейському Союзі, підписана Президентом України у Києві 28 лютого 2022 року;
  • Указ від 14 травня 2022 року про звільнення В.Кірдоди.
  • 2022 року.

Проведений аналіз свідчить, що документ, що поширюється мережею, крім низки невідповідностей та помилок містить підроблений підпис, який імітує підпис Президента України В.Зеленського.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.