Фейк. «Вимагали викуп 500 000 євро за Шані Лук»: поліція відстежила дзвінки з України

Вікторія Горак - 26 Листопада 2023 | 09:47

30 жовтня у Міністерстві закордонних справ Ізраїля підтвердили смерть німецької ізраїльтянки Шані Лук, яка була викрадена з музичного фестивалю бойовиками ХАМАС. Здавалося б до чого тут Україна? Проте російська пропаганда спромоглася створити чергову дезінформацію долучивши українців і до цих подій. Детальніше про це — читайте на нашому сайті.

Що сталося?

До бота «Перевірка» надійшло чимало запитів з проханням перевірити новину від Telegram-каналу «VOBLYA». У їхньому дописі повідомляється, що нібито родині Шані Лук, (німецької ізраїльтянки що була викрадена і вбита бойовиками ХАМАС), надходили дзвінки «від імені ХАМАС» з вимогою сплатити викуп у розмірі 500 тисяч євро за повернення дівчини.

Адміністратори Telegram-каналу «VOBLYA» посилаються на статтю німецької медіакомпанії WDR.

«Поліцейське розслідування виявило, що дзвінки, ймовірно надходили з території України. Обставини з’ясовуються», – нібито йдеться у статті.

Ми також знайшли цю новину й на інших проросійських Telegram-каналах, зокрема: «Первый Народный», «Медведь», «Шейх Тамир», «Дядя Слава» та «БелВПО».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Стаття у виданні «WDR»

На скриншоті статті видання «WDR», що поширюють фейкороби, видно заголовок «500 000 євро за доньку». Також зазначена дата та час публікації: 30.10.2023, 10:43.

Тож, першим кроком ми перевірили сайт німецької медіакомпанії «WDR» та не знайшли подібної статті.

Варто зазначити, що 30 жовтня 2023 року о 12:45 у «WDR» дійсно була опублікована новина про Шані Лук, проте це було повідомлення про її смерть, що підтвердили у міністерстві закордонних справ Ізраїля та рідні жінки.

«Напад ХАМАС на Ізраїль: німкеня Шані Лук мертва», йдеться у заголовку статті

«Міністерство закордонних справ Ізраїля підтвердило смерть 22-річної дівчини у соцмережі X (колишній Twitter) в понеділок. Сім’я 22-річної дівчини також підтвердила смерть Шані Лук. Її сестра Аді Лук написала в соцмережі Instagram, повідомивши «з великим сумом» про смерть Шані Лук. За інформацією телеканалу RTL/ntv, її мати також повідомила про смерть доньки. Вона припускає, що Шані Лук була мертва ще з 7 жовтня — можливо, вона загинула від пострілу в череп під час теракту», – йдеться в новині.

Зауважимо, що жодного повідомлення про шантаж у статті немає.

Заархівована стаття

Наступним кроком ми перевірили веб-архів, та знайшли, що о 30 жовтня о 10:43 (час що вказаний на скриншоті з новини фейкоробів) публікація WDR мала іншу назву, та не містила заяви сестри Шані Лук. Джерелом новини у статті є заява мати дівчини та заява міністерства закордонних справ Ізраїля.

Також стаття мала дещо змінену назву: «Німецька заручниця ХАМАСу Шані Лук мертва».

Заархівована стаття також не містить жодного повідомлення про дзвінки з вимаганням викупу у розмірі 500 тисяч євро з будь-якої країни світу.

Тож можемо припустити, що пропагандисти взяли за основу для своєї «новини» редакцію статті від 10:43, тобто до її перепублікації.

Офіційна інформація про смерть Шані Лук

В інтервʼю для німецького видання RTL мати німкені Шані Лук повідомила про смерть доньки.

«На жаль, учора ми отримали звістку, що моєї доньки більше немає в живих», — повідомила RTL Рікарда Лук.

Про смерть дівчини також повідомили в Міністерстві закордонних справ Ізраїля.

«З глибоким сумом повідомляємо, що підтвердилася смерть 23-річної німецької ізраїльтянки Шані Лук. Шані, яку викрали з музичного фестивалю, катували і возили по Газі терористи ХАМАСу, пережила незбагненні жахи. Наші серця розбиті. Нехай пам’ять про неї буде благословенням», — йдеться у повідомленні.

Президент Ізраїля Іцхак Герцог в інтерв’ю BILD також прокоментував цю новину.

«Мені дуже шкода повідомляти, що ми отримали новину про те, що Шані Ніколь Лук була вбита, і що вона мертва. Знайдено її череп. Це означає, що ці варварські, садистські тварини просто відрубали їй голову, коли нападали, катували і вбивали ізраїльтян. Це велика трагедія, і я висловлюю найглибші співчуття її родині», — сказав президент Герцог.

Зауважимо, що будь-якої інформації від членів родини або представників влади щодо шантажування родини Шані Лук немає.

Тож можемо зробити висновок, що російська пропаганда створила фейкову новину задля того, щоб вчергове дискредитувати Україну на міжнародній арені.

Висновок: фейк

Читайте також:

  • Фейк. Телефонні шахраї з України ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів;
  • Фейк. Сертифікати «Аврори», «АТБ» та«Lidl» до «Чорної п’ятниці»;
  • Фейк. На OLX продають «адреси євреїв».
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.